Najem mieszkań będzie wkrótce mniej opłacalny. Wszystko przez ten pomysł fiskusa

Piotr Skwirowski
Mieszkania na sprzedaż na osiedlu

Mieszkania na sprzedaż na osiedlu "Mały Staw" w Katowicach (Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta)

Koniec z nielimitowanym opodatkowaniem najmu mieszkań podatkiem zryczałtowanym. To zła wiadomość dla właścicieli mieszkań.

Dziś najem prowadzony poza działalnością gospodarczą może być opodatkowany na dwa sposoby: na tak zwanych zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej ze stawkami 18 i 32 proc. oraz ryczałtem ewidencjonowanym ze stawką 8,5 proc.

Jak opodatkowany jest najem

W pierwszym przypadku opodatkowany jest dochód z najmu, czyli to, co w zamian za udostępnienie mieszkania jego właściciel otrzymuje od wynajmującego, pomniejszone o koszty. Możliwość odliczenia kosztów to niezaprzeczalny plus opodatkowania wedle skali. Dzięki temu dochód, a w ślad za nim podatek, jest niższy. Bo po prostu kwota do opodatkowania jest niższa.

A kosztów przy wynajmie może być naprawdę sporo. Mogą nimi być nie tylko wydatki na ogrzewanie czy wywóz śmieci, ale także na remont i drobne naprawy, zakup mebli czy sprzętu RTV i AGD. Kosztem jest również amortyzacja, która niejako rekompensuje właścicielowi mieszkania jego zużywanie się. Odpisy z tytułu amortyzacji mogą obniżyć twój podatek, lekko licząc, o kilkaset złotych.

Wszystko to jednak jest dość skomplikowane, trzeba zbierać rachunki, skrzętnie rozliczać wydatki wrzucane w koszty. No i stawki podatku ze skali są dość wysokie.

Wszystko to sprawia, że większość właścicieli mieszkań wybiera opodatkowanie najmu ryczałtem. Co prawda nie mogą odliczać kosztów i płacą fiskusowi od wszystkiego co otrzymują od swoich klientów, za to stawka podatku to tylko 8,5 proc. tego przychodu. Rozliczenie jest przy tym prostsze, nie ma żadnej skomplikowanej roboty papierkowej.

Ale teraz z tym koniec. Przynajmniej dla części najemców. Ministerstwo Finansów uznało najwyraźniej, że ryczałtowi najemcy mają za dobrze. I części z nich chce odebrać prawo do ryczałtu.

Fiskus chce zmian

W projekcie dużej nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych znalazła się zapowiedź wprowadzenia „rocznego limitu kwotowego w wysokości 100 000 zł warunkującego możliwość stosowania ryczałtu od przychodów z najmu poza działalnością gospodarczą ze stawką 8,5-proc.”

Wprowadzenie limitu w wysokości 100 000 zł rocznie dla przychodów z najmu, które mogą korzystać ze zryczałtowanej formy opodatkowania pozwoli na ograniczenie stosowania tej formy opodatkowania tylko do podatników, którzy tego rodzaju przychody traktują jako dodatkowe źródło dochodów.

– tłumaczy Ministerstwo Finansów.

Resort finansów policzył, że w 2015 r średni deklarowany przychód z najmu opodatkowanego ryczałtem wyniósł 18240 zł. Ograniczenie, które chce wprowadzić obejmie więc właścicieli przynajmniej kilku mieszkań żyjących z ich najmu

W projekcie nowelizacji ustaw podatkowych znalazł się przy tym zapis, że limit 100 000 zł przychodu z najmu dotyczyć będzie łącznie małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa.

Eksperci podatkowi są podzieleni

Część ekspertów chwali pomysł Ministerstwa Finansów. - W końcu! Brawo Ministerstwo Finansów – komentował na Twitterze doradca podatkowy  Radek Piekarz.

Ale zdaniem ekonomisty Adama Czerniaka nowe rozwiązanie niewiele zmieni.
- Niewiele to zmieni. Więcej osób przejdzie na rozliczanie przychodów i kosztów. Przy
odpowiedniej amortyzacji nawet będzie mniejszy podatek – przekonywał na Twitterze.

Zobacz, jak możesz dodać ekstra napięcie do swojego wideo dzięki efektowi Vertigo

Zobacz także
 • Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk (2l) i wiceminister infrastruktury Kazimierz Smoliński Ten program ma zastąpić Mieszkanie dla Młodych. Indywidualne Konta Mieszkaniowe już niebawem
 • Mirosław Barszcz prezes BGK Nieruchomości Mieszkanie plus otwiera się na deweloperów, "dajemy coś unikalnego w tym biznesie"
 • Beata Szydlo i Mateusz Morawiecki podczas inauguracji programu Mieszkanie Plus na terenach przyszłego osiedla Już 5 mld zł na rządowy program mieszkań na wynajem. A to dopiero początek
Komentarze (101)
Najem mieszkań będzie wkrótce mniej opłacalny. Wszystko przez ten pomysł fiskusa
Zaloguj się
 • fafarafafafa

  Oceniono 24 razy 16

  Najemca to ten, który wynajmuje mieszkanie _od kogoś_. Osoba wynajmująca swoje mieszkanie komuś nie jest najemcą!

 • koworoot

  Oceniono 19 razy 13

  Zarobią księgowe, trzeba większą kadrę w US do ścigania rozliczających, i tylko tyle.

 • miqlec

  Oceniono 15 razy 9

  A od kiedy to najemca płaci jakiś podatek. Niech autor poczyta Słownik Języka Polskiego i dowie się kto to jest "najemca", albo nie zda egzaminu gimnazjalnego.

 • iwanme

  Oceniono 9 razy 5

  Ot ustawa dla gawiedzi, będą się jarać, że niby jakiś kamienicznik zapłaci większy podatek...
  Ciekawe czy sprawdzili ile jest takich osób, większość tych co mają po kilka mieszkań i tak nie rozlicza się ryczałtem bo to po prostu nieopłacalne jak nie można rozliczać kosztów...

 • Zosia Samosia

  Oceniono 10 razy 4

  to wszystko nie jest takie straszne! NAJSTRASZNIEJSZE JEST to, że nie można usunąć natychmiastowo lokatora , który nie płaci czynszu, i mediów i rujnuje mieszkanie!!!

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 5 razy 3

  Myślę że jak ktoś zgarnia ponad 100 000 zł rocznie z najmu mieszkania to potrafi sobie takie "koszty" wygenerować że realny podatek będzie dużo niższy niż 8,5%.
  Dojenie przedsiębiorczych w tym kraju ma długą tradycję której korzenie tkwią w głębokim PRLu. Rządzący to leśne dziadki o małych i zamkniętych komuszych rozumkach.

 • piotr_ze_wsi

  Oceniono 3 razy 3

  "co w zamian za udostępnienie mieszkania jego właściciel otrzymuje od wynajmującego"

  "Dziennikarz" tabloidu Wybiórcza musi się jeszcze dużo nauczyć... W pierwszej kolejności musi zrozumieć różnicę pomiędzy najmowaniem a wynajmowaniem, najmującym a wynajmującym.
  Cenisz rzetelne dziennikarstwo? Nie czytaj tabloidu Wybiórcza...
  Kodeks cywilny
  Art. 659. [Umowa najmu]
  § 1. Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

 • dyktator_bolandy

  Oceniono 7 razy 3

  No i dodatkowych urzednikow trzeba bedzie zatrudnic do kontroli tych rozliczen, bo teraz jest za prosto, placi taki ryczalt i nawet nie mozna go wezwac na kontrole i pognebic.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje