Zaskakujące prognozy analityków dużego banku. Auta, jakie znamy, znikną z salonów w 20 lat

Autonomiczna Tesla Model S w ośrodku testowym Boscha

Autonomiczna Tesla Model S w ośrodku testowym Boscha (fot. Filip Trusz)

Najpóźniej w 2035 roku producenci samochodów wycofają się z silników spalinowych w swoich pojazdach - prognozują analitycy banku ING.

Silnik spalinowy ma za sobą długą tradycję i wielkie zasługi w motoryzacji, jednak zdaniem jednego z największych banków świata, jego dni są policzone. ING w najnowszym badaniu przewiduje, że najpóźniej w 2035 roku, wszystkie nowe samochody sprzedawane w Europie, będą miały napęd elektryczny. Aut z silnikami spalinowymi w salonach już wtedy nie znajdziemy.

Bez zachęt nie będziemy kupować?

Sprzedaż samochodów elektrycznych powoli wzrasta w Europie, Stanach Zjednoczonych czy Chinach. Tylko w 2016 r. w Chinach zarejestrowano 352 tys. nowych „elektryków”, w USA – 159 tys.

Dlaczego nie ma ich jeszcze więcej? Klienci wskazują trzy przeszkody, hamujące dynamiczniejszy rozwój rynku samochodów elektrycznych. Są to ograniczony zasięg tych aut, słabo rozwinięta infrastruktura służąca ładowaniu akumulatorów oraz wyższe ceny modeli elektrycznych niż spalinowych.

Warto podkreślić także znaczenie rządowych zachęt. Widać je wyraźnie na przykładzie Hongkongu, gdzie wprowadzono zwolnienia podatkowe dla nabywców aut elektrycznych. W marcu, kiedy zachęty funkcjonowały, Tesla znalazła tam 2 939 nabywców na swoje pojazdy. W kwietniu, już przy pełnym opodatkowaniu, koncern Elona Muska nie sprzedał w Hongkongu ani jednego samochodu.

Bardziej wydajne akumulatory

Według analityków ING, to wszystko szybko się zmieni. Po 2020 roku zastosowane zostaną bardziej wydajne akumulatory nowej generacji. Co więcej, dynamicznie spadać będą ich koszty. W efekcie do roku 2028 różnica cenowa pomiędzy autami elektrycznymi i spalinowymi, stanie się niezauważalna.Dodatkowo, w całej Europie przybywa stacji ładowania.

Volkswagen opublikował szacunki, zgodnie z którymi w przyszłości całkowity koszt użytkowania (zakup, utrzymanie, tankowanie) Golfa elektrycznego będzie o 2,5 tys. euro rocznie niższy niż w przypadku Golfa z napędem spalinowym.

Z największych zagrożeń dla rozwoju rynku samochodów elektrycznych w Europie, ING wymienia dostęp do surowców wykorzystywanych do produkcji baterii, takich jak lit i grafit oraz niechęć europejskiego przemysłu motoryzacyjnego do nowych rozwiązań. Wygląda jednak na to, że to drugie powoli się zmienia. Dla przykładu Volvo ogłosiło niedawno, że od 2019 roku wszystkie sprzedawane przez spółkę auta, będą wyposażane w silnik elektryczny.

Zobacz także
 • Color Hybrid - największy hybrydowy prom świata, który w dużej części powstaje w Gdyńskiej stoczni Crist Największy prom hybrydowy świata właśnie powstaje w Gdyni. Prawdziwy pogromca mórz
 • Rusza nowa tura programu 500+ W październiku rusza druga tura wypłat 500+. By otrzymać pieniądze musisz złożyć wniosek
Komentarze (64)
Zaskakujące prognozy analityków dużego banku. Auta, jakie znamy, znikną z salonów w 20 lat
Zaloguj się
 • Oceniono 7 razy 5

  Gdyby te prognozy były choć trochę poważne, USA już dawno odpuściłoby sobie Bliski Wschód i ropę. Ale za to po takim artykule akcje Tesli trochę podskoczą, ktoś zarobi, analitycy swoje też dostaną i wszyscy szczęśliwi.

 • Oceniono 4 razy 4

  wszyscy dziennikarze tak dzielnie popieraja idee auta elektrycznego z technologia jaka znamy dzisiaj czyli z duzymi I ciekimi akumulatoarmi wolno sie ladujacymi. tymczasem ludzie sa przyzwyczajeni do aut spalinowych dajacych im mobilnosc przy dosc niskich kosztach i latwosci obslugi. jakos bez zachet ze strony rzadow auta elektryczne nie szturmuja swiata. owszem coraz wiecej hybryd ale te sa dobre w miescie a poza nim jakos przestaja juz tak blyszczec.
  Moim zdaniem tak dlugo jak na rynku nie pojawi sie cos co polaczy zalety aut elektrycznych I aut spalinowych (auta z ogniwami paliwowymi wg mnie idealnie lacza zalety abu gatunkow aut) rewolucji nie bedzie. wielu ludzi traktuje auto nie tylko jako srodek transport w miescie I dla nie obecna auta elektryczne to tylko proteza tego co jest teraz na rynku...

 • Oceniono 20 razy 4

  Oświecę Was, dzieci.

  Dziś facet ma samochód jako przedłużenie członka. Żona mu tyje i brzydnie, a on ma AUTO i się na tym spełnia.

  Ale za 10 lat kupi sobie lalkę z platynowego silikonu, i się na niej spełni. Ona nie powie mu że głowa boli, i że jak już urodziła co trzeba, to spie...j.

  Faceci za lat naście, nie będą musieli się spełniać na autach jako kierowcy i posiadacze, gdyż będą mieć lale piękniejsze niż wszystko co można sobie wymarzyć. Przemysł motoryzacyjny FRUSTRATÓW... zdechnie.

  i w końcu będzie miejsce dla aut autonomicznych, elektrycznych itp.
  dziękuję za uwagę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX