Agencja Standard & Poor's ostrzega. Zamach na sądy może źle wpłynąć na wzrost gospodarczy

Rafał Hirsch
'Łańcuch światła'. Protest pod Sądem Najwyższym - przeciw pisowskim ustawom ograniczającym niezależność sądownictwa. Warszawa, 16 lipca 2017

'Łańcuch światła'. Protest pod Sądem Najwyższym - przeciw pisowskim ustawom ograniczającym niezależność sądownictwa. Warszawa, 16 lipca 2017 (Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

Półtora roku temu jako jedyni obniżyli nam rating. Dziś ponownie przestrzegają. Agencja ratingowa S&P twierdzi, że zapowiadane zmiany w sądownictwie mogą zaszkodzić polskiej gospodarce.

Główny analityk S&P odpowiedzialny za Polskę, Felix Winnekens mówi w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną, że:  

Zaproponowane w ostatnim czasie zmiany legislacyjne stanowią dalsze potwierdzenie naszej wcześniejszej opinii dotyczącej osłabienia sfery instytucjonalnej oraz pogorszenia funkcjonowania mechanizmów wzajemnej kontroli i równowagi, co miało wpływ na obniżenie ratingu Polski w styczniu 2016 r.

Winnekens dodaje, że:

Pomimo niedawnego podwyższenia prognozy wzrostu PKB Polski na 2017 r. do 3,6 proc. wciąż uważamy, że osłabienie ram instytucjonalnych może niekorzystnie wpłynąć na sentyment zarówno inwestorów krajowych, jak i zagranicznych, a także negatywnie oddziaływać na tempo wzrostu gospodarczego w średnim terminie.

Słowa te nie muszą oznaczać zapowiedzi kolejnej obniżki ratingu. Analityk S&P mówi, że obecne propozycje zmian w Polsce potwierdzają słuszność obniżki ze stycznia 2016, ale nie mówi nic o kolejnych ruchach. Z kolei negatywny wpływ na tempo wzrostu PKB ma mieć miejsce „w średnim terminie”, a więc na przestrzeni kilku kolejnych lat, a nie najbliższych miesięcy. 

Dla wszystkich agencji obok tego, co dzieje się z tak zwanymi ramami instytucjonalnymi państwa, kluczowe znaczenie ma sytuacja fiskalna Polski. Ta ostatnio jest bardzo dobra – budżet państwa po sześciu miesiącach roku ma nadwyżkę, dzięki ograniczeniu wydatków i zwiększeniu wpływu z podatków.

ZOBACZ TEŻ: Tak jeszcze nigdy nie było. Polski budżet na półrocze ma nadwyżkę zamiast deficytu 

Wystawienie kolejnej oceny polskiej wiarygodności finansowej S&P zapowiada na 20 października. Wcześniej, bo 8 września swój rating, albo jego perspektywę może zmienić agencja Moody’s. Trzecia z głównych światowych agencji ratingowych – Fitch, wypowie się na temat polskiej gospodarki 8 grudnia.

Zobacz także
Komentarze (160)
Agencja Standard & Poor's ostrzega. Zamach na sądy może źle wpłynąć na wzrost gospodarczy
Zaloguj się
 • Oceniono 69 razy 41

  Przecież każdy normalny człowiek wie że wolność gospodarcza to też wolność polityczna czyli demokracja czyli przestrzeganie konstytucji państwa prawa. W Polsce to zanika i to proces który dzieje się od prawie 2 lat a do tego lekkomyslna polityka gospodarcza a'la Grecja, tak więc agencje kręcą swoje lody a nie chodzi tu o żadne rozsądne ekonomiczne prognozy. Każdy kto ma trochę oleju w głowie przewalutowal swoje oszczędności albo zaraz to zrobi i tymczasowo schowa w banku, bardziej rozgarnieci juz nie mają pod pazuchą, bo gdy idzie socjalizm to nawet bank nie pomoże vide Grecja lub Wenezuela

 • Oceniono 14 razy 6

  Półtora roku temu jako jedyni obniżyli rating Polski... czym zrobili z siebie kompletnych idiotów.
  Od tego czasu gospodarka dodatkowo przyspieszyła, co ich ośmiesza po raz drugi
  A teraz mimo tego przyspieszenia mówią: "Mieliśmy rację".
  I ostrzegają :-DDD

  Przypomnę, że te same orły jeszcze na miesiąc przed bankową katastrofą i upadkiem Lehman Brothers zalecali, by te akcje kupować.

  Mam wrażenie, że S&P robi ten cyrk, by uczynić przysługę Sorosowi i jego hebrajskim przełożonym.
  To jest o tyle OK, że jest okazja się pośmiać i to do rozpuku

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane