Gazeta.pl Next >  Biznes >  W październiku rusza druga tura wypłat 500+. By otrzymać pieniądze musisz złożyć wniosek

W październiku rusza druga tura wypłat 500+. By otrzymać pieniądze musisz złożyć wniosek

A A A
Rusza nowa tura programu 500+

Rusza nowa tura programu 500+

Osoby, które pobierają świadczenia w ramach programu "Rodzina 500+" muszą ponownie złożyć wniosek, by dalej otrzymywać pieniądze. Nowe wnioski, obejmujące wypłaty po 1 października, będzie można składać po 1 sierpnia. Uwaga! Zmienia się formularz. I zasady.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przypomina, że z końcem września kończy się pierwsza tura wypłaty świadczeń w ramach programu "Rodzina 500+". Osoby, które nadal chcą otrzymywać pieniądze z tego tytułu muszą ponownie złożyć wniosek. 

Pięć dróg do świadczenia

Sposoby uzyskiwania świadczeń nie uległy zmianie. Najłatwiejszym jest skorzystanie z bankowości elektronicznej. W tym wypadku spora część danych zostanie automatycznie skopiowana. By uzyskać świadczenie można też użyć Emp@tii - specjalnego serwisu Ministerstwa. Złożenie wniosku umożliwia także Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) oraz  strona PUE ZUS. Od 1 sierpnia można też odwiedzić urząd osobiście. 

Nowy formularz, nowe zasady

Ministerstwo wprowadziło zmiany w formularzu. Dokumentów, które trzeba dołączać ma być mniej. To jednak niekoniecznie dobra wiadomość, bo, jak już pisaliśmy, formularz odzwierciedla uszczelniające zmiany w ustawie regulującej wypłatę "500+". Przykładowo, samotny rodzic dostanie świadczenie tylko wtedy, kiedy drugi z rodziców ma wyznaczone przez sąd alimenty. To właśnie dokument poświadczający ich przyznanie staje się podstawą wypłaty w wypadku samotnych rodziców. 

Czytaj też: Program 500+ nie wpływa na dzietność? Są dane. 

Jeśli wnioskodawca złoży kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 31 sierpnia, przyznanie i wypłata świadczenia wychowawczego za październik nastąpi do 31 października. Oznacza to, że zostanie zachowana ciągłość wypłat świadczenia także od pierwszego miesiąca nowego okresu.

Kto zaśpi straci pieniądze

Złożenie wniosku później niż w październiku będzie oznaczać, że prawo do świadczenia zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku. Wnioskujący straci więc  wyrównanie za wcześniejsze miesiące. 

Polecamy
Komentarze (52)
W październiku rusza druga tura wypłat 500+. By otrzymać pieniądze musisz złożyć wniosek
Zaloguj się
  • Oceniono 31 razy 19

    Krok po kroku, PiS odbiera swojemu lumpenelektoratowi łapówkę, za którą lumpenelektorat sprzedał wolność. No i jak, pisiorki? Wydawało wam się, że zrobiliście interes za 500 zł, a tu coraz bardziej widać, że daliście du*y za darmo. A niedługo jeszcze do tego dołożycie (vide abonament, podwyżka akcyzy, prądu, wody, gazu...).

  • Oceniono 25 razy 17

    Nowe papiery, nowa biurokracja, nowe koszty. A wystarczyło podnieść kwotę zasiłku rodzinnego i byłoby bez tej całej biurokratycznej otoczki no ale wtedy sołtysowa i ludzki pan nie mogliby na około pierd.ić sutenerowi o łapówce wyborczej zwanej popularnie pińcet pluz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane