Posłowie PiS podniosą nam ceny paliw w wakacje? "Rz": szykuje się podwyżka opłaty paliwowej

Podniesienie opłaty paliwowej to element poselskiego projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, który w najbliższych dniach ma trafić do marszałka Sejmu - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Według gazety, opłata ma wzrosnąć o 20 groszy na litrze, przez co ceny paliw wzrosłyby o blisko 25 groszy na litrze (z VAT). Środki zebrane w ten sposób - według szacunków około 5 mld złotych rocznie - miałby zostać przekazane w połowie do nowego funduszu, z którego będą finansowane inwestycje drogowe samorządów (na przykład obwodnice miast), a w połowie do Krajowego Funduszu Drogowego, który przeznaczony jest dla inwestycji w drogi krajowe.

"Rzeczpospolita" pisze, że wyższa opłata paliwowa może wejść w życie jeszcze latem tego roku.

Jak na razie, w tym roku, zgodnie z obwieszczeniem ministra infrastruktury i budownictwa, opłata paliwowa wynosi:

- 129,41 zł za 1000 l benzyn silnikowych oraz wyrobów powstałych ze zmieszania tych benzyn z biokomponentami, o których mowa w art. 37h ust. 4 pkt 1 ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym;

- 288,05 zł za 1000 l olejów napędowych, wyrobów powstałych ze zmieszania tych olejów z biokomponentami oraz biokomponentów stanowiących samoistne paliwa, o których mowa w art. 37h ust. 4 pkt 2 i 3 ustawy;

- 159,71 zł za 1000 kg gazów i innych wyrobów, o których mowa w art. 37h ust. 4 pkt 4 i 5 ustawy.

Nie była ona zmieniana od trzech lat, choć już w ubiegłym roku pojawiały się głosy, że należy ją podnieść.

Ceny paliw w Polsce zależą od kilku czynników, nie tylko ceny ropy naftowej czy kursu złotego wobec dolara (w tej walucie rafinerie rozliczają zakupy). Ponad połowę ceny litra paliwa stanowią różne podatki i opłaty, jak widać to na wyliczeniach ekspertów BM Reflex przygotowanych dla obecnej średniej ceny paliw w Polsce:

Co składa się na cenę paliwa w Polsce?Co składa się na cenę paliwa w Polsce? gazeta.pl / źródło: BM Reflex

+++

Więcej o:
Komentarze (133)
Posłowie PiS podniosą nam ceny paliw w wakacje? "Rz": szykuje się podwyżka opłaty paliwowej
Zaloguj się
 • maciej_aszek

  Oceniono 81 razy 43

  "dobra zmiana" janosikiem stulecia - zabieramy np właścicielom aut i rozdajemy kk, krewnym i znajomym i "suwerenowi" na zasiłkach, bo praca elektoratu pis raczej nie interesuje.

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 74 razy 32

  Mnie interesuje dalszy los pozwu do prokuratury domniemanego szpiega sowieckiego i rosyjskiego Antoniego Macierewicza, Dziennikarze nie dajcie przykryć tej sprawy. A co do nowego haraczu w paliwie na pisobolszewicką bandę, to było to przewidzenia, że dadzą 500 a zabiorą 800.

 • kandrzej1

  Oceniono 63 razy 21

  Tylko że za ceną paliwa pójdą podwyżki cen WSZYSTKIEGO. Przecież każdy towar na jakimś etapie dystrybucji i produkcji trzeba wozić.

 • ziomekp.1

  Oceniono 24 razy 6

  "Posłowie PiS podniosą nam ceny paliw w wakacje?" -- może podniosą a może nie, ja natomiast przypominam sobie jak to jeden poseł PO (Tusku) mówił słynne "po wyborach paliwo może być i po 8 zł!!!!"

 • Dariusz Koszkul

  Oceniono 10 razy 6

  zrozumialbym 2-5 groszy. ale nie urwa 25 groszy na litrze to podwyzka prawie o 5%.

 • kot2ka

  Oceniono 11 razy 5

  Złodziejska banda, jeszcze wam mało złodzieje tych szalonych podatków które już pobieracie ??? Bydlaki kierowców obdzierają ze skóry, a sami wożą swe parszywe dup,ka limuzynami służbowymi i za nic wszarze nie płacą !!!!

 • corm

  Oceniono 8 razy 4

  Dlaczego piszecie "posłowie PIS" a nie parlament? I dlaczego w czasach Tuska nie pisaliście, że to "posłowie PO" podnosili nam podatki tylko właśnie parlament? Cały czas tylko szczucie. Żenada.

 • Vinz Clortho

  Oceniono 2 razy 2

  Napiszę krótko: jeśli PiS chce przegrać najbliższe wybory to niech tak zrobi.
  Przecież to przeniesie się na ceny WSZYSTKIEGO.
  To może być przysłowiowy gwóźdź do trumny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX