Kupujesz wodę w butelkach? Rząd rozważa wprowadzenie kaucji na opakowania po napojach

Ministerstwo Środowiska zastanawia się nad wprowadzeniem obowiązkowej kaucji na opakowania po napojach. Jeżeli pomysł wejdzie w życie, to koniec z beztroskim wyrzucaniem puszek i butelek. Będzie je grzecznie odnosić do sklepów, żeby odzyskać pieniądze.

O potencjalnych planach Ministerstwa Środowiska poinformowała Rzeczpospolita.

W rozmowie z dziennikiem biuro prasowe resortu poinformowało, że "prowadzi analizy możliwości wprowadzenia systemu kaucji na niektóre rodzaje opakowań na wzór tych stosowanych w niektórych państwach europejskich."

Od wyników analiz ma zależeć podjęcie decyzji o wprowadzeniu - bądź nie - obowiązkowej kaucji.

Co na to producenci napojów? Przede wszystkim obecne prawo umożliwia im nakładanie kaucji na opakowania, ale decyduje się na to niewielki procent firm działających przede wszystkim w branży piwowarskiej. Pozostali nie chcą tracić klientów, bo Polak jest konsumentem leniwym i nawet wizja odzyskania pieniędzy za opakowanie jawi mu się jako zamach na wolność.

Tymczasem prawdziwe marnotrawstwo pieniędzy polega m.in. na jednorazowym wykorzystaniu szklanej butelki, która - gdyby została poddana recyklingowi - mogłaby nam służyć około 10 razy.

Obecnie średnia kwota kaucji wynosi od 30 do 35 gr.

Dzięki wprowadzeniu kaucji na opakowania po napojach np. w krajach skandynawskich udaje się odzyskać niemal 100 proc. surowców.

W Niemczech klienci zwracają opakowania do specjalnych automatów, a sklepy mają obowiązek przyjąć je od klientów nawet, jeśli dany produkt nie znajduje się w ich asortymencie. W efekcie u naszych zachodnich sąsiadów odzyskiwanych jest ok. 90 proc. butelek PET co czyni ich europejskimi liderami tej kategorii.

W Polsce klient o postawie proekologicznej ma pod górkę. Nawet, jeżeli na butelce znajduje się informacja o kaucji, to często sklepy robią problem z przyjęciem surowca i oddaniem pieniędzy. Niektóre wymagają np. przedstawienia paragonu, co powoduje, że dla większości osób cała procedura traci sens.

Do niedawna funkcjonowały jeszcze skupy, w których można było pozbyć się za symboliczne kwoty makulatury, szkła czy aluminium, ale te znikają po cichu z polskich miast.

Unia i tak nauczy nas odzysku

W grudniu 2015 r. opublikowano pakiet Komisji Europejskiej dotyczący budowania gospodarki o obiegu zamkniętym. Zakłada on, że do 2030 roku kraje członkowskie będą potrafiły przekazać do ponownego użycia i recyklingu 65 proc. odpadów komunalnych (w tym 75 proc. opakowaniowych).

Resort środowiska poczynił w tym kierunku pierwsze kroki w lutym tego roku postawił przed samorządami wymóg, aby do 2020 roku poziom recyklingu odpadów wyniósł 50 proc. 

Więcej o:
Komentarze (110)
Kupujesz wodę w butelkach? Rząd rozważa wprowadzenie kaucji na opakowania po napojach
Zaloguj się
 • kurdupel0

  Oceniono 25 razy 17

  nie problem w kaucji tylko w zmuszeniu sklepów do odbierania opakowań po cenie po któj sprzedają i bez paragonów i będzie ok

 • evergreen111

  Oceniono 25 razy 13

  Będzie tak jak z butelkami po piwie: przyjmujemy tylko za okazaniem paragonu że pan u nas kupił... TYKO PRZYJMUJĄCE BUTELKI AUTOMATY, JAK W NIEMCZECH!

 • coalesce

  Oceniono 5 razy 5

  Bardzo dobry pomysł, o ile przez tradycyjną dla naszego rządu bylejakość nie zostanie spieprzony.
  Naprawdę mi jest żal, kiedy wyrzucam te wszystkie butelki.

 • mietasek1967

  Oceniono 9 razy 5

  Super sprawa . Wreszcie ktoś dobrze myśli .

 • smileykkk

  Oceniono 7 razy 5

  kiedys bylo szklo... i bylo dobrze. dzis mamy plastik i mamy gore smieci ktora nie zniknie.

 • true_lysander

  Oceniono 4 razy 4

  Jestem za! Pod warunkiem wprowadzenia butelko-matów i braku obowiązku posiadania paragonów przy zwrocie. Małe sklepiki będą przyjmować butle jak dotychczas a automaty staną w dyskontach i dużych sklepach. Oczyszczą się rowy i krzaki a przy okazji będzie kilka pożarów mniej spowodowanych butelkami leżącymi na słońcu, o dodatkowych ocalonych oponach rowerowych i poprzecinanych stopach kąpiących się w jeziorach nie wspomnę. A że roboty z tym nieco więcej. Niemcy potrafią sobie z tą praca poradzić, to i my potrafimy.

 • lukask73

  Oceniono 4 razy 4

  Tzn. że butelkę bezzwrotną funduje nam browar czy może raczej jest ona wliczona do ceny piwa w postaci jakby kaucji, ale bezzwrotnej? Zamienienie jej na kaucję zwrotną chyba nie będzie na niekorzyść klientów? Przecież nikt nie wprowadzi obowiązku oddawania butelki i będzie można wyrzucać ją tak jak dotychczas. Albo jeszcze lepiej wystawiać koło śmietnika, żeby zarobili sobie ci biedniejsi, którym opłaci się iść z paroma butelkami o tę kaucję.

 • hegemon123

  Oceniono 8 razy 4

  NARESZCZIE, wszędzie pełno tych śmieci

 • sztucznypolak

  Oceniono 9 razy 3

  Niewazne jak, ale w koncu zrobic!
  Bedzie jedna rzecz, za ktora bedzie mozna pochwalic PiS!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX