Uprawiał marihuanę - stracił cały majątek. Pierwsze zastosowanie nowych przepisów o konfiskacie

Po raz pierwszy zastosowano w Polsce przepisy o konfiskacie rozszerzonej i przepadku przedsiębiorstwa, które umożliwiają zabieranie majątków pochodzących z przestępstwa.

Prokuratorzy po raz pierwszy zastosowali instytucję konfiskaty rozszerzonej, która weszła w życie do polskiego prawa pod koniec kwietnia z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości. Według ustawy, w przypadku skazania za poważne przestępstwo, sprawca musi wykazać legalność posiadanego majątku w ostatnich 5 latach. Usprawniono też rozwiązania pozwalające orzec przepadek mienia w stosunku do osób trzecich, którym sprawca przekazał mienie nieodpłatnie lub zbył je za kwotę znacznie niższą od jego wartości rynkowej, w sytuacji, gdy osoby trzecie wiedziały lub powinny wiedzieć, że celem tych działań jest uniknięcie konfiskaty.

W świetle ustawy spółkę stracił Marek K., którego zatrzymano za uprawianie i sprzedaż marihuany. I choć firma była zapisana na córkę, to służyła do popełniania przestępstwa, zatem śledczy zdecydowali o jej konfiskacie na poczet grożących mu grzywien czy przepadku korzyści osiągniętych z przestępstwa – informuje „Rzeczpospolita”.

K. zabezpieczono też samochody o wartości 40 tys. zł, zajęto pieniądze na koncie oraz ustanowiono zakaz zbywania i obciążania nieruchomości o wartości 7,6 mln zł i obciążono ją hipoteką przymusową do kwoty blisko 2 mln zł.

Zdaniem śledczych K. był rzeczywistym właścicielem spółki, której  51 ze 100 udziałów posiada jego córka, a która miała ukrywać faktycznego właściciela.– Jeśli zebrane dowody się potwierdzą, to działanie prokuratury ocenić należy jako jak najbardziej słuszne. To właśnie w takich sprawach powinno dochodzić do konfiskaty majątku – skomentował sprawę dla „Rzeczpospolitej” adwokat Mariusz Paplaczyk.

Celem pierwszy raz zastosowanych rozwiązań jest wzmocnienie narzędzi prawnych, które służą pozbawianiu korzyści materialnych sprawców najpoważniejszych przestępstw, popełnianych zwłaszcza w zorganizowanych grupach przestępczych. - Korzyści te często stanowią bazę ekonomiczną dla dalszej aktywności kryminalnej sprawców. Dlatego skuteczne stosowanie przepadku mienia pochodzącego z przestępstw może być w walce z przestępczością zorganizowaną narzędziem lepszym nawet niż długoletnia kara pozbawienia wolności – napisano w oświadczeniu Ministerstwa Sprawiedliwości.

24, 25 50. Zapamiętaj te cyfry. Bo to one zdecydują o tym, jak będzie wyglądać twoje wideo

Więcej o:
Komentarze (104)
Uprawiał marihuanę - stracił cały majątek. Pierwsze zastosowanie nowych przepisów o konfiskacie
Zaloguj się
 • 4internauta

  Oceniono 27 razy 13

  Będą wysokie odszkodowania za takie konfiskaty. I zapłacimy je wszyscy. PiS zamienia domniemanie niewinności na domniemanie winy.

 • pol733

  Oceniono 25 razy 7

  Przedsiębiorca stracił majątek. Jaki przedsiębiorca, przecież to zwykły bandyta z przedsiębiorcom nie mający nic wspólnego.

 • enedue3

  Oceniono 28 razy 6

  Bardzo dobrze, że konfiskują majątki "długoterminowym mordercom dzieci". Ileż to wypadków było pod wpływem narkotyków, przyczyną śmierci całych rodzin. Tutaj PiS dzielce mają u mnie plusa :)).

 • pilotpirx2

  Oceniono 21 razy 5

  "Przedsiębiorca stracił cały majątek dzięki nowej ustawie pis-u" - szczyt manipulacji i zakłamania w wykonaniu GW.

 • lisa2

  Oceniono 6 razy 4

  Słowo przedsiębiorca powinno być napisane w cudzysłowie : "Przedsiębiorca".

  On był zwykłym przestępcą.

 • shago0

  Oceniono 36 razy 4

  jak prokurator (a nie sąd) może skonfiskować (a nie zabezpieczyć) coś na poczet GROŻĄCEJ (a nie wymierzonej) grzywny. ?
  qrwa, niedługo policjant cie okradnie a potem pisz se panie na berdyczów. przecież policjant z pisu więc wiedział co robi.
  konfiskata po skazaniu, a nie przed. przed skazaniem to można co najwyżej zabezpieczyć mienie ale nigdy nie konfiskować. inaczej mamy odbieranie włąsności bez sądu, na podstawie dowodów zebranych przez policję. a jak z tymi dowodami jest to każdy wie. popatrzcie na sprawę audi szydłowej.

 • derek.4

  Oceniono 7 razy 3

  Brawo!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX