Co z Lotniskiem Chopina gdy powstanie Centralny Port Komunikacyjny? Warszawianie mogą nie być zachwyceni

Lotnisko Chopina

Lotnisko Chopina (Fot: Marta Popławska)

Po otwarciu Centralnego Portu Komunikacyjnego, Lotnisko Chopina zakończy operowanie dla typowego ruchu turystycznego - zapowiedział w TVN24 Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK.

- Z pewnością bilans otwarcia CPK jest jednocześnie bilansem zamknięcia Okęcia dla ruchu lotniczego takiego, jaki jest wykonywany obecnie - powiedział TVN24 Wild. Dodał przy tym, że „to, czy inne aktywności lotnicze np. związane z obronnością narodową będą kontynuowane, zależy od decyzji, które są przed nami”.   

Jednocześnie Wild zaznaczył, że otwarcie Centralnego Portu Komunikacyjnego nie wpłynie na funkcjonowanie lotniska w Modlinie. - Jest ono dedykowane do obsługi linii niskokosztowych i operuje na prostej infrastrukturze – tłumaczy pełnomocnik rządu.

Gdzie konkretnie powstanie Centralny Port Komunikacyjny? Na razie wiemy, że „między Warszawą a Łodzią”. Jak tłumaczy Wild, z badań dotyczących innych lotnisk wynika, że nowy port lotniczy nie powinien być zlokalizowany dalej niż 50 km od aglomeracji. Kluczowe jest też położenie w pobliżu lub na trasie kolejowej między tymi miastami. „Nowo powstały port lotniczy powinien zostać maksymalnie włączony w krajowy system transportu” – mówił  pełnomocnik rządu w wywiadzie dla portalu rynek-lotniczy.pl.

Decyzję co do lokalizacji CPK mamy poznać jeszcze w lipcu. Wtedy zaprezentowany ma zostać projekt uchwały - podstawy programu budowy portu.

Budowa CPK ma potrwać ok. 10 lat, port miałby ruszyć w 2027 r. Koszt inwestycji jest szacowany na ok. 30 mld zł. Centralny Port Komunikacyjny, jak mówił wicepremier i minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, jest „kluczowym projektem infrastrukturalnym” rządu. Mikołaj Wild przekonuje ponadto w wywiadzie dla portalu rynek-lotniczy.pl, że budowa CPK jest niezbędna, gdyż Lotnisko Chopina „ze względu na ograniczenia w swojej przepustowości wkrótce nie będzie w stanie pełnić roli głównego lotniska przesiadkowego w Polsce”.

Władze Lotniska Chopina szacują, że w 2017 r. port obsłuży nawet 14 mln pasażerów. Byłby to rekord, w 2016 r. lotnisko na Okęciu obsłużyło blisko 13 mln podróżnych. Powoli przepustowość portu na Okęciu wyczerpuje się, planowana jest jego rozbudowa. Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit mówił niedawno, że do czasu wybudowania CPK „nie ma mowy o tym, żebyśmy mieli zaniechać inwestowania” w Lotnisko Chopina.

Centralny Port Komunikacyjny początkowo ma mieć przepustowość na poziomie minimum 50 mln pasażerów rocznie. A docelowo? Mówi się nawet o zdolności do obsłużenia 100 mln podróżnych.

Czytaj też: Będzie Centralny Port Lotniczy za 30 miliardów złotych. Tylko po co?

***

Zobacz także
 • Rząd chce ułatwić unieważnienie dokumentu, który posłużył do kradzieży tożsamości Minister Błaszczak chce skończyć z kradzieżą tożsamości. Możliwa poważna zmiana w przepisach
 • Premier rządu PiS Beata Szydło i wicepremier Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji prasowej. Warszawa, KPRM, 29 września 2016 Fiskus idzie na wojnę z galeriami handlowymi. Głównie zagranicznymi. Chce od nich dodatkowego podatku
Komentarze (98)
Co z Lotniskiem Chopina gdy powstanie Centralny Port Komunikacyjny? Warszawianie mogą nie być zachwyceni
Zaloguj się
 • maaac

  Oceniono 31 razy 23

  Na razie to lotnisko jest bytem równie mocno wirtualnym jak helikoptery dla wojska Antoniego M.

 • aronia0

  Oceniono 18 razy 12

  Bzdury. Ten port nigdy nie powstanie. To mamienie ciemnego ludu gigantycznymi inwestycjami. Tak samo robil Gierek i jego ekipa - gigantyczne inwestycje za pozyczone pieniadze, ktore potem padly jak domek z kart.
  Morawiecki to taki klitus-bajdus. Mialo by milion samochodow elektrycznych - gdzie sa? Mielismy podbijac kosmos - cos zrobilismy? Nasza godpodarka miala sie operac na innowacyjnosci - jak do tej pory sprowadzil do Polski kolejne montownie. Tteraz snuje wizje o centralnym porcie, zeglownych rzekach (po co, jak koleja czy samochodem te same towary dojada o wiele szybciej), odbudowie zamkow itp. Koniecznie cos chce zrobic, tylko sam, biedaczek, nie wie co. To opowiasa takie bajki a jak dlozy kilka prezentacji w PP - to Prezes sie ucieszy a ciemny lud to kupuje.

 • 34 bezel

  Oceniono 24 razy 8

  Skoro Okęcie jest za małe, to trzeba rozbudować Modlin. Wszystkie duże stolice mają mniejsze lotniska- satelity poza granicami miasta.
  Tworzenie wielkiego lotniska w centrum kraju i dojeżdżać tam kilka godzin by wylecieć za granicę, to pachnie głębokim PRL-em, gdy było jedno lotnisko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane