Ile dzieci w Polsce żyje w skrajnej biedzie? Ostry spór prawicowego internetu z Andrzejem Rzońcą

Piotr Skwirowski
- Rząd oszukuje w sprawie wpływu programu 500+ na liczbę dzieci żyjących w naszym kraju w skrajnym ubóstwie - przekonuje Andrzej Rzońca główny ekonomista Platformy Obywatelskiej. Ułożył zadanie matematyczne, które miało to udowodnić. I wywołał burzę. Prawicowi dziennikarze i sympatycy PiS nie przebierając w słowach rzucili się na niego w internecie

- Według GUS w 2016 r. 6 proc. dzieci żyło w skrajnej biedzie, choć według PiS zmniejszyła się ona o 94 proc. W 2015 r. wszyscy byli skrajnie biedni? PiSprawda - napisał na Twitterze Andrzej Rzońca.

Prawicowi dziennikarze i sympatycy PiS zarzucili mu, że nie umie liczyć, że myli punkty procentowe z procentami. A w ogóle, to bierze pod uwagę wskaźnik średnioroczny, a przecież program 500+ nie obowiązywał przez cały 2016 r. Śmiechom i wyzwiskom nie było końca.

Główny ekonomista dolał oliwy do ognia publikując na Twitterze specjalne zadanie.

Zadanie o poziomie biedyZadanie o poziomie biedy Andrzej Rzońca

 To jeszcze podniosło temperaturę ataków.

Zadzwoniliśmy do Andrzeja Rzońcy. Nie zgodził się z zarzutami. Wyjaśnił za to swój tok myślenia.

Ułożył w tym celu następujące równanie:

x - 0,94x = 6 proc.  (gdzie x to wskaźnik skrajnej biedy)

Następnie je rozwiązał:

0,06x = 6 proc.

x = 100 proc.

- Widać z tego wyraźnie, że gdyby było tak jak mówi rząd, to w 2015 r. w skrajnej biedzie musiałoby żyć 100 proc. dzieci. To absurd - przekonywał Andrzej Rzońca.

Wyjaśnił też, dlaczego wziął pod uwagę takie a nie inne dane. - Posłużyłem się jedynymi danymi GUS jakie są. One są średnioroczne. Ale takie właśnie przedstawił GUS - tłumaczył nam prof. Rzońca. - Nie powiedziałem o ile spadło skrajne ubóstwo wśród dzieci w Polsce po wprowadzeniu programu 500+. Pokazałem tylko, że na pewno nie o 94 proc. - wyjaśniał dalej.

Jego zdaniem całe to zamieszanie, to odwracanie kota ogonem. - Bo to nie ja, lecz rząd tu kręci - mówił główny ekonomista PO.

Rzońca jest rozgoryczony. Opowiada, że po tym jak wyjaśniał swój punkt widzenia, przeprosiło go tylko kila osób spośród całej rzeszy, która wcześniej na niego napadła. - Dziennikarze prawicowi mają w nosie to, że rząd posługuje się swoimi „faktami”. Nie dość, że to akceptują, to jeszcze biorą w tym udział. Funkcja kontrolna, jaką nad władzą powinny sprawować media, przestała tu działać. To bardzo smutne - podsumował Andrzej Rzońca.

Na Twitterze pokazał dane GUS o poziomie skrajnego ubóstwa.

Odsetek osób żyjących w skrajnej biedzieOdsetek osób żyjących w skrajnej biedzie GUS

Więcej o:
Komentarze (138)
Ile dzieci w Polsce żyje w skrajnej biedzie? Ostry spór prawicowego internetu z Andrzejem Rzońcą
Zaloguj się
 • weredyk_pl

  Oceniono 43 razy 25

  Nawet nieprzychylna PiSowi wp.pl nabija się z Rzońcy i całkiem jasno tłumaczy jak krowie na rowie:

  "Internauci masowo zwrócili uwagę, że nie można sumować procentów (94 proc.) z punktami procentowymi. - Pan nie potrafi liczyć... - to jedne z częściej pojawiających się komentarzy.

  - A 2+2= ? Z góry dziękuję za kreatywną odpowiedź, Panie Profesorze - śmieją się internauci.

  - Powtórz szkołę. Proponuję 12 lat podstawówki, 6 lat gimnazjum i 6 średniej do matury. Jak dożyjesz to wal na studia - dodaje ktoś inny.

  O co im chodzi? Załóżmy, że bezrobocie wynosiło 11,9 proc. W cudowny sposób zmniejszyło się jednak do 0,7 proc. W punktach procentowych to spadek o 11,2 punktów (11,9 pkt. proc. – 11,2 pkt. proc. = 0,7 pkt. proc.). W samych procentach to jednak spadek aż o 94 proc. Punkt procentowy to nie procent. To mniej więcej tak jakbyśmy uznali, że jeśli wskaźnik spadł o 50 proc. do wartości 6 proc., to wcześniej wynosił 56 proc. Nie wynosił. "

 • weredyk_pl

  Oceniono 34 razy 20

  Dlaczego piszecie "prawicowy internet" :P Z Rzońcy jechali wszyscy, na twitterze włączyło się wielu pracowników naukowych i nauczycieli, tłumaczyli mu, że to poziom podstawówki, jego nieporadność matematyczną wyśmiewali centrowi czy lewicowi twitterowicze. Nawet inni platformersi nabrali tam wody w usta, bo tych idiotyzmów nie dało się obronić.
  Nikt go nie przepraszał, bo Rzońca zamiast się przyznać wpadł w agresję i zaczął na lewo i prawo banować ludzi a potem skasował swój debilny post. Ale teraz i tak chodzi w setkach memów.
  No i w tekściku powyżej ani słowa o istocie problemu. Chodzi o raport EAPN, gdzie porównano ubóstwo skrajne dzieci przed 500+ (11,9%) i po wprowadzeniu (0,7 %), co oznacza spadek o 94%. Rzońca tego nie załapał, albo chciał specjalni zrobić hejt na rząd i wpadł.
  To jest pierwsza tabela w tym dokumencie, prawda że prosta? ;)
  www.eapn.org.pl/wp-content/uploads/2016/12/przewidywania500.pdf

 • weredyk_pl

  Oceniono 29 razy 15

  To jeszcze inaczej - Rzońca dodał różne dane, tak jakby: 94 kilogramów + 6 metrów = 100 kilogramów. O to chodzi, o tym piszą wszystkie media i portale (a nawet puścił Polsat). Tylko wy tutaj tak zamotaliście, że ludzie nie wiedzą o co chodzi.

 • zgniot

  Oceniono 14 razy 4

  Co on "wytłumaczył"? Że nie rozumie podstaw matematyki, której uczy się dzieci w gimnazjum?
  Ale na głównego ekonomistę PO nadaje się w sam raz...

 • sop3

  Oceniono 16 razy 4

  Teraz juz wiecie dlaczego PiS w następnych wyborach będzie miał konstytucyjną większość.

 • krark

  Oceniono 14 razy 4

  " Rząd oszukuje w sprawie wpływu programu 500+ na liczbę dzieci żyjących w naszym kraju w skrajnym ubóstwie - przekonuje Andrzej Rzońca główny ekonomista Platformy Obywatelskiej. Ułożył zadanie matematyczne, które miało to udowodnić. I wywołał burzę. "
  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  "Ale jaja, ale jaja" , że zacytuję panią Elżbietę Bieńkowską

 • brumowski

  Oceniono 3 razy 3

  Akurat wśród moich znajomych na fb z Rzońcą "spierali się" ludzie z Partii Razem. To chyba nie "prawicowy internet"?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX