Są założenia nowego budżetu UE. Będzie mniej pieniędzy dla Polski. Wiemy, dlaczego

Robert Kędzierski
Komisja Europejska zaczyna prace nad nowym budżetem, który będzie obowiązywał od roku 2020. Jest niemal pewne, że Polska otrzyma od UE mniej pieniędzy.

Znamy najnowsze założenia dotyczące unijnego budżetu, który ma  obowiązywać od roku 2020. Jak informuje Polskie Radio, jest niemal pewne, że Polska otrzyma z niego mniej pieniędzy. Powody są dwa: Brexit oraz "inne globalne problemy".

Warto pamiętać, że Wielka Brytania wpłaca do unijnego budżetu równowartość 62 mld złotych. Jest więc trzecim największym płatnikiem netto do kasy UE.

W związku z brakiem środków w unijnej kasie zmniejszy się również kwota dostępna w ramach szczególnie ważnych dla Polski programów. Chodzi o fundusze strukturalne i politykę rolną. Stanowią odpowiednio 36 i 39 proc. unijnego budżetu.

Wiadomo już zatem, że będzie mniej pieniędzy na pomoc małym firmom, inwestycje w służbę zdrowia, edukację, rozbudowę infrastruktury i rolnictwo.

Czytaj też: Rząd PiS przyjął założenia budżetu na rok 2018. VAT bez zmian.

Polska straci dotacje "za karę"?

Istnieje jednak ryzyko dodatkowego zmniejszenia dotacji unijnych dla Polski. Guenther Oettinger, unijny komisarz do spraw budżetu przyznał, że w ramach konsultacji kraje członkowskie będą pytane, czy nieprzestrzeganie zasady praworządności powinno skutkować zmniejszeniem wypłat dla danego kraju. Podobne restrykcje mogłyby dotknąć także państw, które odmówią przyjmowania uchodźców.

Wygląda więc na to, że Komisja Europejska nie chce tu narzucać rozwiązań - o wprowadzeniu restrykcji mają zdecydować opinie poszczególnych członków Unii.

Budżet unijny na lata 2014-2020 wynosi 105 mld euro. Polska jest jednym z jego największych beneficjentów. Tylko w 2014 r. otrzymaliśmy od UE na czysto 13,7 mld euro. To ok. 1/3 kwoty, która trafiła do wszystkich unijnych beneficjentów. 

Więcej o:
Komentarze (306)
Są założenia nowego budżetu UE. Będzie mniej pieniędzy dla Polski. Wiemy, dlaczego
Zaloguj się
 • wolverine_14

  Oceniono 52 razy 30

  Już kilka lat temu było wiadomo, że dostaniem znacznie mniej kasy w kolejnym budżecie. Do tego doszedł brexit. Także bez żadnego zaskoczenia.

 • wisnia

  Oceniono 105 razy 19

  otwarcie Polski dla zachodnie konkurencji poczyniło więcej strat niż wszystkie dotacje jakie dostajemy

 • 141288bs

  Oceniono 79 razy 9

  UE jest bankrutem,ale jeszcze nie chce sie do tego przyznac. Gledzenie o roku 2020 i o zmniejszeniu dotacji panstwom unijnym,nie ma sensu gdyz UE od tego roku zacznie rozsypywac sie.

 • kolos100

  Oceniono 64 razy 8

  1. Zakazać brania pieniędzy z zagranicy.
  2. NBP zamiast UE powinno finansować krajowe inwestycje.

 • onduma

  Oceniono 17 razy 7

  Jak to sie wielu martwi , ze "nie dostaniemy kasy". Czy wy dostajecie jakas kase czy zarabiacie praca rak i umyslu. Malo mnie obchodzi, ze jakis rolnik , urzedas czu dzialacz nie dostanie kasy za "nicnierobienie". Jak nie bedzie korzysci to po co byc w Unii ? Chyba dosc przez wieli poswiecania sie Polakow dla innych.

 • pol733

  Oceniono 14 razy 6

  Od 2020 ? Wtedy to PIS będzie już rządził drugą kadencję z większością konstytucyjną.

 • agzum

  Oceniono 34 razy 6

  "Budżet unijny na lata 2014-2020 wynosi 105 mld euro. Polska jest jednym z jego największych beneficjentów"

  Jeżeli już mówimy o wartościach bezwzględnych, to Polska jest również jednym z największych płatników (brutto) do budżetu UE.

  Jeżeli odejmiemy to co otrzymujemy od tego co wpłacamy "per capita" to wyprzedza nas wiele państw/regionów.

 • szymi_mispanda

  Oceniono 5 razy 5

  A czy oprocz tego polskiego postekiwania, beczenia i wyciagania lapy doczekamy sie kiedys artkulow typu: "Polska ma aspiracje stac sie platnikiem Netto w UE i pomoc innym" czy "Polska wspanialomyslnie nie bedzie ograniczac dostepu do swojego rynku pracy emigrantom z UK mimo bezczelnego tonu premier May".

  Doczekamy sie takich czasow czy zawsze bedziemy zenujacym zebrzacym parobkiem i smieciem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX