PKN Orlen o nowym podatku: "wprowadzenie opłaty paliwowej nie musi skutkować wzrostem cen paliw"

W Sejmie trwają prace nad ustawą, która ma wprowadzić nowy podatek. Opłata drogowa ma zostać nałożona na producentów i importerów paliwa. Może to skutkować podniesieniem cen paliwa nawet o średnio 25 groszy na litrze. Orlen twierdzi, że nie musi do tego dojść.

Ustawa o Funduszu Dróg Samorządowych, nad którą trwają prace sejmowe, wprowadza nowy podatek w postaci opłaty drogowej. Wpływy z niego mają pomóc samorządom finansować naprawę i utrzymanie dróg gminnych. Opłata ma być nałożona na dostawców i producentów paliwa i gazu w wysokości 200 zł za 1000 l benzyn i olejów napędowych lub 369,69 zł za 1000 kg gazów.

Według analityków ma to skutkować podniesieniem cen na stacjach benzynowych o średnio 25 groszy na litrze. W ten sposób nowy podatek w rzeczywistości miałby pośrednio zostać sfinansowany m.in. z domowych budżetów kierowców. Może również się przyczynić do wzrostu cen produktów i usług.

Ustawa nakładająca opłatę drogową jest oczywiście mocno dyskutowana. Swój głos zabrał również PKN Orlen, który za pośrednictwem swojego biura prasowego stwierdził, że wprowadzenie opłaty paliwowej nie musi skutkować wzrostem cen paliw dla klientów stacji.

Orlen podkreśla, że na ceny paliwa wpływają, obok podatków, przede wszystkim niezależne czynniki makroekonomiczne, jak wahania cen ropy na globalnych rynkach, czy wahające się kursy walut. W związku z tym wprowadzenie opłaty wcale nie musi oznaczać automatycznej podwyżki cen na stacjach.

W ciągu pierwszego półrocza 2017 ceny detaliczne oleju napędowego i benzyn podlegały zmianom na poziomie ok. 50 groszy na litrze, natomiast w ciągu ostatnich 2 lat różnice te przekraczały 1 zł.

- pisze Biuro Prasowe PKN Orlen w komentarzu dla Next.Gazeta.pl

Co więcej Orlen pozytywnie odnosi się do samej inicjatywy. Według spółki poprawa infrastruktury drogowej może pozytywnie wpłynąć na krajowy rynek paliwowy i rozwój gospodarczy Polski.

Przypomnijmy, że ustawa wprowadzająca opłatę drogową ma przynieść budżetowi państwa coroczne wpływy na poziomie 4-5 mld złotych. Połowa tej kwoty trafi na Fundusz Dróg Samorządowych, a reszta na Krajowy Fundusz Drogowy. 

Poseł PiS broni podatku od paliwa. I krzyczy z mównicy: "Jesteście państwo bardzo fałszywi"

Więcej o:
Komentarze (271)
PKN Orlen o nowym podatku: "wprowadzenie opłaty paliwowej nie musi skutkować wzrostem cen paliw"
Zaloguj się
 • 19orion87

  Oceniono 113 razy 93

  Pisowski prezes Orlenu wypowiedział się pozytywne o pomyśle PiS. Jakie to zaskakujące.

 • Daniel Załęski

  Oceniono 73 razy 55

  PKN wypowiada się pozytywnie o pomysłach swojego największego udziałowca. Ciekawe, dlaczego? Teraz, jeśli ceny na rynku paliw będą się wahać o 50 gr, to w Polsce będzie to 0.75 gr. Chcę przypomnieć, że i tak mamy stosunkowo drogie paliwo w stosunku do zarobków na tle innych krajów, gdzie infrastruktura drogowa jest bardziej rozbudowana i lepiej utrzymana.

 • zsm-5

  Oceniono 60 razy 42

  Jeśli ceny paliw nie muszą wzrosnąć to kogo ORLEN wytypował na poszkodowanego w tej cenowej zabawie?
  Czyżby zrezygnował z własnych dochodów?

 • mczes57

  Oceniono 15 razy 5

  Za PO cena benzyny 95 zbliżyły się do 6 zł za litr. Tusk przed wyborami sztucznie obniżył ceny paliw w porozumieniu z koncernami zarządzanymi przez swoich ludzi. Nikt z tych co tak dziś krzyczą nie protestował. Po wygranej II kadencji powiedział'' teraz paliwo może być i po 7 zł''.To są fakty. Każdy chce mieć dobre drogi ,ale nikt nie chce za to zapłacić.

 • kaviar100

  Oceniono 9 razy 3

  W Norwegi co roku się płaci podatek drogowy. Około 1400 zł rocznie. Dlatego nie ma dziur na drogach

 • antybandzior

  Oceniono 2 razy 2

  przecież PKN Orlen to pisdzielcy to co mają mówić??? zapewne ta propaganda będzie dzisiaj powtarzana w piswiadomościach o 19.30

 • smiki48

  Oceniono 2 razy 2

  przez pierwszy miesiąc ceny nie ulegną zmianie, a później co miesiąc będą podwyżki o grosz czy dwa i po roku za podwyżkę zapłacą wyłącznie klienci.

 • witoldpolak

  Oceniono 2 razy 2

  A co się szczypać, od razu wprowadzić podatek w wysokości 1,00 zł od litra. Będzie się łatwiej liczyło i starczy na dłużej, tj do następnej inicjatywy poselskiej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX