Komisarz w kolejnym SKOK-u. Na wypłaty dla klientów kas poszło już prawie 5 mld zł

Marcin Kaczmarczyk
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) poinformowała w środę rano o wprowadzeniu zarządcy komisarycznego do dość dużej, działającej głównie na Śląsku, Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej Piast. Później w Sejmie rozmawiano o kondycji całego systemu SKOK-ów.

- Celem zarządcy komisarycznego są działania na rzecz wzmocnienia spółdzielczej kasy poprzez wzrost efektywności działania i poprawę standardów zarządzania ryzykiem w oparciu o szczegółową weryfikację sytuacji finansowej kasy – podano w komunikacie KNF dotyczących SKOK Piast.

Komisarz ma również, w uzgodnieniu z Komisją, wypracować koncepcję restrukturyzacji kasy - której aktywa na koniec 2015 roku sięgały 353 mln zł - lub opracować i uzgodnić z KNF program postępowania naprawczego. Będzie też kierował procesem restrukturyzacji oraz informował KNF, Kasę Krajową i radę nadzorczą spółdzielczej kasy o efektach prowadzonych działań naprawczych.

Te wcale nie muszą zakończyć się sukcesem. Dotychczasowa praktyka pokazuje, że wprowadzenie komisarza do SKOK-u czasem kończy się jego upadłością.

Klienci kasy ze Śląska nie mają się jednak czego obawiać. Kasa działa normalnie, kieruje nią komisarz, a depozyty gwarantuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG).

Czytaj więcej: 5 powodów, dla których partyjni nominaci w państwowych spółkach to nieszczęście.

Kłopoty SKOK-ów większe od strat w Amber Gold?

Komunikat o wprowadzeniu komisarza do SKOK Piat zbiegł się z posiedzeniem sejmowej komisji finansów, na którym – na wniosek PO – omawiano sytuację kas. Do Sejmu zaproszono między innymi szefa KNF Marka Chrzanowskiego.

Izabela Leszczyna, w imieniu Platformy Obywatelskiej, mówiła na posiedzeniu sejmowej komisji, że zasięg kłopotów spółdzielczych kas jest znacznie większy niż w wypadku Amber Gold. Do dziś Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił prawie 5 mld zł osobom, które miały depozyty w upadających SKOK-ach. Straty 19 tys. klientów Amber Gold wyniosły natomiast nieco ponad 800 mln zł.

Marek Chrzanowski natomiast powiedział między innymi, że spośród 37 kas (trzy mniej niż na koniec 2016 roku), które prowadzą dziś działalność, sześcioma kierują już zarządcy komisaryczni, zaś w dziewięciu przypadkach trwają postępowania dotyczące ustanowienia zarządcy.

Szef KNF przypomniał też, że od czasu objęcia SKOK nadzorem KNF dwie kasy połączyły się z innymi, sześć zostało przejętych przez banki, w tym w jednym przypadku - przez bank spółdzielczy. Natomiast w stosunku do 10 głęboko niewypłacalnych trwają procedury upadłościowe.

Mimo to, jak mówił, nie można generalizować. - W sektorze są kasy słabsze i w dobrej sytuacji - podkreślał. Komisja nie widzi poza tym w sytuacji sektora SKOK zagrożenia dla stabilności całego sektora finansowego czy ryzyka systemowego, bo aktywa SKOK to tylko 0,7 proc. aktywów całego sektora bankowego.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”. 

Więcej o:
Komentarze (111)
Komisarz w kolejnym SKOK-u. Na wypłaty dla klientów kas poszło już prawie 5 mld zł
Zaloguj się
 • smiki48

  Oceniono 8 razy 4

  dlaczego SKOKi zostały na wniosek PO objęte nadzorem KNF i Bankowym Funduszem Gwarancyjnym? Bo duże banki chciały w ten sposób wyeliminować konkurencję. Pozostające poza kontrolą rządową SKOKi były niewygodne dla banków. Oferowały lepsze warunki i stanowiły realną konkurencję. Natomiast przepisy KNF zostały sformułowane przez wielkie banki, dla wielkich banków i ktoś z zewnątrz ze stosunkowo niewielkim kapitałem musi w tych warunkach upaść a nie się rozwijać.

 • smiki48

  Oceniono 10 razy 4

  a ja mam pytanie: Kto przeforsował objecie SKOKów Bankowym Funduszem Gwarancyjnym? Ci co to postulowali musieli uczestniczyć w przekrętach SKOKów i czerpać z tego korzyści.

 • koment7

  Oceniono 72 razy 4

  5 miliardów znikło a tu cisza. Mam nadzieję, że sprawa SKOKów nie zostanie zamieciona pod dywan. Chciałbym aby publicznie zostało stwierdzone z imienia i nazwiska:
  - kto utrudniał wprowadzenie nadzoru KNF nad skokami, konkretne decyzje i jakie działania
  - kto odpowiadał za ustanowienie Zarządów i Rad Nadzorczych każdego ze SKOKów
  - gdzie i przez kogo zostały wytransferowane pieniądze ze SKOKów
  - kto jest największym dłużnikiem upadających SKOKów i kto podejmował decyzje aby tym podmiotom/osobom przyznać kredyt,
  - kto odpowiadał za promocję w upadających SKOKach i kto był największym odbiorcom reklam w tych SKOKach
  - na jakie cele zostały przekazane darowizny w upadających SKOKach
  - kto w upadających SKOKach pobrał najwięcej wynagrodzenia i z jakiego tytułu (należałoby od tych osób odzyskać te pieniądze, za niewłaściwe wykonywanie umowy)
  Generalnie sprawa SKOKów jest gigantyczną aferą, która spowodowała wytransferowanie kilku miliardów złotych z naszych kieszeni do kieszeni osób powiązanych z obecnie rządzącymi. Czytam komentarze, że nie należało obejmować SKOKów nadzorem KNF, wtedy ludzie straciliby pieniądze. Może byłoby to dobre otrzeźwienie dla elektoratu PISu, bo jakby nie było sporo z tych osób jest klientami SKOKów. Tylko mi jest tych ludzi po prostu szkoda i to bez względu na to ile jadu wylewają na tych, którzy się z nimi nie zgadzają.
  Teraz dla nowego sejmu jest ważne zadanie. Rozliczyć aferę SKOK i osoby z tą aferą powiązane pozbawić nieuczciwie zdobytych majątków. Należałoby oczywiście pozbawić majątków wszystkich winnych oraz członków ich rodzin czy też znajomych, na których majątek został przeniesiony, nawet fikcyjnymi umowami. Można do tego wykorzystać nowe przepisy prawa, które mogą być zawarte w specjalnej ustawie poświęconej SKOKom.
  OSZUŚCI, BEZ WZGLĘDU NA PRZYNALEŻNOŚĆ PARTYJNĄ MUSZĄ PONIEŚĆ KONSEKWENCJE!!!

 • dombrek

  Oceniono 61 razy 3

  Cała ta komisja do spraw Amber Gold działa tylko po to aby odwrócić uwagę od przekrętów ze skokami. Młoda Wassermanowa odpłaca za promocję i szybkie zrobienie kariery prawniczej.

 • representation1

  Oceniono 6 razy 2

  Dlaczego SKOKi to największa afera PO
  ------------------------------------------------------
  Bo SKOKi powinny zwyczajnie bankrutować. To poprzednia koalicja odpowiada za pomysł na obciążenie Polaków kosztami ratowania upadłych SKOKów. Bankowy fundusz gwarancyjny wypłaca kolesiom z mafii wołomińskiej odsetki od lukratywnych lokat. Kiedy mafia dowiedziała się o objęciu SKOKów gwarancjami BFG, skorzystała z okazji żeby je wydoić z pieniędzy za pomocą tzw. słupów, na których pobierano kredyty nie do spłacenia. Potem te pieniądze poszły na suto oprocentowane lokaty w SKOK Wołomin i innych. A teraz zwykli klienci banków ponoszą ciężar płacenia odsetek od tych lokat przez BFG. Bo pieniądze BFG nie są pieniędzmi banków, tylko klientów tychże banków. A banki przy okazji posłużyły się KNFem, żeby udupić konkurencję w postaci SKOK.

  Tak. PO miała fantazję. A niby z jakiej racji uczciwi ludzie mają dawać gwarancje SKOKom, które zwyczajnie powinny zbankrutować?

 • byrcyn11

  Oceniono 22 razy 2

  Cóż to jest 5 mld. (Skoki) w stosunku do wielkiego przekrętu Amer Gold 800 mln. - po prostu pryszcz. Pies z kulawą nogą tym się nie interesuje, nie mówiąc o prokuratorze generalnym nijakim "Zero". A powinien i to mówię serio, bo gdyby nie upór "winy Tuska", to afera musiałaby wypłynąć, a tak BFG pieniążki wypłaca i jest git. Można by Donaldowi za to dołożyć , no tak, ale te drugie dno - cholera ! ;-)

 • Arthur Martin

  Oceniono 27 razy 1

  Przez nadgorliwość PO (wzięcie kas pod nadzór KNF i BFG) sprawa SKOKów nigdy nie będzie aferą taką jak Amber Gold. Ludzie odzyskają pieniadze albo wszystkie albo w części i sprawa się rozleje po kościach. Gdyby zostali z niczym wtedy by PiS zlinczowano a tak to wszystko się wycisza i nikt nie ponosi odpowiedzialności.

 • Szymon Czyżewski

  Oceniono 15 razy 1

  Za każdym razem jak bank wam potrąci prowizję czy odsetki to właśnie robicie zrzutkę na PiSowską propagandę.

 • K S.

  Oceniono 45 razy 1

  Nie, że bym się czepiał ale chcą linczować za 900 mln z Amber Gold, a prawie 5mld zł z PiS-owxkich SKOK-ów to pestka. A co tam. Takie drobne 5mld zł. Wcześniej Telegraf, stocznia i zdaje się, że coś mówiło się o FOZZ. W tym przypadku to stosując pisowską retoryke to... Nie jest ważne. Brali udział czy prowadzili śledztwo . Są zamieszani w sprawie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX