Będzie przedłużenie A2, S17 i nowe środki na S19. Rząd przeznacza dodatkowe 28 mld na drogi

Robert Kędzierski
Rząd zadecydował o zwiększeniu wydatków na rozbudowę autostrady A2 (łączy Poznań, Warszawę i Łódź), dróg ekspresowych S17 (Warszawa - Hrebenne) oraz S19 (od granicy z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej do granicą ze Słowacją w Barwinku), będącej częścią szlaku Via Carpatia. Kiedy inwestycje zostaną ukończone, komunikacyjny obraz Polski zmieni się nie do poznania.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa chce istotnej rozbudowy systemu dróg na wschodniej ścianie Polski. Planuje wyasygnować na ten cel dodatkowe 28 mld zł. Budżet Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 zwiększono ze 107 do 135 mld. 

W ramach nowego planu ma powstać dodatkowe 115 km autostrady A2. W tej chwili nie łączy ona Warszawy z Białą Podlaską, a właśnie takie połączenie ma zostać stworzone. Według planów GDDKiA budowa zostanie podzielona na trzy etapy. 

Pierwszy, to 15-km odcinek z Warszawy do Mińska Mazowieckiego (kosz to ok. 950 mln zł). Podpisanie umowy z wykonawcą ma nastąpić w tym roku. Drugi, to 32 km między Mińskiem Mazowieckim a Siedlcami (szacunkowy koszt to 2 mld zł). Trzeci odcinek, między Mińskiem Mazowieckim a Białą Podlaską, ma mieć aż 70 km, ale w chwili obecnej jest dopiero w fazie koncepcji.

Większość inwestycji powinna zostać ukończona do roku 2023.

Czytaj też: Wybierasz się na wakacje samochodem? Drogowcy wybierają się na remonty. 

Ponadto Ministerstwo chce przedłużenia drogi ekspresowej S17 w taki sposób, by Warszawa, wschodnie obszary Polski zyskały połączenie z Via Carpatią.

Spośród 28 mld dodatkowych miliardów znaczne środki zostaną przeznaczone na trasę S19 będącą polskim odcinkiem szlaku Via Carpatia mającego łączyć docelowo Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię oraz Grecję.

S19 to kręgosłup wschodniej części naszego kraju. Zobowiązujemy się do przystąpienia do jej budowy

– stwierdził minister rozwoju cytowany przez Rynek Infrastruktury. 

S19, polski odcinek szlaku Via CarpatiaS19, polski odcinek szlaku Via Carpatia Fot. Wikipedia

S19 ma przebiegać od przejścia z Białorusią w Kuźnicy do granicy ze Słowacją w Barwinku. 

Magazyn Porażka: Media kreują wyspy szczęśliwości, które dla wielu są po prostu nieosiągalne [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (232)
Będzie przedłużenie A2, S17 i nowe środki na S19. Rząd przeznacza dodatkowe 28 mld na drogi
Zaloguj się
 • rave8

  Oceniono 68 razy 18

  Czekaj...czekaj...jak to było? PiS wstrzyma budowę dróg :-)
  Znowu piana z pyska lemingom poleciała :-)

 • soso_soso

  Oceniono 71 razy 9

  Nie bój nic. Dowioza Bolka i Frasuniuka a oni do budowy nie dopuszczą. Sukces jest zarezerwowany dla PO i GW.

 • andrzejbak

  Oceniono 54 razy 8

  Wariaci wśród projektantów i rządu za czasów PO mają się dobrze jedni zaprojektowali niektóre drogi tak pogięte że są o 50 % dłuższe od starych o prostym przebiegu a Rząd PO to zatwierdził, oznacza to o 50% droższy koszt inwestycji i o 50 wyższe koszty eksploatacji - paliwa i opłaty za przejazd. Ciekawe czy to głupota, korupcja czy sabotaż.

 • scv78

  Oceniono 86 razy 8

  Ależ to zła wiadomość dla Polski! Ależ to zamach na demokracje! Z tego co pamiętam, to m.in. europoseł Wałęsa i europosłanka Thun - obrońcy Polski i demokracji - byli swego czasu przeciwni przeznaczaniu środków z UE na S-19. A tu - przyszedl PiS i uprawia faszyzm w budownictwie drogowym. Wstyd dla Polski przed Europą i światem, prawda, gazeto?

 • Tomasz Kobrzyński

  Oceniono 15 razy 5

  No i w końcu coś się będzie robić we wschodniej i w północnej Polsce. Będzie Via Baltica, będzie Via Carpatia, obwodnice miast...A nie, że tylko A4, A1 i inne krajówki w centrum Polski. Masa zadupiastych miast ma w centralnej Polsce obwodnice, a na wschód od Wisły dramat inwestyctjny.

 • cezarykaminski

  Oceniono 28 razy 4

  te drogi to kolejna szykana PiS-u i sabotaż "pięknej koncepcji PO i Balcerowicza", koncepcji rozwoju poprzez 6 ośrodków metropolitalnych (Warszawa, Gdańsk, Poznań, Łódź, Kraków i Wrocław) a reszta kraju miała zostać prowincją dostarczającą tanią siłę roboczą i kartofle. A tu taki sabotaż... Polska B dostanie drogę. Chamstwo i wyrzucanie pieniędzy w błoto

 • 1avalon

  Oceniono 1 raz 1

  Dlaczego drogi za pieniądze Polaków będą budowane na Białorusi i Ukrainie??? Żądam niepodległości dla Polski okupowanej od kilkuset lat przez ruskie szmaty z Warsiaaawy i ogólnie z ruskiego wschodu.

 • dbs2004

  Oceniono 1 raz 1

  I znowu będą narzekać, że smog, że trzeba dopłacać koncesjonariuszom autostrad, a kolej ledwie za pieniądze UE nieco zmodernizowali już znowu siada.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX