Dolary ostatni raz tyle kosztowały przed wyborami. Frank szybko tanieje. Za wszystko odpowiadają dwie osoby

Rafał Hirsch
Janet Yellen, szefowa Fed

Janet Yellen, szefowa Fed (Richard Drew (AP Photo/Richard Drew))

Na rynku walutowym mamy kolejną falę umocnienia złotego. Kurs dolara jest najniżej od 2015 roku. Frank szwajcarski jest blisko przebicia się poniżej 3,80 PLN. Jeśli to nastąpi, będzie najtańszy od ponad dwóch lat. To efekt uboczny tego, co dzieje się z euro i dolarem na świecie po wypowiedziach Janet Yellen z Fed i Mario Draghiego z EBC.

Dolar ostatnio kosztuje mniej niż 3,70 PLN. Ostatni raz poniżej tego poziomu widzieliśmy go w październiku 2015 roku, tuż przed wyborami parlamentarnymi.

Notowania dolara w PolsceNotowania dolara w Polsce wykres: investing.com

W grudniu 2016 dolary były nawet po 4,25 PLN – drożały wtedy po zwycięstwie Donalda Trumpa w USA. Rynek zakładał, że pomysły gospodarcze Trumpa umocnią amerykańską walutę. Potem stało się jasne, że prezydent USA nie wprowadza w życie żadnej ze swoich wyborczej zapowiedzi, więc dolar zaczął ponownie tracić na wartości.

Ciekawie wyglądają też notowania franka szwajcarskiego, który jest w okolicach najniższych od kwietnia 2015.

Notowania franka szwajcarskiego do złotegoNotowania franka szwajcarskiego do złotego wykres: investing.com

To wszystko przez euro

Słabość franka na naszym rynku to efekt uboczny tego, że coraz wyraźniej traci on do euro. Pierwszy raz od ponad roku euro kosztuje ponad 1,10 CHF. Kluczem do całej sytuacji jest natomiast wyraźny ostatnio wzrost notowań euro do dolara. Euro umacniając się do dolara zyskuje także wobec franka. Polska jest gospodarczo silnie związana ze strefą euro, więc umocnienie euro wywołuje też poprawę notowań złotego. Stąd i dolar i frank na naszym rynku wyglądają ostatnio słabiutko.

Na początku tego roku euro kosztowało 1,05 dolara. Dziś kurs wynosi już ponad 1,14 dolara. To efekt dwóch zjawisk zachodzących jednocześnie. Po pierwsze gospodarka amerykańska radzi sobie nieco słabiej od oczekiwań i coraz bardziej możliwe jest, ze Fed będzie podnosił stopy procentowe wolniej niż zapowiadał. Po drugie gospodarka euro radzi sobie coraz lepiej. Rośnie też prawdopodobieństwo, że EBC zacznie się wycofywać ze swojej super łagodnej polityki monetarnej szybciej niż zakładano. W efekcie różnica między stopami procentowymi w USA i w strefie euro może być za kilka miesięcy mniejsza niż zakładano – to impuls do tego, żeby euro zyskiwało, a dolar tracił.

Yellen i Draghi

Hipotezę tę w ostatnim tygodniu potwierdzili zarówno prezes EBC Mario Dragi, jak i szefowa Fed Janet Yellen. W wystąpieniu w amerykańskim Kongresie Yellen brzmiała dość łagodnie, skupiając się na tym, że inflacja nie rośnie. Rynek sam sobie dopowiedział, że skoro nie rośnie, to nie ma po co podnosić stóp. Z kolei Wall Street Journal napisał, że Mario Draghi rozważa ogłoszenie zapowiedzi zaostrzenia polityki ECB. Mógłby to zrobić na przykład na zaplanowanym na koniec sierpnia corocznym sympozjum bankowym w Jackson Hole w pięknej górskiej scenerii amerykańskiego Wyoming.

W ten sposób dość dalekie na pierwszy rzut oka rozważania w USA i strefie euro mają bezpośredni wpływ na nasza rzeczywistość gospodarczą. Mocniejszy złoty to z jednej strony tańsze produkty z importu (paliwa, smartfony, zakupy internetowe w Amazonie, czy Aliexpress). Z drugiej strony to spadek wyrażanej w złotych wartości rezerw walutowych, czyli brak zysku w NBP, co w 2018 może stanowić problem dla budżetu.

Złoty w tym roku jest drugą najsilniejszą walutą na świecie. Mocniejsze jest tylko meksykańskie peso. 

Zobacz także
Komentarze (32)
Dolary ostatni raz tyle kosztowały przed wyborami. Frank szybko tanieje. Za wszystko odpowiadają dwie osoby
Zaloguj się
 • egalite11

  Oceniono 25 razy 15

  Dolar słabszy to mniej płacimy za ropę. Zakładam się, że Orlen i Lotos nie obniżą ceny paliw, już teraz będziemy płacili za podwyżkę ceny paliwa zwaną opłatą drogową.
  Budżet jak głosi MF ma nadwyżkę a ja twierdzę, że to kreatywna księgowość np mam firmę zapłacili mi za usługę albo towar natomiast ja jeszcze nikomu nie zapłaciłem czyli mam super dochód ale jak zapłacę to klops. Tak samo jest z budżetem są przychody ale nie płacimy albo wstrzymujemy inwestycje i jest nadwyżka. Pomógł też Glapiński szef NBP dodrukował banknoty 500 zł i wpłacił "zysk" do budżetu. Koniec roku pokaże jak jest naprawdę. Sądzę, że nie jest najlepiej skoro w takim tempie uchwalają nowe podatki i daniny na rzecz SP.
  Mamy deficyt budżetowy a wielki szmal przekazujemy watykańskiemu okupantowi na moją skromną wiedzę to kilkanaście miliardów rocznie wystarczy policzyć circa dwa miliardy katecheci, kapelani, opłaty za religię w przedszkolach, katabasy na etatach w biednych szpitalach, kościoły garnizonowe a wojska nie ma itd. Ogółem to będzie pewnie 5-6 miliardów. 10 lat i nie mamy deficytu w budżecie. Przykład Czechy olewają katabasów i mają 10 miliardów nadwyżki budżetowej.

 • pawel_vogel

  Oceniono 17 razy 9

  "Złoty w tym roku jest drugą najsilniejszą walutą na świecie. "
  Noooo.. to już teraz na pewno wiadomo dlaczego CHF jest w Polsce od 10 lat taki drogi.

 • derdas

  Oceniono 7 razy 7

  ciągle 10% droższy niż 2 lata temu oraz 65 procent droży w stosunku do lat boomu kredytowego na franki

 • aquanta

  Oceniono 3 razy 3

  GPW mało strzeliła jak na tą siłę złotówki. Chyba WallStr bierze w naszym przypadku coś jeszcze pod uwagę

 • now-ko

  Oceniono 4 razy 2

  w okolicach 2000 r. Polska- biedny kraj marzący o wejściu do UE - frank ok. 2 zł.
  2015- PL - prężny członek UE, z którym każdy musi się liczyć, tygrys Europy, przykład nad przykłady - frank ok. 4 zł.

 • dwa_grosze

  Oceniono 4 razy 2

  Belkot jakich malo. To jednak FED podnosi stopy procentowe a nie EBC a pomimo wszystko dolar traci na sile a powinno byc odwrotnie. To EBC drukuje euro a nie FED dolary i tez euro sie wzmacnia. Czysta spekulacja nie oparta na zadnych regulach panie Hirsch. Trump ostatnio kilka razy powiedzial, ze dolar jest glupio silny i mamy efekty:)
  Gdy dolar byl pompowany na rynki jak obecnie euro to lecial na "zlamanie karku" podobnie bylo kiedy FED cial stopy procentowe. Teraz to samo robi EBC i reakcja euro odwrotna:)))

 • normalny1977

  Oceniono 1 raz 1

  Frank tanieje ?????? Cały czas jest drogi do normalnej ceny 2,50-2,70 jeszcze daleko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje