Sejm przyspiesza prace nad projektem nowej opłaty drogowej. Zajmie się nim już w środę

Nie w piątek 14 lipca, ale już w środę 12 lipca odbędzie się w Sejmie pierwsze czytanie projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych. Zakłada on wprowadzenie tzw. opłaty drogowej, która może podnieść ceny paliw nawet o 25 gr za litr.

Projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych posłowie PiS złożyli w zeszłym tygodniu. „Dzięki” temu, że to projekt poselski, a nie rządowy, ominięta została konieczność przeprowadzenia konsultacji społecznych.

Najpierw niespodziewanie obecne posiedzenie Sejmu zostało przedłużone o piątek 14 lipca, i to wtedy miało się odbyć pierwsze czytanie projektu. Teraz jednak obrady zostały przełożone już na środę 12 lipca.

Co zakłada projekt?

Projekt ustawy zakłada stworzenie tzw. Funduszu Dróg Samorządowych. Miałby on dofinansowywać budowy i remonty dróg gminnych i powiatowych.

Pieniądze do Funduszu wpłynęłyby z nowej daniny – tzw. opłaty drogowej. Płaciliby ją producenci i importerzy paliw, ale zapewne pośrednio – w wyższych cenach paliw – klienci stacji benzynowych. Łącznie ok. 5 mld zł z opłaty drogowej byłoby po połowie rozdzielane na Fundusz Dróg Samorządowych i Krajowy Fundusz Drogowy (dla inwestycji na drogi krajowe).

Stawka opłaty drogowej, zgodnie z projektem, na wynosić 200 zł za 1000 l benzyn i olejów napędowych lub 369,69 zł za 1000 kg gazów. Potem może rosnąć wraz z inflacją.

Szacuje się, że nowa opłata drogowa oznacza wzrost cen paliw o ok. 25 gr na litrze. Klub poselski Kukiz’15 już określił projekt mianem „Benzyna Plus”. Wylicza, że w skali roku każdy kierowca zostawiłby na stacjach benzynowych od kilkuset do nawet ponad tysiąca złotych więcej.

Projekt zakłada, że przy każdej wyremontowanej drodze przy finansowaniu z Funduszu ma stanąć stosowna tablica informacyjna. Pojawiają się sugestie, że jest to element „kampanii wyborczej”.

Czytaj też: Nowa opłata drogowa, czyli PiS pewny swego albo.. traci grunt pod nogami

Potrzebne czy nie?

- Szybkość w legislacji nie idzie w parze z jakością. Projekt jest kontrowersyjny, wzbudza dużo zastrzeżeń, a mimo to może zostać uchwalony już za 2 tygodnie (26-28 lipca) i wejść w życie jesieniąpiszą w swoim komentarzu przedstawiciele Pracodawców RP. Sugerują, że wzrost cen paliw przełoży się nie tylko na chudsze portfele kierowców, ale także na wyższe koszty firm, a to oznacza wzrost cen wszystkich towarów i usług. „Ekonomiści szacują, że z tego powodu inflacja wzrośnie o 0,4 pkt. proc. To oznacza, iż konsumpcja zmniejszy się o 4 mld rocznie” – piszą Pracodawcy RP.

Z drugiej strony, eksperci zwracają uwagę na konieczność doinwestowania dróg lokalnych. Barbara Dzieciuchowicz, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa, pozytywnie oceniała w rozmowie z PAP pomysł podniesienia opłaty paliwowej [w momencie rozmowy sugerowało się podwyżkę tej opłaty, a nie wprowadzenie obok opłaty paliwowej nowej daniny – red.]. – Ma to dwie zalety - po pierwsze jest o tyle sprawiedliwe, że więcej płacą ci, którzy więcej korzystają z dróg, poza tym jest to stały mechanizm i nie trzeba przy okazji układania corocznie budżetu walczyć o te pieniądze – mówiła Dzieciuchowicz.

Cena benzyny rośnie. PiS: Panie premierze, kiedy tankował pan ostatni raz samochód?

Więcej o:
Komentarze (219)
Sejm przyspiesza prace nad projektem nowej opłaty drogowej. Zajmie się nim już w środę
Zaloguj się
 • tym2003

  Oceniono 99 razy 79

  Bandyci z PiS ,masło dla dzieci kosztowało za Po 3,29 zł za Waszych rządów już kosztuje 5,99 zł !!!!!!!!! Jesteście przestępcami i własnie tacy jak WY z PiS doprowadzicie że dzieci będą jadł smalec ! OSZOŁOMY z PiS ! Wszystko za rządów PiS podrożało i drożeć będzie ! ŚMIETNIK polityczny dla Was tuż ,tuz ! Tak trzymać !

 • kamuimac

  Oceniono 76 razy 58

  plebs dostał 500 + wiec plebs stać na to żeby płacic - a PiS musi to przepchnąć w czasie waakcji kiedy plebs jest na urlopie żeby nie zauważył bo inaczej by ich plebs na taczkach wywiózł

 • zd46

  Oceniono 30 razy 16

  Z jakich pieniedzy wybudowano PRYWATNA DROGE w Przeciszowie, gmina Brzeszcze, DO ZAGRODY Beci Szydlo, ksiedza Tymotka i Edka "nalukofca"????? OLANO reszte mieszkancow, bo tylko Szydlo nie moze sobie UBLOCIC TREPO-SZTYBLETOW a Edek gumofilcy ???? Tak sie traktuje POLSKE i POLAKOW, majac ich w premierowskiej "dupie"

 • Aarcticfrost

  Oceniono 28 razy 16

  I co, ku..., PISdolizy na pińcec plus już zabrakło?!!

 • wolak007

  Oceniono 27 razy 13

  TVP bierze kredyt?...
  Kredyt dla TVP spłacamy z budżetu przeznaczonego na drogi?...
  Żeby załatać budżet na drogi który wydaliśmy na TVP podwyższamy opłatę na paliwo w wysokości 20 groszy głosząc, że to na nowe drogi?...

 • rabingoldblatt

  Oceniono 28 razy 12

  A tak się durny patafianie cieszyłeś, że jak będziesz miał "pińćset+' to bilety semestralne dzieciakom kupisz.

  No i teraz zapłacisz za nie drożej.

  Bilans musi się zgadzać jak ci dali 500 muszą zabrać 700

 • tom

  Oceniono 24 razy 12

  Już kaczy gnom zapomniał jak krytykował wysokość podatków na paliwo. Jak się śpieszy mafia PiSowska, żeby ograbiać nas z pieniędzy. Zabiorą tysiąc, żeby dać 500. Oni postanowili decydować na co mają iść nasze pieniądze.

 • zd46

  Oceniono 24 razy 10

  KOCHANI POLACY, nie bedzie ZADNYCH NOWYCH DROG LOKALNYCH a bedzie tylko ich "smarkanie, klajstrowanie i latanie" !!!! Podatek paliwowy jest JUZ W CENIE wiec dlaczego DROGI LOKALNE SA W OPLAKANYM STANIE ????? Kto oszukuje, kto LZE JAK BURE SUKI?? Zmniejszyc "bizantyjskie zycie" PiSu a starczy na drogi !!!! Nie budujcie jakiegos "chorego trojmorza" i drogi "Via Baltica", zbudujcie DROGI W POLSCE by laczyly wsie z miastami a nie Litwe z Chorwacja !!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX