Facebook zbuduje własne miasto. Grunt już mają, kupili go za 400 mln dolarów

Willow Campus

Willow Campus (newsroom.fb.com)

Facebook ogłosił plany rozbudowy swojej siedziby w Kalifornii. "Facebookowo" ma zapewniać 1,5 tys. jednostek mieszkalnych na powierzchni ponad 20 hektarów.

W 2011 r. Facebook przeniósł swoją główną siedzibę do niewielkiego miasta Menlo Park w Dolinie Krzemowej w stanie Kalifornia. W 2015 r. za ok. 400 mln dolarów zakupił powierzchnię 56 akrów (ok. 22,6 ha), która ma posłużyć przeniesieniu wirtualnych społeczności do fizycznego świata.

Na blogu Facebooka pojawiła się informacja, że w miejscu parku technologicznego ma powstać tzw. Wierzbowy Kampus (ang. Willow Campus). Będzie się on składał z powierzchni handlowej, mieszkalnej i biurowej, zatem stanie się małym miasteczkiem dla pracowników firmy.

Sklepy, apteki i inne obiekty handlowe i usługowe zajmą powierzchnię 125 tys. stóp kw. (11,6 tys. m kw.). Na powierzchni 1,6 mln stóp kw. (150 tys. m kw.) powstanie 1,5 tys. jednostek mieszkalnych, z których 15 proc. będzie dostępnych poniżej ceny rynkowej. Miasteczko zapewni mieszkańcom dostęp do pracy, zakupów, komunikacji itd.

Nie tylko dla pracowników Facebooka

Mieszkania i miejsca pracy mają być dostępne nie tylko dla pracowników Facebooka, ale też dla dotychczasowych mieszkańców okolicy. – Jesteśmy częścią społeczności Menlo Park i nasza obecność jest szansą na wypełnienie naszej misji zbliżania ludzi do siebie – napisano w komunikacie. – Mamy nadzieję stworzyć fizyczną przestrzeń, która będzie wspierać społeczność i rozwijać nasze programy – dodano.

W tym roku rozpoczęły się dopiero rozmowy z władzami na temat akceptacji projektu. Według szacunków do decyzji może minąć dwa lata, a realizacja projektu to co najmniej 10 lat. Nie napisano, ile będzie kosztować budowa. Wiadomo za to, że fundusz mieszkalny, który ma wspierać rynek mieszkalny w bezpośrednim sąsiedztwie biur Facebooka (CatalystHousing Fund) dysponuje na razie 18,5 mln dolarów.

Zobacz także
Komentarze (10)
Facebook zbuduje własne miasto. Grunt już mają, kupili go za 400 mln dolarów
Zaloguj się
 • kuzyn.snowdena

  Oceniono 2 razy 2

  Chooj z fejs-zbukiem.

 • kac

  Oceniono 2 razy 0

  Nawet gdy mieli mi za to płacić bym tam nie zamieszkał. Sodoma, Gomora, F-city... nowa linia kosmetyków dla lewaków.

 • Andrzej Kuc

  0

  Obszar niewielki za to kasa kosmiczna. A ta pow 11.5 tyś to jak przeciętny market. Doopy nie urywa. Mieszkać się tam będzie jak w akwarium. Raczej nie zazdroszczę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane