Facebook zbuduje własne miasto. Grunt już mają, kupili go za 400 mln dolarów

Willow Campus

Willow Campus (newsroom.fb.com)

Facebook ogłosił plany rozbudowy swojej siedziby w Kalifornii. "Facebookowo" ma zapewniać 1,5 tys. jednostek mieszkalnych na powierzchni ponad 20 hektarów.

W 2011 r. Facebook przeniósł swoją główną siedzibę do niewielkiego miasta Menlo Park w Dolinie Krzemowej w stanie Kalifornia. W 2015 r. za ok. 400 mln dolarów zakupił powierzchnię 56 akrów (ok. 22,6 ha), która ma posłużyć przeniesieniu wirtualnych społeczności do fizycznego świata.

Na blogu Facebooka pojawiła się informacja, że w miejscu parku technologicznego ma powstać tzw. Wierzbowy Kampus (ang. Willow Campus). Będzie się on składał z powierzchni handlowej, mieszkalnej i biurowej, zatem stanie się małym miasteczkiem dla pracowników firmy.

Sklepy, apteki i inne obiekty handlowe i usługowe zajmą powierzchnię 125 tys. stóp kw. (11,6 tys. m kw.). Na powierzchni 1,6 mln stóp kw. (150 tys. m kw.) powstanie 1,5 tys. jednostek mieszkalnych, z których 15 proc. będzie dostępnych poniżej ceny rynkowej. Miasteczko zapewni mieszkańcom dostęp do pracy, zakupów, komunikacji itd.

Nie tylko dla pracowników Facebooka

Mieszkania i miejsca pracy mają być dostępne nie tylko dla pracowników Facebooka, ale też dla dotychczasowych mieszkańców okolicy. – Jesteśmy częścią społeczności Menlo Park i nasza obecność jest szansą na wypełnienie naszej misji zbliżania ludzi do siebie – napisano w komunikacie. – Mamy nadzieję stworzyć fizyczną przestrzeń, która będzie wspierać społeczność i rozwijać nasze programy – dodano.

W tym roku rozpoczęły się dopiero rozmowy z władzami na temat akceptacji projektu. Według szacunków do decyzji może minąć dwa lata, a realizacja projektu to co najmniej 10 lat. Nie napisano, ile będzie kosztować budowa. Wiadomo za to, że fundusz mieszkalny, który ma wspierać rynek mieszkalny w bezpośrednim sąsiedztwie biur Facebooka (CatalystHousing Fund) dysponuje na razie 18,5 mln dolarów.

Zobacz także
 • Prezerwatywy Z dziećmi czy bez - może być drożej. Wzrośnie VAT na prezerwatywy i smoczki?
 • Lotnisko Chopina Co z Lotniskiem Chopina gdy powstanie Centralny Port Komunikacyjny? Warszawianie mogą nie być zachwyceni
 • Bardzo duży popyt i 36 zł akcje operatora sieci komórkowej Play
Komentarze (10)
Facebook zbuduje własne miasto. Grunt już mają, kupili go za 400 mln dolarów
Zaloguj się
 • kuzyn.snowdena

  Oceniono 2 razy 2

  Chooj z fejs-zbukiem.

 • kac

  Oceniono 2 razy 0

  Nawet gdy mieli mi za to płacić bym tam nie zamieszkał. Sodoma, Gomora, F-city... nowa linia kosmetyków dla lewaków.

 • Andrzej Kuc

  0

  Obszar niewielki za to kasa kosmiczna. A ta pow 11.5 tyś to jak przeciętny market. Doopy nie urywa. Mieszkać się tam będzie jak w akwarium. Raczej nie zazdroszczę

 • sarton

  0

  miasta a za chwilę państwa ... to chyba naturalna kolej rzeczy ... te olbrzymie korporacje już stać żeby kupić gdzieś np. w Afryce jakieś większe terytorium i stworzyć tam własne państwo

 • hens

  Oceniono 2 razy 0

  Prezes daje dupy bez prezerwatywy, to i koszty żadne.
  Kiedyś Wałęsa wyrzucił do domu obu Kaczyńskich,
  jednego do żony, a drugiego do męża !

 • freeasinfreedom

  Oceniono 2 razy 0

  Pisowscy płatni obecni na tym forum oczywiście będą nalegać, że to nie jest żaden nowy podatek a "opłata prospołeczna" hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje