Budżet państwa ma prawie 6 miliardów złotych nadwyżki. Są trzy przyczyny [WYJAŚNIAMY]

Rafał Hirsch
Ministerstwo Finansów oficjalnie potwierdziło, że budżet państwa na półrocze miał blisko 6 miliardów złotych nadwyżki. Powstała ona dzięki tego, że rząd wydaje coraz mniej pieniędzy, a dochody z podatków w tym samym czasie szybko rosną. Na dodatek pomaga Narodowy Bank Polski.

Budżet państwa po czerwcu ma dokładnie 5,86 mld złotych nadwyżki – Ministerstwo Finansów oficjalnie już potwierdziło, to o czym media pisały wcześniej.

Budżet państwa po czerwcu 2017Budżet państwa po czerwcu 2017 źródło: Ministerstwo Finansów

News o nadwyżce nie jest już więc taki nowy, ale dziś poznaliśmy więcej szczegółów.

Po pierwsze kolejny raz spadły wydatki. Czerwiec jest już trzecim miesiącem w tym roku, w którym wydatki budżetowe są niższe niż w tym samym miesiącu rok wcześniej.

Zmiana wydatków rok do roku w kolejnych miesiącachZmiana wydatków rok do roku w kolejnych miesiącach dane: Ministerstwo Finansów, obliczenia własne

Niższe wydatki to po pierwsza kwestia niższych dotacji do ZUS – bo coraz wyższe płace dla coraz większego grona zatrudnionych przekładają się na wyższe składki emerytalne, więc dziura w ZUS jest mniejsza. Ministerstwo Finansów podaje, że w tym roku przelało do ZUS o 4,9 mld PLN mniej niż rok temu. Po drugie to kwestia kulejących wciąż inwestycji. To, ze one kuleją, to źle, ale plusem tej sytuacji jest to, że nie trzeba wydawać pieniędzy na wkład własny, powstaje więc oszczędność. 

Po drugie akurat w czerwcu NBP przelał na rządowe konto większość swojego ubiegłorocznego zysku. Chodzi aż o 8,8 miliardów złotych. Jak łatwo policzyć, bez tego zastrzyku budżet miałby jednak kilka miliardów deficytu, zamiast nadwyżki. 

Po trzecie nadal świetnie wyglądają dochody podatkowe. Najważniejszy jest VAT, który w czerrwcu znów był o 17,5 procent wyższy niż rok temu. Licząc od początku roku wpływy z VAT urosły już o 28 procent. 

Ale rewelacyjnie wyglądają też dochody z innych podatków – wpływy z PIT były w czerwcu o ponad 10 procent większe niż rok temu, a dla podatku bankowego czerwiec był rekordowy.

Wpływy z podatku bankowego były w czerwcu 2017 rekordowo wysokieWpływy z podatku bankowego były w czerwcu 2017 rekordowo wysokie dane: Ministerstwo Finansów

To wszystko razem w efekcie daje nadwyżkę budżetową. W ciągu całego roku budżet ma mniej deficyt nie większy niż 59,3 mld PLN. Jednak zdaniem coraz większej liczby ekonomistów i analityków może zamknąć się on w granicach 30 – 40 mld złotych.

Czy PiS złamie wyborczą obietnicę i wprowadzi nowy podatek?

Więcej o:
Komentarze (226)
Budżet ma 6 mld PLN nadwyżki. Nie tylko przez podatki
Zaloguj się
 • Stanislawska Anna

  Oceniono 62 razy 40

  Wszystko okazało się takie prosto.
  Nie wydawać na inwestycje, po nas choćby potop.
  Wstrzymywać prawie wszystkie zwroty VAT. Zanim wygrają w NSA miną lata.
  I już jest bogato, a gawiedź bije ukłony geniuszom ekonomicznym
  W przerwie między jedna a drugą defiladą szalonego Antosia.

 • desperato

  Oceniono 50 razy 26

  To ŻART???
  Nadwyżka 6 mld. zł.... przy DEFICYCIE ok.60 mld. zł .... Pierwszy raz słyszę, aby była nadwyżka przy bilansie -54 mld. zł ...

 • Robert Cisoń

  Oceniono 5 razy 5

  Banda kretynów od inwestycji zamiast zajmować się tym za co im płacimy nie robią nic i to jest powód do zadowolenia?
  Zamknijmy jeszcze połowę szkół a oszczędności będą jeszcze większe ! Nadwyżka w deficycie najnowszy cud nad Wisłą.

 • bkiton

  Oceniono 11 razy 5

  A ja czekam 2 miesiące na kasę za sprawdzanie matur.
  Na ulgę za dziecko czekałem 3 miesiące.
  A tak serio: 60 mld długu w ciągu 1,5 roku, to gdzie się podziało Mateuszku?
  A VAT-cik oddany już?

 • yaretzky

  Oceniono 21 razy 5

  A jaki jest stosunek wpływu VAT do zwrotu VAT ? Myślę, że taka informacja dużo by wyjaśniła skąd jest nadwyżka w budżecie.

 • waleriandom

  Oceniono 4 razy 4

  Jaka to nadwyzka skoro jest przewidywany roczny deficyt w budzecie? Spadly inwestycje czyli bedzie mniej miejsc pracy w przyszlosci, spadna dochody panstwa. Narodowy Bank Polski mial zyski... z czego? Z pozyczek? Wieksze wplywy z VAT ale spadna jak przyjdzie recesja a my w dlugach!

 • normalny1977

  Oceniono 5 razy 3

  Zwroty VAT są regularne jak miesiączka. Każdego 22-23 miesiąca 60 dni po złożeniu deklaracji VAT mam na kącie zwrot. Kontrolę miałem jedną. Nie zakłóciła zwrotów.

  -Inwestycje publiczne rzeczywiście stanęły w 2016 związane to było ze zmianą perspektywy Unijnej. Ale do tego roku idą pełna parą. Inaczej skąd taki wzrost PKB.

  -inwestycje prywatne komercyjne. Ja przypominam, że za PO mieliśmy kryzys odmieniany przez przypadki gospodarka stanęła. W tym roku wszystko ożyło.
  -Inwestycje prywatne mieszkaniowe. Już mędrcy pokroju nowoczesnej chcą podnosić stopy procentowe, bo za dużo mieszkań się sprzedaje.

  -co do VAT, skąd takie dobre dane wystarczy przejrzeć sprawozdanie finansowe Orlenu za 2017 rok i porównać z analogiczny okresem 2016. Nagle Orlen sprzedał o 30% oleju napędowego więcej. Czego nie można inaczej wytłumaczyć jak ograniczeniem szarej strefy. Co przełożyło się na 5 mld przychodów więcej na kwartał. Około 1 mld VAT więcej i 1 mld akcyzy paliwowej na kwartał. Dla przypomnienia 5 mld przychodów to 1% PKB licząc kwartalnie. A 2 MLD VAT i Akcyzy kwartalnie to 5% wzrostu z dochodów VAT i akcyzy kwartalnie. A to jest tylko jedna duża firma na polskim rynku. A gdzie Lotos, gdzie Trzebinia itd.

 • bzychnur

  Oceniono 3 razy 3

  nadwyzke tomaja niemcy. trzeci rok z rzedu. i trzeci rok z rzedu splacaja swoje zadluzenie. my mamy deficyt a nie nadwyzke.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX