Największy prom hybrydowy świata właśnie powstaje w Gdyni. Prawdziwy pogromca mórz

Robert Kędzierski
Color Hybrid - największy hybrydowy prom świata, który w dużej części powstaje w Gdyńskiej stoczni Crist

Color Hybrid - największy hybrydowy prom świata, który w dużej części powstaje w Gdyńskiej stoczni Crist (Fot. materiały prasowe)

Gdyńska stocznia Crist rozpoczęła budowę elementów wyposażenia promu Color Hybrid. To największa tego typu jednostka na świecie. Silniki hybrydowe w statkach? Według ekspertów to przyszłość branży.

160 metrów długości, ponad 27 metrów szerokości, możliwość przewożenia 2000 pasażerów i 500 samochodów. Oto możliwości największego okrętu hybrydowego świata, którego wyposażenie powstaje właśnie w gdyńskiej stoczni Crist. 

Zleceniodawcą jest stocznia Ulstein, a klientem końcowym norweski operator Color Line. Color Hybrid ma zastąpić niemal dwukrotnie mniejszą jednostkę, która obecnie jest w użyciu. Będzie łączył Sandefjord-i Strömstad (połączenie Norwegia-Szwecja) już latem 2019 roku. 

Maksymalna nośność jednostki wyniesie 3200 ton. Dzięki zastosowaniu silników hybrydowych podróż ma zostać skrócona - jak wyjaśnił nam pan Tomasz Wrzask, specjalista do spraw kontaktu z mediami w stoczni Crist -  do 2 godz. 20 min, czyli ok. 10 min. . Jak wyjaśnia Portal Morski ładowanie akumulatorów będzie następować podczas postoju w porcie.

Wprowadzenie jednostki do użytkowania jest elementem większego planu, który zakłada popularyzację promów hybrydowych. Według ekspertów ze względu na wzrost wydajności i mocy napęd hybrydowy ma szansę zastąpić tradycyjne silniki również w mniejszych jednostkach. Ich zaletą jest niwelowanie hałasu i emisji spalin. 

Czytaj też: Samolot z silnikiem hybrydowym? Boeing inwestuje w zaskakujący pomysł.

Jednym z dostawców systemów hybrydowych dla branży morskiej jest Rolls-Royce. Kilka dni temu dostarczył jednej z norweskich firm zestaw akumulatorów o pojemności 2 tys. kWh. Pozwala to na używanie napędu elektrycznego przez wiele godzin, bez potrzeby używania spalinowego silnika diesla. Wszystko wskazuje na to, że elektryczna rewolucja obejmuje coraz więcej branż związanych z transportem.

Zobacz także
 • Mieszkania na sprzedaż na osiedlu "Mały Staw" w Katowicach Najem mieszkań będzie wkrótce mniej opłacalny. Wszystko przez ten pomysł fiskusa
 • Na ubiegłorocznych obchodach 97. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego był Antoni Macierewicz. Wojsko odczytało wtedy apel smoleński  Oto najpotężniejsze armie na świecie. Jak na ich tle wypada Polska?
 • Japoński niszczyciel JS Sazanami Imponują rozmiarami, wyposażeniem, ogromną mocą i kosztują miliardy dolarów. Oto najciekawsze okręty wojenne na świecie
Komentarze (46)
Największy prom hybrydowy świata właśnie powstaje w Gdyni. Prawdziwy pogromca mórz
Zaloguj się
 • pilotpirx2

  Oceniono 11 razy 11

  "silniki hybrydowe" - o jezusku czego to gimbaza nie wymyśli....
  ( idąc dalej tym tokiem rozumowania to pierwszą morską "hybrydą" były ....u-boty)

 • hiszpan25

  Oceniono 5 razy 3

  Maksymalna nośność jednostki wyniesie 3200 ton. Dzięki zastosowaniu silników hybrydowych podróż ma zostać skrócona do zaledwie 20 minut - doprawdy?! w linni prostej miedzy tymi miastami jest 50km. czas rejsu wg was to 20min czyli prom musial by sie poruszac ze srednia predkoscia 150km/h czyli 82kn... jakos wam nie wierze...

 • bogdan0754

  Oceniono 5 razy 1

  Hybrydowy z czterema silnikami diesla do napędu prądnic, silników elektrycznych i ładowania baterii. Na bateriach tylko wejście i wyjście z portów. Proszę pisać konkretnie, a nie sensację.

 • szwampuch58

  Oceniono 3 razy 1

  "Gdyńska stocznia Crist rozpoczęła budowę elementów wyposażenia promu" Napisz jeszcze ubijaczu piany czy chodzi o klamki do kabin czy moze o cale drzwi kabin....hehehehe

 • George King

  Oceniono 2 razy 0

  Nie "okręt", a statek. Okręt to pływająca jednostka militarna.

 • rezun-one

  Oceniono 2 razy 0

  Stoczniowcom Gdyńskim pod rozwagę, upadek Stoczni Gdańskiej rozpoczął się od budowy dwóch promów.
  Uważajcie na terminy i kary umowne, wyrzućcie ze stoczni Solidarność.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje