KE: podatek handlowy narusza unijne przepisy. Rząd będzie miał problem, żeby go wprowadzić

Komisja Europejska uznała w piątek, że podatek handlowy w formie opracowanej przez PiS narusza unijne zasady pomocy państwa. Progresywne stawki za bardzo faworyzowały firmy o niskich dochodach.

Projekt PiS zakładał dwie stawki podatkowe. Pierwsza wynosiłaby 0,8 proc. dla firm, których miesięczny obrót zamykał się w granicach od 17 do 170 mln zł, oraz 1,4 proc. dla firm o obrocie przekraczającym 170 mln zł miesięcznie. Przedsiębiorstwa o obrocie poniżej 17 mln zł miesięcznie byłyby z niego całkowicie zwolnione. I to właśnie nie spodobało się KE.

Szczegółowe dochodzenie Komisji wykazało, że progresywny charakter stawek podatkowych w nieuzasadniony sposób działałby na korzyść niektórych przedsiębiorstw kosztem innych - w zależności od ich obrotów i wielkości. W takim systemie opartym na progresywnych stawkach podatkowych mniejsze przedsiębiorstwa albo w ogóle nie płaciłyby podatku od sprzedaży detalicznej (jeżeli ich obroty nie przekraczają 17 mln zł.), albo płaciłyby niższą średnią stawkę niż ich więksi konkurenci. Dawałoby to przedsiębiorstwom o niższych obrotach nieuczciwą przewagę ekonomiczną

- podała w piątek Komisja Europejska.

W komunikacie podano również, że Polska ma prawo decydować o swoim systemie podatkowym, jednak "musi być on zgodny z prawem Unii, w tym z zasadami pomocy państwa, i nie może faworyzować w sposób nieuzasadniony wybranych przedsiębiorstw".

Polska Izba Handlu reprezentująca mniejszy handel nie jest zachwycona.

Wobec takiej decyzji trzeba odstąpić od nałożenia podatku na handel w Polsce. Jeżeli wersja podatku ze skalą progresywną nie może wejść w życie, na inne rozwiązania się nie zgadzamy i nie ustąpimy. Podatek liniowy na poziomie np. 1% sprawi, że obciążenie handlu niezależnego wzrośnie pięciokrotnie. Skorzystają na tym jedynie sieci dyskontów, bo ich rentowność to ok. 3-4%, a mniejszych sklepów to 0,5-1,5%. Zatem po zapłaceniu podatku liniowego tylko dyskonty nadal będą dochodowe. Spowoduje to likwidację tysięcy sklepów, miejsc pracy i spadek przychodów budżetowych większy niż planowane zyski z podatku od handlu. Czy tak ma wyglądać wyrównanie szans o którym mówił rząd? Nie ma i nie będzie zgody branży na takie rozwiązania

- komentuje Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu.

Co dalej z podatkiem?

Jak podaje Wyborcza.pl, sprawa nie jest taka prosta. Rząd może wycofać się ze swojego pomysłu i zapomnieć o sprawie, jednak byłaby to totalna porażka wizerunkowa. 

Może również, zgodnie ze wskazówkami KE, tak jak zrobili Węgrzy (ich podatek od handlu też został zakwestionowany przez KE), wprowadzić podatek liniowy dla wszystkich małych i dużych sklepów.

Rozwiązaniem jest także uzależnienie podatku od kryteriów powierzchniowych. Podatek (np. 2 proc. od obrotu) płaciły sklepy powyżej 250 m kw. powierzchni. To było dobre dla budżetu (wpływy szacowano na 3-3,5 mld zł rocznie), ale nie dawało żadnego wsparcia polskim firmom (ich sklepy mają często powyżej 250 m kw.).

Pod koniec 2016 r. rząd zawiesił prace nad ustawą wprowadzającą podatek handlowy po tym, jak na jesieni Komisja Europejska stwierdziła, że może ona być niezgodna z unijnym prawem. 

Polska planowała, że w wyniku jego wprowadzenia budżet państwa wzbogaci się o ok. 1,5 mld złotych. 

Więcej o:
Komentarze (66)
KE: podatek handlowy narusza unijne przepisy. Rząd będzie miał problem, żeby go wprowadzić
Zaloguj się
 • Jerzy Kołodziej

  Oceniono 46 razy 18

  No i wlasnie oto cala unia!
  Suwerenny rzad nie moze nic zrobic bez zgody technokratow z Brukseli. Co to znaczy " faworyzowaly" male firmy? Male firmy to firmy rodzime, krajowe,lokalne ktore nie maja zadnych szans na rozwoj, ba, na przetrwanie w konkurencji z globalnymi molochami. Ale to wlasnie Brukseli przeszkadza tzw. " patriotyzm lokalny"

 • hegemon123

  Oceniono 30 razy 12

  Chyba nie macie już wątpliwości w czyim interesie działają urzędnicy unijni!???

 • onduma

  Oceniono 29 razy 7

  A jest zgodny z konstytucja ? Jest. No to KODerasci i POderasci podatek sie nalezy bo sami mowicie, ze konstytucja najwazniejsza jak Hanka ostatnio bnredzila

 • oelefante

  Oceniono 11 razy 5

  Rozumiem, że dopłacanie z budżetu miliardów do koncernów niczego nie narusza i nikogo nie faworyzuje?

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 14 razy 4

  >podatek od marketów narusza unijne przepisy.

  Cha, cha, podatek od UNIJNYCH marketów narusza unijne przepisy...
  Złodzieje.

 • piotrzyk

  Oceniono 8 razy 2

  /niewygodne.info.pl
  Dla UE włoski bank to nie jakaś tam polska stocznia. Pomoc publiczna (5,2 mld euro!) jest w tym przypadku całkiem legalna

 • a1k5

  Oceniono 1 raz 1

  Podstawą programową nowego, europejskiego państwa totalitarnego nie jest – wbrew twierdzeniom propagandy – tzw. Plan Schumana z 1950 r., ani Deklaracja Europejska z 1951 r., ale napisany w 1941 r. przez włoskiego komunistę Altiero Spinelliego „Manifest z Ventotene” oraz opracowany na jego bazie w 1984 r. tzw. Plan Spinelliego, czyli pierwszy projekt konstytucji nowego, komunistycznego państwa. Również od tego czasu imię Altiero Spinelliego nosi główny budynek Parlamentu Europejskiego w Brukseli.O tym dokumencie nie wykłada się nawet na uczelniach – Macron opierał się i wskazywał, że dokument ten zakłada całkowitą likwidację armii narodowych i zastąpienie ich armią europejską, która miałaby interweniować na wypadek nieprzestrzegania prawa unijnego przez jedno z tzw. unijnych województw. na rok 2014 była zaplanowana całkowita likwidacja państw narodowych przez wprowadzenie konstytucji UE, jednak w 2004 roku plan upadł, bo nie było zgody na uchwalenie konstytucji.
  Od 1993 r. Plan Spinelliego stał się oficjalnym programem Wspólnoty Europejskiej i Unii Europejskiej.
  Fragmenty o których mówi już francuski prezydent: „Pierwszym zadaniem, bez rozwiązania którego wszelki postęp będzie tylko złudzeniem, jest ostateczne zlikwidowanie granic dzielących Europę na suwerenne państwa” „Wolna i zjednoczona Europa jest niezbędnym warunkiem dla wprowadzenia nowoczesnej kultury” „Europejska rewolucja musi być socjalistyczna, żeby mogła sprostać naszym potrzebom” „Zgodnie z podstawową zasadą socjalizmu - wobec której ogólna kolektywizacja była tylko pospiesznym i błędnym wnioskiem – siły wytwórcze nie powinny panować nad człowiekiem, ale tak, jak wcześniej siły natury, zostaną one podporządkowane człowiekowi, racjonalnie kierowane i kontrolowane” „Adekwatność i realizacja każdego pojedynczego punktu programowego musi być badana pod względem jego zgodności z bezdyskusyjnym warunkiem europejskiej jedności.” „Partia rewolucyjna nie może powstawać w decydujących chwilach w wyniku amatorskiej improwizacji, ale musi już teraz wypracować przynajmniej podstawowe stanowisko polityczne, sformułować linie kierunkowe własnej działalności i stworzyć własne kadry.” „Ze stale rosnącej grupy sympatyków partia powinna wciągać do współpracy tylko tych, którzy europejską rewolucję uczynili głównym celem swojego życia, którzy z dnia na dzień świadomie wypełniają swoje zadanie i dbają o interes ruchu” „Nasz ruch czerpie pewność co do celów i kierunków działania nie z rozpoznania jakiejś nie istniejącej jeszcze woli ludu, ale ze świadomości reprezentowania najgłębszych potrzeb nowoczesnego społeczeństwa. Dzięki niej nasz ruch wyznacza linie kierunkowe nowego porządku, narzucając jeszcze nieuformowanym masom pierwszą społeczną dyscyplinę. Nowe państwo powstanie dzięki dyktaturze rewolucyjnej partii i dla nowej, prawdziwej demokracji.” „Nieprzydatni starzy zostaną wyeliminowani, a wśród młodych trzeba obudzić nową energię.” „Chodzi o stworzenie państwa federalnego, które stoi na własnych nogach i dysponuje europejską armią zamiast armiami narodowymi. Trzeba ostatecznie skończyć z gospodarczą samowystarczalnością, która stanowi kręgosłup totalitarnych reżimów. Potrzeba wystarczającej ilości organów i środków, żeby w poszczególnych państwach związkowych wprowadzić zarządzenia wydane w celu utrzymania porządku ogólnego.”

 • Krzysztof Zalewski

  Oceniono 5 razy 1

  Kolejna wpadka pisowszczyzny. Po machlojach Macierewicza z uzbrojeniem armii... pieniądze wydane a sprzęt niewiadomo kiedy, na pewno nie w ciągu najbliższych 2-3 lat...teraz to. Widzicie jak mali ludzie spod znaku Kaczyńskiej oszustwem utrwalają władzę jedynie słusznej partii?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX