W październiku rusza druga tura wypłat 500+. By otrzymać pieniądze musisz złożyć wniosek

Robert Kędzierski
Rusza nowa tura programu 500+

Rusza nowa tura programu 500+ ((Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta))

Osoby, które pobierają świadczenia w ramach programu "Rodzina 500+" muszą ponownie złożyć wniosek, by dalej otrzymywać pieniądze. Nowe wnioski, obejmujące wypłaty po 1 października, będzie można składać po 1 sierpnia. Uwaga! Zmienia się formularz. I zasady.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przypomina, że z końcem września kończy się pierwsza tura wypłaty świadczeń w ramach programu "Rodzina 500+". Osoby, które nadal chcą otrzymywać pieniądze z tego tytułu muszą ponownie złożyć wniosek. 

Pięć dróg do świadczenia

Sposoby uzyskiwania świadczeń nie uległy zmianie. Najłatwiejszym jest skorzystanie z bankowości elektronicznej. W tym wypadku spora część danych zostanie automatycznie skopiowana. By uzyskać świadczenie można też użyć Emp@tii - specjalnego serwisu Ministerstwa. Złożenie wniosku umożliwia także Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) oraz  strona PUE ZUS. Od 1 sierpnia można też odwiedzić urząd osobiście. 

Nowy formularz, nowe zasady

Ministerstwo wprowadziło zmiany w formularzu. Dokumentów, które trzeba dołączać ma być mniej. To jednak niekoniecznie dobra wiadomość, bo, jak już pisaliśmy, formularz odzwierciedla uszczelniające zmiany w ustawie regulującej wypłatę "500+". Przykładowo, samotny rodzic dostanie świadczenie tylko wtedy, kiedy drugi z rodziców ma wyznaczone przez sąd alimenty. To właśnie dokument poświadczający ich przyznanie staje się podstawą wypłaty w wypadku samotnych rodziców. 

Czytaj też: Program 500+ nie wpływa na dzietność? Są dane. 

Jeśli wnioskodawca złoży kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 31 sierpnia, przyznanie i wypłata świadczenia wychowawczego za październik nastąpi do 31 października. Oznacza to, że zostanie zachowana ciągłość wypłat świadczenia także od pierwszego miesiąca nowego okresu.

Kto zaśpi straci pieniądze

Złożenie wniosku później niż w październiku będzie oznaczać, że prawo do świadczenia zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku. Wnioskujący straci więc  wyrównanie za wcześniejsze miesiące. 

Zobacz także
 • Zbigniew Ziobro PiS chce wywłaszczyć programistów. To może uderzyć w całą branżę. "Korupcjogenne przepisy"
 • Elżbieta Rafalska Minister Rafalska ma nadzieję, że niskie bezrobocie naprawi rynek pracy
 • Elżbieta Rafalska Skromne podwyżki dla emerytów i wielki wydatek dla budżetu. Wiemy, ile będzie kosztować waloryzacja
Komentarze (52)
W październiku rusza druga tura wypłat 500+. By otrzymać pieniądze musisz złożyć wniosek
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 31 razy 19

  Krok po kroku, PiS odbiera swojemu lumpenelektoratowi łapówkę, za którą lumpenelektorat sprzedał wolność. No i jak, pisiorki? Wydawało wam się, że zrobiliście interes za 500 zł, a tu coraz bardziej widać, że daliście du*y za darmo. A niedługo jeszcze do tego dołożycie (vide abonament, podwyżka akcyzy, prądu, wody, gazu...).

 • dornjuan

  Oceniono 25 razy 17

  Nowe papiery, nowa biurokracja, nowe koszty. A wystarczyło podnieść kwotę zasiłku rodzinnego i byłoby bez tej całej biurokratycznej otoczki no ale wtedy sołtysowa i ludzki pan nie mogliby na około pierd.ić sutenerowi o łapówce wyborczej zwanej popularnie pińcet pluz.

 • 123_moda

  Oceniono 9 razy 1

  Nie wierzę, że każda samotna matka ma zasądzone alimenty (nawet zakładając, że mówimy tu tylko o takich, które kiedyś jakiś ślub miały). Zatem znowu po tyłku daje się tym, którzy i tak mają pod górkę. A wiadomo, że te ze związków partnerskich, które tak kłują w oczy PiS, nie mają takich zaświadczeń, więc w ten sposób mamy też dzieci lepsze (mama ma kwity finansowe na tatę) i gorsze (mama nie ma takich papierów, a na dodatek - o zgrozo - kocha tatę z wzajemnością, nie będąc poślubioną żoną). I tak oto promuje się jedyny słuszny model rodziny. Bez względu na to, jak wygląda w środku. A podobno wszystkie dzieci są nasze, nasz narodowy skarb, przyszłość narodu i ci, którzy będą utrzymywać następne pokolenia. Mam nadzieję, że szczęśliwe dzieci mamy bez finansowych kwitów na tatę wypną się na taką kolej rzeczy.

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 9 razy 1

  PiSuarom zaczyna smród do dudy zaglądać. Niedługo za "pińcet" będzie można dziecku kupić lizaka.

 • japka_putina

  0

  Ktoś zapomni, ktoś nie ma alimentów przyznanych przez sąd, bo się umówił po ludzku itd. Tyle, że koszty tej całej zabawy raczej się nie zwrócą.

 • misio_pysio85

  0

  od samego początku to powinno być odliczenie od PIT a nie jakieś comiesięczne wypłaty komu popadnie

 • rasta-mw

  Oceniono 6 razy 0

  sądy rodzinne zostaną totalnie zablokowane, będzie masowe zasądzanie alimentów. Oj nie spodoba się to elektoratowi pisu, znowu zostali wydudani :)

 • trollezajelywszystkieloginy

  Oceniono 8 razy 0

  Coś pisie kundle mało aktywne... zatkało kakało...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje