Obniżenie wieku emerytalnego od października. Ale pierwsza emerytura dopiero w 2018 r.?

Od 1 października wiek emerytalny w Polsce znów wyniesie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jednego dnia prawa emerytalne nabędzie ponad 300 tys. osób. Eksperci ostrzegają jednak, że na wypłatę świadczeń trzeba będzie poczekać nawet kilka miesięcy.

Jak informuje „Gazeta Prawna”, nawet jeśli osoba, która chce przejść na emeryturę przy obniżonym wieku emerytalnym, zgromadzi wszystkie dokumenty, to i tak może nie otrzymać od razu świadczenia.

Zasadniczo ZUS na wydanie decyzji w sprawie emerytury ma 30 dni. Termin ten biegnie jednak od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do jej wydania. Jeśli więc dokumentacja nie będzie według ZUS dowodziła prawa do emerytury, trzeba będzie odszukać dodatkowych dokumentów.

.. .

Tymczasem ZUS nie ukrywa, że przegląda z dużą starannością dokumenty osób wnioskujących o emerytury. Tym bardziej, że ma prawo obniżyć już wyliczony kapitał początkowy. Problematyczne mogą być m.in. dokumenty bez imiennych pieczątek. Dlatego coraz więcej osób buszuje w archiwach w poszukiwaniu dokumentacji o wysokości swoich zarobków w danym miejscu pracy.

- Jeśli do tego nałożymy natłok wniosków związanych z obniżeniem wieku emerytalnego, oczekiwanie na emeryturę może trwać nawet sześć miesięcy – ostrzega w „Gazecie Prawnej” Andrzej Radzisław, radca prawny z Kancelarii Prawnej LexConsulting.

Rada nadzorcza ZUS wystąpiła już zresztą do minister Rafalskiej o wydłużenie czasu na wydawanie decyzji emerytalnych. Jej przedstawiciel, Jeremi Mordasewicz, uzasadnia, że 30 dni przy natłoku pracy od października to bardzo mało czasu. - Dłuższy czas na rozpatrzenie wniosku pozwoli na uniknięcie błędów, za które trzeba będzie wypłacać odszkodowania – mówił w „Wyborczej”. Bo choć na razie żaden pracownik ZUS za popełniony błąd nie został obciążony obowiązkiem zapłaty odszkodowania, to wielu z nich wykupuje ubezpieczenia od odpowiedzialności urzędniczej. Są przemęczeni pracą, wyrabiają nadgodziny, placówki ZUS przed obniżką wieku emerytalnego przeżywają oblężenie. Pracownicy Zakładu zaczynają się buntować, żądając podwyżek.

W przypadku opóźnień w akceptacji wniosku emerytalnego czy w wypłacie emerytur, ZUS „dopłaci” do nich także odsetki ustawowe.  Choć teoretycznie ma pewną furtkę.

.. .

W sytuacji, gdy prawo do emerytury jest udowodnione, natomiast wątpliwości budzi wysokość świadczenia, do czasu wyjaśnienia tej kwestii ZUS wypłaca tzw. „emeryturę zaliczkową”.

Obniżony wiek od października

W październiku prawo do emerytury, na skutek obniżki wieku emerytalnego, nabędzie 331 tys. osób. Ministerstwo Pracy i ZUS prowadzą akcję, w ramach której informują Polaków, ile wyniesie ich emerytura jeśli przejdą na nią teraz, a o ile wzrośnie jeśli jeszcze jakiś czas pozostaną na rynku pracy. Zakład rozesłał też do 19 mln Polaków listy z wyliczeniami ich przyszłej emerytury.

Z szacunków ZUS wynika, że mężczyzna, który przejdzie na emeryturę w 2018 r. dostanie 68 proc. swojej pensji, a Polka zarabiająca średnią krajową zaledwie połowę tej kwoty. Gdyby zdecydowali się popracować jeszcze trzy lata, to ich świadczenie emerytalne wzrosłoby nawet o 20 proc.

 ***

Więcej o:
Komentarze (40)
Obniżenie wieku emerytalnego od października. Ale pierwsza emerytura dopiero w 2018 r.?
Zaloguj się
 • zd46

  Oceniono 38 razy 20

  No i przyszli emeryci i wyborcy PiSu, ZROBIA WAS W D..E !!!!! Oni nie maja pieniedzy, musieli zorganizowac WOT Macierewicza, kupic samoloty dla VIPow do prywatnych lotow Szydlo i Krakowa na grob "bozka Leszka" !!!! WY SIE NIE LICZYCIE !!!! Zaglosowaliscie, to SPADAJCIE !!!! Kaczynski pobiera emeryture ok 5000 zl za .........szkodzenie Polsce !!!

 • siwywaldi

  Oceniono 31 razy 9

  I bardzo dobrze !
  Bo ten durny naród ZROZUMIE dopiero wtedy, jak przez kilka miesięcy będzie musiał wbić zęby w pusty talerz, a po paru miesiącach dostanie zaledwie CZĘŚC tego na co liczył.

 • koperchytla

  Oceniono 12 razy 4

  A niech trwa i 9 miesięcy, ale będzie i tak wcześniej, i wszystko nadpłacą.

 • gnaszyn70

  Oceniono 9 razy 3

  Znowu gazeta straszy?

 • jurand10

  Oceniono 8 razy 2

  Weź redaktorze zakichany koło i walnij się w czoło. Przestań siać propagande

 • 5a4

  0

  ..."Tym bardziej, że ma prawo obniżyć już wyliczony kapitał początkowy.:.. że co? nie rozumiem tzn. ??????

 • Andrzej Chromy

  Oceniono 8 razy 0

  Nie ma osoby, ktorej zus by nie oszwabil !! Taka to firma kant !! Mojemu znajomemu po 44 latach harowy, naliczyli az ok 1.300 zl !!! Musial sie napic !! Dobrze, ze nie zdziczal i nie trafil do psychuszki !!

 • jagra2909

  0

  Ciekawe, że każda poprzednia zmiana przepisów, która powodowała przeliczanie emerytur lub kapitału początkowego była opatrzona terminem 60 dni na wydanie decyzji, a taka zmiana - nie ma takiego terminu? Po prostu posłowie poprzedniego Sejmu mieli blade pojęcie o zasadach przeliczania świadczeń i słuchali głosu rozsądku kierownictwa ZUS-u, które wie, że nawet najlepszy system i pracujący po 24 godziny na dobę ludzie nie załatwią 300 tys. wniosków w ciągu 30 dni. Ale za to będą odsetki - takich żaden bank nie zapłaci. Tylko te odsetki będą z naszych podatków. Tak panowie posłowie dbają o finanse ubezpieczeń społecznych.

 • mariusz.lopusiewicz

  Oceniono 2 razy 0

  Czy to jest naprawdę możliwe?: "Tym bardziej, że ma prawo obniżyć już wyliczony kapitał początkowy."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX