Gazeta.pl Next >  Biznes >  Wznowiono transport węgla Odrą. Węgiel popłynął z Gliwic do Wrocławia

Wznowiono transport węgla Odrą. Węgiel popłynął z Gliwic do Wrocławia

A A A
Transportowe serce miasta Gliwice.
Gliwicki port dostarcza miedzy innymi węgiel z Gliwic do Wrocławia

Transportowe serce miasta Gliwice. Gliwicki port dostarcza miedzy innymi węgiel z Gliwic do Wrocławia

Pierwszy raz od pięciu lat barki z węglem wyruszyły z Portu Gliwice do Wrocławia, do elektrociepłowni Kogeneracja.

W piątek z Portu Gliwice na Kanał Gliwicki wypłynęły pierwsze od 5 lat barki z węglem. Próbny transport, realizowany przez firmę OT Logistics, popłynął do wrocławskiej elektrociepłowni Kogeneracja. To odległość ok. 200 km.

Łącznie OT Logistics przetransportuje do Wrocławia 2 tys. ton węgla. Transport realizowany jest sześcioma barkami. Do Portu Gliwice węgiel przyjechał 40-wagonowym pociągiem z gliwickiej kopalni Sośnica.

OT Logictics plany ma jednak znacznie ambitniejsze niż kilka transportów – chce miesięcznie przewozić do Wrocławia 20 tys. ton węgla ze śląskich kopalni.

- Wznowienie transportu węgla Odrzańską Drogą Wodną można traktować jako symbol nadchodzących zmian w żegludze rzecznej w Polsce – komentuje Andrzej Klimek, wiceprezes OT Logistics. - Liczymy na powodzenie rządowych planów udrożnienia Odrzańskiej Drogi Wodnej oraz przywrócenia najważniejszym polskim rzekom ich funkcji transportowej, którą pełniły od średniowiecza, a która zamarła w ostatnich dziesięcioleciach – dodaje Klimek.

To prawda - Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zapowiada modernizacje na Odrzańskiej Drodze Wodnej oraz włączenie jej w sieć europejskich dróg wodnych. Jak pisze resort, próbny transport „pomaga zweryfikować stan żeglowności Kanału Gliwickiego i Odry skanalizowanej”. Dodaje, że regularny transport barkami ma szansę wrócić na Odrę po modernizacji Kanału Gliwickiego. Na ten cel ma zostać przeznaczona kwota 50 mln zł.

Na razie warunki żeglugi są dalekie od ideału. Głębokości na niektórych odcinkach szlaku są nawet o 50 cm za niskie na pełen załadunek barek - informuje „Wyborcza”.

Jak przypomina PAP, szef resortu Marek Gróbarczyk w zeszłym tygodniu zadeklarował, że jeszcze w tym roku barki z węglem popłyną też do Opola. 

***

Polecamy
  • Guenther Oettinger Po Brexicie trzeba ciąć budżet Unii Europejskiej. Są pierwsze szacunki
  • Premier rządu PiS Beata Szydło i wicepremier Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji prasowej. Warszawa, KPRM, 29 września 2016 Fiskus idzie na wojnę z galeriami handlowymi. Głównie zagranicznymi. Chce od nich dodatkowego podatku
Komentarze (27)
Wznowiono transport węgla Odrą. Węgiel popłynął z Gliwic do Wrocławia
Zaloguj się
 • Oceniono 5 razy 3

  Za niska glebokosc rzeki.
  Oto czego ucza sie dziennikarze.
  W podstawowce mowilo sie 'rzeka za plytka'.

 • Oceniono 13 razy 3

  OT Logistics patrzy na problem z własnej komercyjnej perspektywy i oczywiście chcieliby a wydać miliardy na regulację rzek! Tylko po co regulować rzeki skoro przewozy masówki spadają z roku na rok?? Dziś to 2,5 razy mniej niż za PRL!!! A w przyszłości będzie jeszcze mniej! Z resztą kolej jest dziś wykorzystywana może w 60% i z powodzeniem poradzi sobie z przewozem towarów w Polsce!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX