Połowa imigrantów - fachowców chce opuścić Wielką Brytanię. Ale tylko co czwarty chce wrócić do ojczyzny

Marcin Kaczmarczyk
Brytyjski oddział Deloitte przeprowadził badanie ankietowe wśród imigrantów pracujących w Wielkiej Brytanii. Okazało się, że 47 proc. wysoko wykwalifikowanych pracowników z Unii Europejskiej planuje opuścić Wyspy. Większość nie wróci jednak do macierzystego kraju.

Brexit nie wzbudza powszechnego entuzjazmu wśród imigrantów pracujących w Wielkiej Brytanii i pochodzących z Unii Europejskiej. Zwłaszcza tych lepiej wykwalifikowanych. Tak wynika z ankiety, którą Deloitte przeprowadził wśród zagranicznych pracowników na Wyspach.

Okazało się między innymi, że wyjazd z Wielkiej Brytanii do pięciu lat planuje 47 proc. wysoko wykwalifikowanych imigrantów z Unii i 27 proc. o mniejszych kwalifikacjach. W tym 15 proc. zagranicznych fachowców chce opuścić Zjednoczone Królestwo w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Czytaj więcej: Ruszają brexitowe negocjacje. Rozbici konserwatyści wyraźnie łagodnieją.

Co ciekawe, imigranci spoza Unii Europejskiej mają mniej radykalne plany. Wśród nich opuszczenie Wielkiej Brytanii w ciągu najbliższych pięciu lat planuje 38 proc. fachowców i 27 proc. tych o mniejszych kwalifikacjach.

Ankieterzy firmy Deloitte spytali również imigrantów z Unii Europejskiej pracujących na Wyspach, dokąd chcą pojechać po opuszczeniu Zjednoczonego Królestwa. I tylko mniej niż jedna czwarta (23 proc.) z nich zamierza wrócić do ojczyzny. Pozostali planują wyemigrować do innych krajów - głównie do Stanów Zjednoczonych, Australii, Hiszpanii lub Kanady.

Z badania wynika więc, że do Polski może powrócić z wielkiej nowej fali emigracji do Wielkiej Brytanii maksymalnie jakieś 200-300 tys. rodaków i to nie od razu, a stopniowo w ciągu najbliższych 5 lat. Z jednej strony to liczba całkiem spora, ale z drugiej za mała, by odwrócić obecne trendy na polskim rynku pracy – a więc przede wszystkim coraz bardziej odczuwalny brak pracowników o wystarczających kwalifikacjach.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Więcej o:
Komentarze (72)
Połowa imigrantów - fachowców chce opuścić Wielką Brytanię. Ale tylko co czwarty chce wrócić do ojczyzny
Zaloguj się
 • facio60

  Oceniono 23 razy 19

  W Polsce brakuje rąk do pracy, to fakt. Ale niech nikt nie liczy, że przyjedzie tutaj i znajdzie pracę w biurze, w dużym mieście. Tutaj konkurencja jest niezwykle ostra tak jak i przykładowo w Niemczech.
  Wolne miejsca pracy dotyczą głównie fachowców z branży budowlanej, gastronomii, na taśmach produkcyjnych.A więc w tych branżach, z których ludzie uciekają za granicę, bo w Polsce jeszcze kiepsko jest za to płacone.
  Względnie, poszukuje się wysoko kwalifikowanych pracowników o wyjątkowych kwalifikacjach, których z pocałowaniem w rękę przyjmą Niemcy, czy parę innych państw. Kto nie ma pomysłu na biznes, zaoszczędzonych pieniędzy i liczy w Polsce na ciepłą posadkę w biurze w korpo, czy państwowej instytucji z dobrymi pensjami, niech nie robi sobie złudzeń.

 • guramdam3

  Oceniono 12 razy 6

  > Okazało się, że 47 proc. wysoko wykwalifikowanych pracowników z Unii Europejskiej planuje opuścić Wyspy.

  To się zgadza, sam już planuję.

  > Większość nie wróci jednak do macierzystego kraju.

  Czy to jest groźba?

 • jedenzero84

  Oceniono 85 razy 5

  Do czego maja wracać? Jak to tusk mówił "wystarczy skopiować polityke, ekonomie Irlandii i będziemy mieć u siebie "Zieloną wyspę"". PO przez 8 lat rozwaliło całą Polskę.

 • lazy_bones

  Oceniono 10 razy 4

  Oj tam, jaki Brexit. Przecież każdy w miarę ogarniający wie, że żadnego brexitu nie będzie. Elity finansowe na to nie pozwolą. Z resztą żaden krok w tym kierunku nie został nawet wykonany. Za to w przeciwnym - pełną parą.

 • s-ad

  Oceniono 2 razy 2

  Ciekawe czy imigranci wyjadą że swoimi 4 żonami?

 • shipa

  Oceniono 6 razy 2

  To ta sama firma, ktora swoimi badaniami ,,udowodnila", ze 60% Brytyjczykow nie zna swoich sasiadow?

  A badanie bylo przeprowadzone na jakiej grupie?

 • poljack

  Oceniono 5 razy 1

  Zastanawiam się dlaczego rząd Brytyjski chce żeby obywatele UE opuścili ich kraj a inni obcokrajowcy NIE czy to nie jest ksenofobizm .

 • mniklasp

  0

  do USA nie ma emigracji zarobkowej lub ze wzgledu na zawod

 • pjck

  0

  Dlaczego reklamujecie Władka Mleczko?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX