Pracownicy UOKiK przeszukują siedzibę Grupy Allegro. Szukają dowodów na niedozwolone praktyki firmy wobec jej klientów

Rafał Hirsch
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował dziś, że prowadzi przeszukanie w siedzibie Grupy Allegro. Wcześniej Urząd dostawał skargi od przedsiębiorców na zmiany w funkcjonowaniu internetowej platformy allegro.pl.

Zmiany w funkcjonowaniu allegro.pl są niekorzystne dla firm, które za jej pośrednictwem sprzedają swoje produkty. Wcześniej Allegro pełniło funkcję neutralną – było tylko wygodną platformą do handlu. Teraz Allegro samo występuje w roli sprzedawcy, staje się więc konkurentem wobec dotychczasowych klientów platformy. 

Przedsiębiorcy skarżą się do UOKiK, że ta konkurencja jest nieuczciwa, bo Allegro w wynikach wyszukiwania na swojej platformie faworyzuje te produkty, które samodzielnie sprzedaje. Uzyskuje dzięki temu przewagę wobec wszystkich pozostałych uczestników platformy. Ci z kolei mogą przez to ponosić wymierne straty finansowe.

UOKiK wszczął w związku z tym w czerwcu postępowanie wyjaśniające. Dzisiejsze przeszukanie siedziby spółki jest jego częścią. Prezes Urzędu Marek Niechciał mówi, że UOKiK sprawdza, czy spółka nie faworyzuje własnego sklepu internetowego, w szczególności poprzez lepszą prezentację ofert.

ZOBACZ TEŻ: W Allegro uznali, że szkoda czasu na Niemców. Serwis skupi się na rynku polskim

Prezes UOKiK porównuje też sprawę Allegro do postępowanie Komisji Europejskiej przeciwko Google, które zakończyło się nałożeniem na amerykańskiego giganta 2,4 mld euro kary. Tam też chodziło o faworyzowanie własnych produktów przez spółkę dysponującą bardzo silną pozycją na rynku.

Marek Niechciał zaznacza, że sprawa Grupy Allegro jest na wczesnym etapie, a prowadzone postępowanie ma tylko charakter wyjaśniający. Czyli jest „w sprawie”, a nie „przeciwko”.

Przeszukanie w siedzibie przedsiębiorcy to narzędzie stosowane w sytuacjach, kiedy zachodzi podejrzenie, że dany podmiot posiada dowody, które mogą być istotne w sprawie. Może być prowadzone wyłącznie po uzyskaniu przez UOKiK zgody sądu. Podczas przeszukania przedsiębiorca ma obowiązek wpuścić kontrolujących do budynków i lokali, a także udostępnić dokumenty oraz nośniki danych. Prowadzone jest zwykle w asyście policji. W tym roku urząd dwukrotnie skorzystał z  tej możliwości zebrania materiałów.

ZOBACZ TEŻ: Korzystasz z Allegro? Uważaj na te e-maile. To nowe oszustwo

- Potwierdzam, że obecnie toczy się postępowanie wyjaśniające prowadzone przez UOKIK. Nie jest to pierwsze tego typu postępowanie i podobnie jak w poprzednich przypadkach, w pełni współpracujemy z reprezentantami UOKIK udostępniając im informacje i dokumenty pomocne w przeprowadzeniu postępowania - komentuje Paweł Klimiuk, dyrektor komunikacji korporacyjnej Allegro. - Działamy w Polsce od niemal 18 lat i niezmiennie w pełni respektujemy zasady konkurencji oraz prawa konsumentów, efektywnie wpływając na rozwój rynku e-commerce w Polsce, dając szansę na rozwój blisko 100 tysiącom małych i średnich przedsiębiorstw, które prowadzą sprzedaż za pośrednictwem naszej platformy. Prowadzimy działalność w oparciu o przepisy prawa i jesteśmy przekonani, że postępownie potwierdzi wysokie standardy naszego działania- mówi Klimiuk.

Spółka Allegro od ubiegłego roku należy do trzech funduszy inwestycyjnych: Cinven, Permira i Mid Europa. Poprzedni właściciel – firma Naspers sprzedała ją za 3,25 mld dolarów, czyli blisko 13 miliardów złotych. Była to największa transakcja w historii polskiego internetu. Siedziba spółki mieści się w Poznaniu

Więcej o:
Komentarze (97)
Pracownicy UOKiK przeszukują siedzibę Grupy Allegro. Szukają dowodów na niedozwolone praktyki firmy wobec jej klientów
Zaloguj się
 • mietek1910

  Oceniono 14 razy 10

  Wygląda na podobną sprawę do tej w której Google otrzymało niedawno gigantyczną karę od KE, tj. pozycjonowanie wyników i faworyzowanie ich sklepu. Duża, a raczej wielka kara i w tym przypadku zatem bardzo prawdopodobna i słuszna.

 • invest_pl

  Oceniono 10 razy 4

  nic nie produkują, nic nie sprzedają, za nic nie odpowiedają a zyski mieć chcą

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 3 razy 3

  No i sluszna decyzja alegro p[rocz faforyzowania swoich produktow w wyszukiwarce ma jeszcze dodatkowo ulatwione zadanie co i po ile sprzedawac maja przeciez dostep do wszystkich statystyk jakie towary i w jakiej cenie najczesciej sie sprzedaja .................. wystarczy wiec kupic taki towar i dac ciut nizsza cene i sukces murowany zwlaszcza ze dopisek "oficjalny sklep alegro" dziala psychologicznie na kupujacego ze nie kupuje w firmie "krzak" ale w powaznej firmie.
  Jest to co prawda korzystne dla kupujacych jednak jest to nieuczciwa konkurencja dlatego co normalniejsi sprzedawcy powinni sie zwijac z allegro.

 • Mateusz Sk

  Oceniono 5 razy 3

  I dobrze.allegro to najbardziej pazerna firma jaką znam.

 • gorillaglu

  Oceniono 7 razy 3

  Zostaje eBay, albo zbudowanie alternatywy dla Allegro. Jak kupujący z radością powitałbym prawdziwą konkurencję, bo allegro w kwestii rozwiązań jest sto lat za ebayem czy nawet aliexpressem.

 • mariohudds

  Oceniono 9 razy 3

  Allegro to cwaniacy. Patrzą na czym inni robią największe obroty a potem sprzedają to samo z pierwszej pozycji.

 • Paweł Wodnicki

  Oceniono 6 razy 2

  Allegro chce wyeliminować wszystkich sprzedawców i samemu sprzedawać tak jak Amazon. To nieuczciwa firma

 • xegar

  Oceniono 2 razy 2

  Gdy się sprzedaje serwis dobrze zaspokajający realne potrzeby pasożytom, to nie można się spodziewać zmian na lepsze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX