Będą zmiany w zarządzie Orlenu. Odchodzi wiceprezes, który zajmował się finansami firmy przez 9 lat

Wojciech Jasiński pozostanie prezesem PKN Orlen - tak zdecydowała rada nadzorcza państwowej spółki. Odejdą jednak dwaj wiceprezesi, którzy byli na swoich stanowiskach od kilku lat, w tym ten do spraw finansowych.

W piątek 30 czerwca, po Walnym Zgromadzeniu akcjonariuszy Orlenu, rozpocznie się nowa, trzyletnia kadencja zarządu. Jeden z jego członków, Sławomir Jędrzejczyk, złożył oświadczenie, że nie będzie ubiegał się o utrzymanie stanowiska. Nie wiadomo, jakie są przyczyny tej decyzji, firma nie podała ich w oficjalnym komunikacie. Jędrzejczyk od 2008 roku pilnował finansów koncernu jako jego wiceprezes (CFO).

Podobne oświadczenie złożył też Piotr Chełmiński, który był wiceprezesem ds. rozwoju i energetyki od 2012 roku. On także nie poinformował oficjalnie, dlaczego zdecydował się odejść ze spółki.

Na swoim stanowisku pozostanie za to prezes Wojciech Jasiński. Pełni tę funkcję od grudnia 2015 roku, kiedy odwołano Jacka Krawca.

Odejście Sławomira Jędrzejczyka i Piotra Chełmińskiego oznacza, że w zarządzie Orlenu zostanie już tylko jeden członek, który był w nim przed obecną kadencją rządu PiS. Krystian Pater, który odpowiada za produkcję, jest związany z Orlenem od 2005 roku (wcześniej, od 1993 roku, z Petrochemią Płock). W zarządzie są jeszcze obecnie Mirosław Kochalski, wiceprezes ds. korporacyjnych oraz Zbigniew Leszczyński, członek zarządu ds. sprzedaży. Obaj pełnią swoje funkcje od lutego 2016 roku.

Zmiany w zarządzie Orlenu wejdą w życie po zakończeniu Walnego Zgromadzenia 30 czerwca. Według porządku obrad, ma się ono zająć m.in. rozpatrzeniem sprawozdania zarządu za ubiegły rok i zatwierdzeniem wyniku finansowego, podziałem zysku spółki, a także – na wniosek ministra energii – zmian w składzie rady nadzorczej i zmiany zasad kształtowania wynagrodzeń członków zarządu.

Skarb Państwa jest największym akcjonariuszem PKN Orlen, ma bezpośrednio 27,5 proc. akcji tej spółki.

+++

Więcej o:
Komentarze (25)
Będą zmiany w zarządzie Orlenu. Odchodzi wiceprezes, który zajmował się finansami firmy przez 9 lat
Zaloguj się
 • xfish

  Oceniono 24 razy 6

  Koncern paliwowy PKN Orlen zarobił w pierwszym kwartale 1,92 mld zł (zysk netto) wobec 337 mln zł zysku rok wcześniej
  Zysk operacyjny wyniósł 2,276 mld zł wobec 478 mln zł zysku rok wcześniej. Wynik EBITDA przed odpisami wyniósł 2,84 mld zł wobec 1 mld zł rok wcześniej.
  Ci, którzy zdecydowali się kupić papiery PKN Orlen na początku roku, sprzedają je z 40-proc. zyskiem
  Normalnie katastrofa

 • teddy_boy

  Oceniono 8 razy 4

  To o 9-lat za długo!! ,,Odchodzi wiceprezes, który zajmował się finansami firmy przez 9 lat" Stąd brały się ogromne straty tej firmy.

 • ubudubu4

  Oceniono 19 razy 3

  BRAWO PIS!!!!!!!!!!
  Po Amber Gold i tysiącu innych przekrętów mafia PO straci dojną krowę Orlen.......

 • zz1026

  Oceniono 3 razy 1

  widze ze gazeta.pl juz nawet nie kryje sie z tym ze stala sie zwykla tuba propagandowa

  co to za tytul na glownej "dobra zmiana trwa"?

  czy ten imbecyl co wymyslil tytul zdaje sobie sprawe ze np jedrzjeczyk ktory dostal posadke w 2008 roku (wtedy kiedy wygralo PO) wygryzl poprzednika?
  wtedy imbecyl nic nie pisal ze mamy kolejnego losia z nadania partyjengo al ejak teraz wygryzaja tego ktory sam wygryzal to jakis debilny tytul "dobra zmiana"
  ot zebys czytelniku zrozumial ze PIS to zlo i wczesniej tak nie bylo

  jasne

 • freud44

  0

  Wicie rozumicie towarzysze, będzie artykuł w też chojernej gazecie o orlenie. Powiadomcie brygade naszych, żeby zaraz tam komentowali jak trzeba. Meldujemy wykonanie zadania. Dwa zeta za wpis i litr benzyny

 • stary trup

  Oceniono 10 razy 0

  Kto zajmie jego miejsce? Kolejna kumpela beatrycze?

 • spyderman2

  Oceniono 16 razy 0

  robi się miejsce dla córki leśnika, której fuszkę pijany szyszka niszczący puszczę załatwił kopertą z płaszczakiem, który tuszował morderstwo pisowskich milicjantów z sycowa, przypadkiem tego samego co minister klempa

 • religijnych.uczuc.obraza

  Oceniono 6 razy 0

  Kochalski? To ten który sprawdził się na odcinku warszawskim?

 • tym2003

  Oceniono 7 razy -1

  JASIŃSKI fachowiec jak ja BISKUP ! Można przeczytać sobie jak Jaśiński i PiS Kupili Możejki za 13 miliardów złotych !!!!!!!!Stracili wiele miliardów i nikt za to nie poniósł kary !Amber Gold + Skoki + reprywatyzacje + inne machloje tego nie przeskoczą !Fachowiec z bożej łaski , w PiS to sami fachowcy w stylu MISIEWICZE !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX