Goldman Sachs po wetach Dudy. "To był przede wszystkim kryzys polityczny, nie ekonomiczny"

- Choć niepewności pozostają, to oczekujemy, że weta prezydenta Dudy przyniosą deeskalację kryzysu i obniżenie ryzyka politycznego w krótkim okresie - pisze Kevin Daly, ekonomista banku Goldman Sachs.

- To był przede wszystkim kryzys polityczny, nie ekonomiczny – uważa analityk Goldman Sachs. - Niemniej uważamy, że spadek ryzyk politycznych będzie pozytywny dla polskich aktywów.

W opinii Daly’ego, weta prezydenta Andrzeja Dudy wobec ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa (których prawdopodobnie Sejm nie będzie w stanie odrzucić) poskutkują ograniczeniem protestów społecznych oraz impasu pomiędzy polskich rządem a Unią Europejską. 

Prezydent Duda podkreśla, że wspiera reformy systemu sądownictwa w Polsce. - Jednak w sytuacji, gdy zerwał z polityką PiS w tak publiczny sposób, sądzimy, że jest mało prawdopodobne, aby podpisał nowe ustawy bez znaczących zmian - komentuje Daly.

Goldman Sachs przypomina, że Komisja Europejska zagroziła już Polsce zastosowaniem art. 7 traktatu o UE (Stwierdzenie przez Radę ryzyka poważnego naruszenia przez Państwo Członkowskie wartości Unii), co miałoby znaczące konsekwencje ekonomiczne. Zwraca przy tym jednak uwagę, że wśród krajów członkowskim nie ma wymaganej jednomyślności – premier Węgier Victor Orban wyraził solidarność z polskim rządem stwierdzając, że Unia prowadzi „kampanię inkwizycyjną”.

Do rozwoju sytuacji w Polsce - czyli m.in. poniedziałkowych wet - Komisja Europejska odniosła się też dziś. Jej wiceprzewodniczący Frans Timmermans poinformował, że KE w trzeciej już rekomendacji wysłanej do polskiego rządu, wyraża swoje zaniepokojenie w związku z systemowym zagrożeniem dla rządów prawa.
 
Według Goldman Sachs, na fiasko ustaw o SN i KRS miały wpływ bardziej protesty społeczne niż obiekcje czy groźby Unii. A to oznacza, że z czasem mogą pojawić się kolejne tarcia na linii Polska-UE. - Z drugiej strony, biorąc pod uwagę poparcie Polaków dla obecności w Unii, jest w naszej opinii niemożliwe, aby rząd PiS poszedł tak daleko, aby zaryzykować członkostwo kraju w UE – uważa ekonomista banku. 

.. źródło: EU Barometer, Goldman Sachs Global Investment Research

***

Witucki: Nie mam problemu z tym, że już nie zarządzam 15 tys. pracowników [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (15)
Goldman Sachs po wetach Dudy. "To był przede wszystkim kryzys polityczny, nie ekonomiczny"
Zaloguj się
 • zazwyczaj_nieomylny

  Oceniono 23 razy 7

  To nie był kryzys, to jest. Wciąż jednemu szeregowemu posłowi wydaje się, że "bez żadnego trybu" może rządzić Polską, łamać konstytucję i zadłużać kraj jak Gierek. Tyle, że Gierek zadłużał się, by coś budować, a Jarosław zadłuża się, by rozdawać, bo jakby nie rozdawał pieniędzy, to nikt by na niego nie glosował.

 • jacerok

  Oceniono 5 razy 3

  Jak złoty i giełda w niby niedemokratycznym kraju☺

 • majo_rmajor

  Oceniono 12 razy 2

  Co tam gospodarka! Dla wodzusia może byc spadek PKB o 1%, byle jego chore marzenia się spełniły. To nie koniec kryzysu, to początek. Pis trzeba odsunąć od władzy dla dobra nas wszystich, również pisowców.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 12 razy -2

  No że taki rekin giełdowy jak Ziobro nie rozumie, że te jego ustawy o KRS i SN odbiją się na kondycji gospodarki to ja zupełnie nie rozumiem.

  Jak on na tej giełdzie grał za małolata?

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 16 razy -6

  Teza Goldman Sachs, że prezydent Duda "Zerwał z polityką PiS w publiczny sposób" to bełkot idioty.
  Prezydent Duda był i pozostanie podporą PiS a zmiany w KRS i SN po kosmetyce zostaną przez niego zatwierdzone.
  I chwała Bogu!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX