Nawet 30-proc. skok oczekiwań płacowych pracowników z Ukrainy w Polsce. Co się dzieje?

Coraz niższe bezrobocie, początek prac sezonowych i liberalizacja przepisów wizowych Unii Europejskiej spowodowały wzrost oczekiwań płacowych Ukraińców zatrudnionych w Polsce. W zależności od wykonywanego zawodu życzą sobie nawet do 30 proc. więcej, niż jeszcze kilka miesięcy temu.

Według różnych źródeł, w naszym kraju zatrudnionych jest ok. 1 mln pracowników z Ukrainy. Z badania przeprowadzonego przez Upper Job, agencję pracy zajmującą się pozyskiwaniem pracowników ze Wschodu, wynika, że w ostatnim czasie nastąpił skok ich oczekiwań płacowych - średnio o 15-30 proc. To efekt rozpoczęcia prac sezonowych oraz liberalizacji obowiązku wizowego w UE dla obywateli Ukrainy od 11 czerwca.

"Badanie powstało na podstawie danych zebranych przez ukraińskich partnerów, agencji i pośredników pracy współpracujących z Upper Job. Z przebadanych profesji wynika, że najbardziej wzrosły oczekiwania płacowe pracowników fizycznych. Jeszcze w maju za godzinę pracy otrzymywali 9 zł netto. Teraz 12 zł (wzrost o 33 proc.). Stawka murarza wynosiła w maju 20 zł netto/godzinę, teraz 25 zł (wzrost o 25 proc.). Tynkarz w maju zarabiał 25 zł netto/godzinę, obecnie 30 zł (wzrost o 20 proc.). Najmniej, o 17 proc.,wzrosły oczekiwania płacowe kucharzy. W maju zarabiali oni 12 a obecnie 14 zł/godzinę" - czytamy w komunikacie Upper Job.

Bezrobocie coraz niższe

Eksperci ostrzegają, że polscy pracodawcy, którzy są zainteresowani lub już zatrudniają pracowników ze Wschodu, rzeczywiście powinni liczyć się ze wzrostem stawek ich wynagrodzeń. Tym bardziej, że podwyżce stawek sprzyjają coraz lepsze dane z rynku pracy. Dziś np. Ministerstwo Pracy poinformowało, że stopa bezrobocia w Polsce spadła w czerwcu do 7,2 proc.

Z kolei najnowsze dane Eurostatu wskazują, że wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w maju br. w Polsce jest jedną z najniższych w Europie i wynosi 4,5 proc. (podczas gdy średnia w Unii Europejskiej wynosi 7,8 proc.).

Obywatele Ukrainy pracujący w Polsce zajmują głównie stanowiska niższego szczebla lub wykonują prace sezonowe, m.in. przy zbiorze truskawek, na farmach czy w magazynach. Jednak coraz częściej poszukuje się specjalistów średniego szczebla. Oferty tego typu stanowią 28 proc. wszystkich ofert Work Service Ukraine.

Magazyn Porażka: Media kreują wyspy szczęśliwości, które dla wielu są po prostu nieosiągalne [NEXT TIME]

  

Więcej o:
Komentarze (116)
Nawet 30-proc. skok oczekiwań płacowych pracowników z Ukrainy w Polsce. Co się dzieje?
Zaloguj się
 • witoldpolak

  Oceniono 22 razy 18

  Te stawki to chyba w Warszawie. 4200 zł netto miesięcznie za 168 godz. pracy dla murarza? Jeżeli tyle by płacili to niepotrzebni by byli Ukraińcy.

 • aaron_89

  Oceniono 10 razy 6

  Wprowadźmy jakies ograniczenie ilościowe (roczne) na przyjmowanie imigrantów z tego samego kraju. Np nie wiecej niż 200.000 z jednego kraju, a łącznie tych wiz wydawać można np. 400/500.000. Jak komuś sie nie podoba w Polsce niech wraca do siebie, albo szuka pracy w innym kraju na świecie (jest ich ponad 200). Nic nie mam do Ukrainców, przyjaźnie sie z kilkoma... ale nic na siłe. Juz dawno pensje by szybciej rosły gdyby nie przyjmowanie Ukrainców bez żadnego limitu. W zeszłym roku milion wiz im przyznaliśmy, a w tym pewnie grubo ponad milion bedzie. Ile można jeszcze?! Ja chce by wreszcie pensje w moim kraju wzrosły i to nie o 2.0/3.0% a o ponad 20/30% - my polscy pracownicy na to zasługujemy. Za długo słabo zarabiamy.

 • Corven Dallas

  Oceniono 5 razy 5

  Tu niestety rządzą prawa rynku drodzy sąsiedzi ze wschodu. Jakie masz kwalifikacje taką masz płacę i choć oczywistym jest też że jest w PL jest część byznesmenów z bożej łaski których lepiej nazywać prymitywnymi cwaniaczkami którzy się obławiają kosztem czyjejś ciężkiej marnie opłacanej pracy jedzie na pracownikach z Ukrainy.

 • jakis_gosc03

  Oceniono 17 razy 5

  Jak się nie podobają płace, to niech spier..... z powrotem do swojej UPA-niny.

 • onduma

  Oceniono 35 razy 5

  Mezczyzni Ukrainscy to lenie i cwaniaczki. Wynika to moze z tego, ze tam i w domu i w pacy tyraja kobiety

 • octopusdei

  Oceniono 33 razy 5

  To proste, na miejsce jednego roszczeniowego Ukraińca znajdzie się dziesięciu Ukraińców nieroszczeniowych:) Po prostu Ukraińcy pracujący w Polsce naczytali się gazwybu i zaczęło im się wydawać, ze ratują polska gospodarkę a tymczasem na płynącej mlekiem i miodem Ukrainie są jeszcze miliony nędzarzy gotowych pracować z pocałowaniem ręki za stare stawki:)

 • jabbaryt

  Oceniono 8 razy 4

  Popieram ciężka praca - godna płaca.

 • antey

  Oceniono 8 razy 4

  Był czas na postawienie zasieków na całej północno-wschodniej granicy...
  ... teraz z 1-1,5 mln na miejscu a z Czeczenami, Białorusinami, Rosjanami itp do 2 mln pewnie, jest po herbacie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX