Minister obiecuje, że paliwa nie podrożeją. Poseł: "Orlen i Lotos obniżą ceny"

Ceny paliw nie wzrosną przez powołanie Funduszu Dróg Samorządowych - wynika z ekspertyz, na które powołuje się minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Od środy w Sejm zajmuje się projektem ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, który ma umożliwić wybudowanie i wyremontowanie 6 tys. km dróg rocznie. Nowe przepisy wprowadzają opłatę drogową w wysokości 20 groszy za litr benzyny i oleju napędowego. Ceny LPG mają skoczyć nawet o 40 groszy na litrze. Poselską inicjatywą zajmować się teraz będą sejmowe komisje.

Rozwiązanie jest procedowane, choć o tym, że ustawa jest „zła, antyludzka i antyobywatelska” mówił w zaskakującym wystąpieniu nawet poseł PiS - Łukasz Rzepecki.

Zapowiadane podwyżki wzbudzają niepokój nie tylko kierowców, wiadomo bowiem, że drożejące paliwa spowodują wzrost cen wielu produktów codziennego użytku.

Podwyżek nie będzie

Zdaniem ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka, obawy te są jednak nieuzasadnione. Minister powołuje się na oceny ekspertów i zapewnia, że podwyżka opłaty paliwowej nie wpłynie na podwyższenie cen paliw na stacjach. Powołał się na środowy komunikat Orlenu, zgodnie z którym „wprowadzenie opłaty paliwowej nie musi oznaczać wzrostu cen paliw dla klientów stacji”.

Minister Adamczyk przekonuje, że dodatkowe pieniądze w Funduszu Dróg Samorządowych są potrzebne, „pozwolą samorządom zrealizować ich marzenia”. W 2016 r. na drogach samorządowych doszło do 15 tys. wypadków, w których zginęli ludzie.

- Mało pada słów o oczekiwaniach samorządów, które wyrażono w ostatnich miesiącach - powiedział w TVN24 Andrzej Adamczyk. - Pieniądze z FDS trafią tylko na remonty dróg – dodał. W przyszłym roku na drogi lokalne ma trafić z Funduszu 2,5 do 3 mld zł.

"Orlen i Lotos obniżą ceny"

Podobne opinie wyraził w mediach społecznościowych także poseł PiS Dominik Tarczyński. Jego zdaniem nie będzie podwyżki, ceny pozostaną takie same. Dodał nawet, że „Orlen i Lotos obniżą ceny”.

Więcej o:
Komentarze (75)
Minister obiecuje, że paliwa nie podrożeją. Poseł: "Orlen i Lotos obniżą ceny"
Zaloguj się
 • zsm-5

  Oceniono 14 razy 10

  Tarczyńskiemu nawet pisiory nie wierzą. Jak prezesi Orlenu i Lotosu oświadczą na piśmie, że obniżą swoje ceny o 25 groszy za litr, a jak nie dotrzymają słowa zwrócą każdemu kasę - to uwierzę.

 • antonikarcz

  Oceniono 11 razy 7

  Ceny urzędowe, regulowane, skąd to znamy.
  Towarzysz kaczyński tęskni za czasami gdy był resortowym maminsynkiem.
  Dla uciechy prezia nawet PGR-y reaktywują.

 • sta_pl

  Oceniono 7 razy 3

  10 dni temu tankowałem ON za 3,99. dzis na tej samej stacji za 4,24. Czyli dokładnie 25gr/l.
  Zanim ogłoszono pomysł podatku Orlen wykonał polityczne polecenie i podniósł ceny.
  Teraz piSS będzie się chwalić, że to firmy paliwowe "wzięły na siebie" podwyżkę.
  A ciemny lud to kupi..

 • drukarz10

  Oceniono 3 razy 3

  cytat za wiki."W 1979 ukończył Zespół Szkół Budowlanych w Krzeszowicach. W 2014 uzyskał licencjat na kierunku rachunkowość i finanse w zarządzaniu – analiza finansowa przedsiębiorstw. Tytuł zawodowy magistra otrzymał w 2016[2]."Andrzej Adamczyk.
  Czyli zna się na paliwach pan licencjat-

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 7 razy 3

  Podwyższamy cenę cukru ale nikt tego nie odczuje. Bo sprzedawać go będziemy w praktycznych 750 gramowych opakowaniach...

 • jacek.boczkowski

  Oceniono 2 razy 2

  Oświadczenie kierownictwa spółki o zrekompensowaniu podatku drogowego przez obniżenie ceny to działanie na niekorzyść spółki co kwalifikuje się do sprawy karnej.

 • Adam Michalski

  Oceniono 6 razy 2

  Idiotą! Ceny paliw zawsze będą droższe o nowy podatek. Niezależnie od tego w jaki sposób będą wahać się ceny ropy. !

 • yaretzky

  Oceniono 6 razy 2

  To znaczy Panie Tarczyński - ktoś będzie musiał nową opłate zapłacić. Jesli nie kierowcy to chyba producenci paliw. Słyszałem dziś w TV, że marża producenta na paliwie to 15 gr na litrze. Tak więc Orlen i Lotos przy nowej stawce opłaty drogowej w wysokości 20-25 gr na litrze bedą dopłacać do paliwa. Pytanie jak długo i czy podatnicy nie będa musieli za jakiś czas dokapitalizować Orlenu i Lotosu ? Panie Tarczyński - dlaczego Pan uważa obywateli tego kraju za debili?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX