Z dziećmi czy bez - może być drożej. Wzrośnie VAT na prezerwatywy i smoczki?

Jak pisze "Puls Biznesu", z 8 do 23 proc. może już niebawem wzrosnąć podatek VAT m.in. na prezerwatywy, smoczki dla dzieci czy odciągacze do mleka. Ale z tymi prezerwatywami - to nie do końca pewna sprawa.

Jak poinformował „Puls Biznesu", wkrótce resort finansów powinien pokazać projekt nowelizacji ustawy o VAT, który miałby dostosować polskie przepisy do unijnych.

Wszystko w związku z koniecznością wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprzed dwóch lat, który uznał, że obniżone stawki na niektóre produkty związane z ochroną zdrowia czy higieną osobistą są niezgodne z unijną dyrektywą.

.. źródło: Ministerstwo Finansów

Jakie byłyby konsekwencje zmian w rzeczonych pozycjach 82, 92 i 103 załącznika nr 3 do ustawy o VAT? Z 8 do 23 proc. miałaby wzrosnąć stawka VAT na cysteinę, cystynę i ich pochodne - to głównie składniki suplementów diety. Podobnie na soczewki kontaktowe i szkła, ale wyłącznie niesłużące do korekty wzroku (czyli np. szkła do okularów przeciwsłonecznych).

Ponadto, z listy produktów objętych obniżoną stawką VAT, czyli 8 proc. a nie 23 proc. mogłyby wypaść np. smoczki, odciągacze do mleka, prezerwatywy, strzykawki, cewki, torebki na lód, termofory, kroplomierze czy worki tlenowe. To w ustawie o VAT „wyroby higieniczne lub farmaceutyczne (włączając smoczki), z gumy innej niż ebonit”.

Podwyżka VAT na wszystkie wymienione produkty oznaczałaby wzrost ich cen.

Ministerstwo Finansów już w zeszłym roku brało się do zmiany przepisów, ale ostatecznie wycofało się z nich. Co ciekawe, w ówczesnej wersji projektu nowelizacji ustawy o VAT prezerwatywy miały dalej być objęte 8-procentową stawką VAT, bo taką możliwość daje dyrektywa unijna.

Co więcej, ówczesnych tłumaczeń resortu wynikało, że nawet gdyby niektórych produktów (np. strzykawek do podawania leków czy pobierania krwi) nie można byłoby już „podciągać” pod „towary z gumy”, to mogłyby one dalej być objęte obniżonym VAT-em jako „wyrób medyczny”.

.. źródło: Ministerstwo Finansów

Czy zatem czeka nas podwyżka VAT-u np. na prezerwatywy albo strzykawki, jak pisze „Puls Biznesu”? Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na nasze zapytanie prosi o cierpliwość. „Trwają prace nad wykonaniem tego orzeczenia, analizowana jest kwestia zakresu zmian niezbędnych do jego wykonania” – pisze resort.

***

Więcej o:
Komentarze (40)
Z dziećmi czy bez - może być drożej. Wzrośnie VAT na prezerwatywy i smoczki?
Zaloguj się
 • popis_musi_odejsc

  Oceniono 25 razy 17

  Pan Naczelnik jest zdecydowanym przeciwnikiem gum, zapewne nigdy ich nie używał.
  Być może dlatego, że nie mogł zdobyc kobiety.

 • rabingoldblatt

  Oceniono 17 razy 17

  Państwo jest jak kasyno - zawsze wygrywa

  "Przyoszczędzisz" na gumkach i państwo nie dostanie VAT

  ale co uciecze...

  ... to państwo odbije sobie w podatku na smoczkach:)))

 • tcas

  Oceniono 18 razy 16

  Dodatkowa kasa z VAT'u na prezerwatywy zasili kasę kościoła.

 • lob1

  Oceniono 3 razy 3

  No tak! skądś rząd musi brać pieniądze,żeby podarować biednym,pijakom,nierobom,brudasom,nawiedzonym,bo tylko ci głosują na Kaczyńskiego,w innym wypadku już dawno by zniknął z areny.

 • Kasia Kowalska

  Oceniono 2 razy 2

  Prezerwatywy powinny być za darmo,ponieważ chronią przed chorobami wenerycznymi,niechcianą ciążą.Jeżeli my mamy już na prezerwatywach oszczędzać bo tak karze rząd,bo chcą żeby więcej się dzieci rodziło,to jest błąd.Będzie więcej ludzi u wenerologa,więcej skrobanek,niechcianych dzieci.Państwo chce duży przyrost naturalny,ale po urodzeniu opieka jest nieznaczna,państwo mało się interesuje edukacją,wychowaniem,na produkty,ubranka dla dzieci ,ceny są bardzo wysoko oprocentowane.Porządny bucik dla dziecka kupić 25o,-zł,kogo na to stać,ubranka tak samo,kobiety zaopatrują się w niemowlęce rzeczy w szmateksie,bo by człowiek zbankrutował.Jakim prawem rząd wdziera się w nasze intymne życie,czyżby zabraniał kochania się,bo prezerwatywy drogie????wiecie państwo!!!to jest śmieszne,dziecinne i bardzo głupie.Czy naprawdę rząd nie ma już co podwyższać to bierze się za prezerwatywy.A niedługo weżmie się za papier toaletowy,mydło,proszki itp.Bo przecież obiecanki trzeba dotrzymać,żeby być znów w wyborach liderem.

 • pollion1

  Oceniono 2 razy 2

  najpierw się dobrali się do dupy a teraz lecą w członka ech pisowska mać! I głosuj tu na takich !

 • zerozer52

  Oceniono 1 raz 1

  Jaki musiał być wysoki VAT, że Rajmund zrobił Jarozbawa?

 • tinley

  Oceniono 1 raz 1

  W tydzien zaleją nas wagony gum sprowadzanych z Czech isprzedawanych na czarnym rynku. Chytry dwa razy traci a alfons zawsze sobie poradzi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX