Dziwny raport Ministerstwa Pracy. W Polsce nie ma pracy dla funkcjonariuszy służb specjalnych?

Rafał Hirsch
Według najnowszego zestawienia sporządzonego przez Ministerstwo Pracy najbardziej "nadwyżkowym" zawodem w Polsce jest funkcjonariusz służb specjalnych. Czyli jest ich za dużo w stosunku do zapotrzebowania. Ale w tych danych jest jeden haczyk.

Ministerstwo Pracy co pół roku prezentuje raporty o zawodach najbardziej deficytowych i najbardziej nadwyżkowych. Z najnowszego raportu wynika, że zawodem maksymalnie nadwyżkowym jest funkcjonariusz służb specjalnych: 

Fragment raportu ministerstwa pracy o zawodach nadwyżkowych i deficytowychFragment raportu ministerstwa pracy o zawodach nadwyżkowych i deficytowych źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Wygląda to intrygująco, ale dość łatwo to wytłumaczyć.

Zawód deficytowy to taki, w którym popyt na pracownika jest większy niż liczba dostępnych bezrobotnych. Inaczej mówiąc wszyscy bezrobotni w tym zawodzie mogą od razu znaleźć zatrudnienie. W przypadku zawodu nadwyżkowe jest odwrotnie. Tu bezrobotnych jest więcej niż ofert pracy.

Wg metodologii ministerstwa kluczowy jest wzór, w którym liczbę bezrobotnych w danym zawodzie dzieli się przez liczbę ofert pracy w tym zawodzie. Jeśli liczba ofert jest równa zero, wtedy wskaźnika nie da się policzyć, bo nie można dzielić przez zero (pamiętamy to ze szkoły, prawda?). W takiej sytuacji wg raportu ministerstwa mamy tak zwany „brak wartości”, a zawód staje się „maksymalnie nadwyżkowy” 

Fragment raportu ministerstwa pracy o zawodach nadwyżkowych i deficytowychFragment raportu ministerstwa pracy o zawodach nadwyżkowych i deficytowych źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Czyli można przyjąć, że pod koniec 2016 roku (bo raport dotyczy drugiego półrocza 2016) w urzędach pracy nie było żadnej oferty dla funkcjonariuszy służb specjalnych, natomiast musieli być jacyś zarejestrowani bezrobotni o tej specjalizacji. Co ciekawe, z zawartego w tym samym raporcie rozbicia na województwa wynika, że znajdowali się oni tylko w województwie opolskim 

Fragment raportu o najbardziej deficytowych i nadwyżkowych zawodachFragment raportu o najbardziej deficytowych i nadwyżkowych zawodach źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Tak naprawdę nie można wykluczyć, że był to tylko jeden funkcjonariusz, który szukał pracy za pośrednictwem urzędu. Jeden dzielone przez zero także daje „brak wartości”.

Zawody lepsze i gorsze 

Na szczęście raport poza tą ciekawostką daj nam także wiedzę o innych zawodach nadwyżkowych i deficytowych. Te deficytowe są zaznaczone na zielono, a nadwyżkowe na pomarańczowo. 

Fragment raportu o zawodach najbardziej deficytowych i nadwyżkowychFragment raportu o zawodach najbardziej deficytowych i nadwyżkowych dane: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Jak widać wśród tych deficytowych dominują różnego rodzaju kierownicy, specjaliści i sprzedawcy – generalnie zawody, w których jest duża szansa na zarobki powyżej średniej krajowej. Wśród nadwyżkowych przeważają zawody z niższymi wynagrodzeniami - związane z rolnictwem, jest też sporo robotników. Wygląda na to, że popyt na pracowników tańszych zaspokoiła już w całości. Brakuje głównie tych droższych.

Zobacz także
Komentarze (12)
Dziwny raport Ministerstwa Pracy. W Polsce nie ma pracy dla funkcjonariuszy służb specjalnych?
Zaloguj się
 • drugiepietro

  Oceniono 12 razy 12

  Proszę wybaczyć, ale takie badanie i jego wyniki zasługują jedynie, by je o kant d..y rozbić. Podawanie zaś tego badziewia do publicznej wiadomości ma mniej więcej taki sens, jak cytowanie Rocznika Statystycznego GUS 1962.

 • pan_glosny

  Oceniono 8 razy 6

  Ciekawe. Nadwyżka fryzjerów.
  A ja myślałem, że to rynek decyduje o tym ile fryzjerów jest pracujących w zawodzie.
  No ale może bolszewicka narodowo-socjalistyczna władza ma chęć decydować o tym.
  Centralne planowanie zupełnie jak za komuny.

 • ar.co

  Oceniono 5 razy 5

  Trochę dziwaczne to zestawienie. Co to właściwie znaczy "nadwyżka nauczycieli akademickich"? We wszystkich dziedzinach? Wszystkich szczebli? Czy "pracownicy bibliotek" to bibliotekarze, czy raczej sprzątaczki i ochroniarze zatrudnieni w bibliotece (zwłaszcza że osobno mamy "pomocników bibliotecznych") ? Nie mówiąc już o zwykłym niechlujstwie, widocznym np. w dwukrotnym wymienieniu "robotników wykonujących prace proste przy hodowli zwierząt" - raz jako osobną kategorię, drugi raz w połączeniu z robotnikami od uprawy roślin.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane