Nowe firmy na liście ostrzeżeń publicznych. KNF zawiadamia prokuraturę

Komisja Nadzoru Finansowego umieściła na prowadzonej przez siebie liście ostrzeżeń publicznych dwa nowe podmioty - Nova Giełda oraz Nova Giełda Inwestycje. Oskarża je o prowadzenie działalności maklerskiej bez zezwolenia.

Komisja Nadzoru Finansowego złożyła zawiadomienia wobec obu spółek z związku z podejrzeniem o prowadzenie działalności maklerskiej bez zezwolenia Komisji, a wobec Nova Giełda Inwestycje dodatkowo o dokonanie oferty publicznej papierów wartościowych bez wymaganych ustawą dokumentów.

Nova Giełda i  Nova Giełda Inwestycje prowadzą swoją działalność poprzez strony novagielda.pl oraz gieldain.pl.

Co to jest Nova Giełda?

Nova Giełda ma być w zamyśle jej twórcy, Mariusza Piotrowicza, konkurencją dla Giełdy Papierów Wartościowych. Nie obraca jednak akcjami, ale opcjami wystawianymi przez spółkę prawa cypryjskiego, konwertowanymi na udziały w notowanym podmiocie.  Nova Giełda Inwestycje jest komplementariuszem spółki Nova Gielda Inwestycje Limited Partnership z siedzibą Larnace na Cyprze.

Komisja Nadzoru Finansowego uznała jednak, że taka konstrukcja również łamie polskie prawo.

Na Novej Giełdzie notowane są obecnie cztery spółki – DAMF Energy, DAMF Gaz, Foncapital i Huta Stalowa Wola. Jak wynika z komunikatów informacyjnych, prezesem dwóch pierwszych firm jest Małgorzata Patrowicz (żona Mariusza Patrowicza), a trzeciej – Damian Patrowicz (syn Mariusza Patrowicza).

Jest reakcja Novej Giełdy

W przesłanym do redakcji oświadczeniu Mariusz Patrowicz odpiera zarzuty Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. W jego opinii UKNF „kolejny raz pokazał iż nie rozumie prawa lub go umyślnie nie przestrzega”. Akcentuje, że Nova Giełda działa legalnie na rzecz mniejszych podmiotów z rynku kapitałowego, podczas gdy KNF „zajmuje się prawie wyłącznie ochroną dużych nadzorowanych podmiotów”.

Patrowicz informuje także, że jego spółka również złoży w sądzie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstw – ale przez Komisję. W jego opinii urzędnicy KNF dopuścili się zawiadomienia o nieistniejącym przestępstwie oraz przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego.

Poniżej publikujemy pełne oświadczenie Mariusza Patrowicza (pisownia oryginalna):

UKNF wpisując Nova Giełda sp z oo  na listę ostrzeżeń  publicznych kolejny raz pokazał iż nie rozumie prawa lub go umyślnie nie przestrzega. Cechy te były szczególnie widoczne w korespondencji z Nova Giełda sp z oo prowadzonej bez podstawy prawnej i bez zrozumienia meritum sprawy. Urzędnik/urzędnicy UKNF kierując zawiadomienia do prokuratury okręgowej w Warszawie dopuścili się prawdopodobnie dwóch przestępstw tj czynu opisanego w art. 238 kk/kto zawiadamia o nieistniejącym przestępstwie sam popełnia przestępstwo/oraz art 231 kk/przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego/. Stosowne zawiadomienia popełnienia przestępstw przez urzędników UKNF zostaną przygotowane przez Kancelarie Prawne Novej Giełdy spz oo i złożone w odpowiedniej prokuraturze. Nova Giełda sp z oo działa legalnie i na rzecz mniejszych podmiotów z rynku kapitałowego. UKNF na rynku kapitałowym zajmuje się prawie wyłącznie ochroną dużych nadzorowanych podmiotów

 

***

Więcej o:
Komentarze (35)
Nowe firmy na liście ostrzeżeń publicznych. KNF zawiadamia prokuraturę
Zaloguj się
 • ad2009

  Oceniono 12 razy 10

  A później co poniektorzy beda zdziwieni: no jak to, myslałem /-am , ze to legalne.
  Zlodzieje, państwo ma pokryć wszystkie moje straty! Obiecywali 50% zwrot z inwestycji i to w złocie!

 • daniel.jed

  Oceniono 7 razy 7

  Jak widzę tylko nazwisko Patrowicz, to musi być wałek.

 • Jan Nowak

  Oceniono 6 razy 4

  LUDZIE NIE DAJCIE SIĘ NABIERAĆ CWANIAKOM I ZŁODZIEJOM

  NIE DAJCIE SIĘ NABIERAĆ CWANIAKOM I ZŁODZIEJOM :
  1.PROŚCIE O WZÓR UMOWY I CZYTAJCIE UMOWĘ CAŁĄ , JEŻELI NIE ROZUMIECIE PYTAJCIE PRAWNIKÓW
  2. JEŻELI KTOŚ OFERUJE NA DZISIAJ ZYSKI NA POZIOMIE POWYŻEJ 7-8 PROCENT TO OSZUSTWO
  3 JEŻELI KTOŚ MA KAPITAŁ ZAKŁADOWY PONIŻEJ 1 MLN ZŁOTYCH PRAWIE NAPEWNO OSZUSTWO
  4.JEŻELI FIRMA NIE MA SIEDZIBY W POLSCE - NIE DZIAŁA POLSKIE PRAWO
  5.JEŻELI DZIAŁA KRÓTKO , POSZUKAJCIE W INTERNECIE OPINII , POPYTAJCIE SĄSIADUJĄCE FIRMY
  6.PYTAJCIE O WŁAŚCICIELI , BEZ WZGLĘDU NA FORMĘ PRAWNĄ MUSZĄ BYĆ UJAWNIENI W DOKUMENTACH
  ITD ,
  UWAŻAJCIE, UWAŻAJCIE , UWAŻAJCIE

 • Marek Tropiciel

  Oceniono 3 razy 3

  Jak ktoś ma parę złoty do stracenia- może zainwestować w mój biznes.

 • eend

  Oceniono 3 razy 3

  Sie tych ambergoldów natworzyło...ale idioci i tak sie znajduja i wpychaja pieniądze. A potem SEJMOWA KOMISJA!!! ZŁODZIEJE NAS OKRADLI!! PAŃSTWO MA NAM POMÓC! i takie tam pierdoły. Pazerność, chciwość, chęć pokazania , że jest się cwańszym, lepszym ...piramidy, piramidy....budujemy

 • humidorek

  Oceniono 3 razy 3

  W sumie to nie jest zły pomysł, by oszuści mieli taką "swoją" giełdę na której będą się mogli nawzajem oszukiwać... Tylko od tej prawdziej, niech się odczepią.

 • hopsiupbec

  Oceniono 3 razy 3

  Patrowicz, najpierw naucz się języka polskiego. Potem poczytaj przepisy, cwaniaczku.

 • anonimowykomentator

  Oceniono 4 razy 2

  Zwracam tylko uwagę na fakt, że czwartym podmiotem notowanym na tej pseudogiełdzie są "instrumenty" Huty Stalowa Wola - podmiotu w prawie 90% zależnego od państwowo-Macierewiczowskiej Polskiej Grupy Zbrojeniowej :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX