To już pewne. Nadchodzi koniec tradycyjnych kas fiskalnych. W 2018 roku pojawią się e-paragony

Ministerstwo Finansów potwierdza, że już od 1 stycznia 2018 roku będą wycofywane kasy fiskalne z papierowymi paragonami. Na pierwszy ogień branże, które są najbardziej narażone na nadużycia podatkowe.

O paragonowej rewolucji, która czeka nas już wkrótce, poinformował wiceminister finansów Paweł Gruza, w odpowiedzi na interpelację poselską.

Gruza podkreślił, że obecnie w resorcie finansów trwają pracę nad rozporządzeniem, które określi warunki techniczne i kryteria dla tzw. kas on-line, które będą wysyłać informacje na temat wszystkich transakcji do systemu informatycznego ministerstwa.

Zgodnie z zapisami przedmiotowego rozporządzenia kasy on-line będą przekazywały automatycznie dane dotyczące raportów fiskalnych dobowych, paragonów fiskalnych, paragonów fiskalnych anulowanych oraz faktur i faktur anulowanych zarejestrowanych od czasu poprzedniego przekazu danych, według ustalonego harmonogramu przekazu danych.

- podkreślił Paweł Gruza.

Wiceminister finansów potwierdził również, że nowe rozporządzenie wejdzie w życie już od 1 stycznia 2018 r. Nie oznacza to , że wszyscy przedsiębiorcy zostaną zmuszeni do natychmiastowej wymiany tradycyjnych kas. Proces będzie stopniowy i potrwa kilka lat.

Planowane jest wprowadzenie obligatoryjnego obowiązku stosowania kas on-line w branżach szczególnie narażonych na ryzyko nadużyć podatkowych. Wymiana kas nastąpi stopniowo. Prace analityczne w tym zakresie nadal trwają

- czytamy w odpowiedzi wiceministra finansów.

Co to oznacza dla klientów?

Zmiany dotyczące kas fiskalnych mają przede wszystkim na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Nowe rozwiązania mają być korzystne również klientów. Wkrótce będą mogli oni otrzymywać dowody zakupów SMS-em czy też e-mailem.

Z informacji uzyskanych z Ministerstwa Rozwoju wynika, że trwają tam prace nad wypracowaniem ostatecznego modelu udostępniania paragonów w postaci elektronicznej dla klientów.

- podkreśla Paweł Gruza.

Oczywiście klienci wciąż będą mieli możliwość otrzymania papierowego paragonu.

Jak wyliczyła firma KPMG, wprowadzenie elektronicznych paragonów może przynieść budżetowi państwa dodatkowe 2,8 mld zł rocznie. Nowe urządzenia fiskalne to koszt ok. 1,8 tys. zł netto, plus dodatkowo 20 zł miesięcznie kosztów transmisji danych.

System kas fiskalnych online działa też w innych krajach. Na Węgrzech wpływy z VAT w 2014 r. wzrosły dzięki temu o 8 proc., w Słowenii zanotowano roczny skok o 4,6 proc.

Więcej o:
Komentarze (198)
W 2018 roku pojawią się e-paragony
Zaloguj się
 • diver77

  Oceniono 34 razy 28

  To jest durne myślenie pod publiczkę i demagogia aby sobie zakupić systemik informatyczny za kilkaset milionów i później płacić bratniej firmie co roku kilkadziesiąt milionów za jego obsługę ! ...trzeba też zatrudnić armię analityków aby coś z tego później wycisnąć bo same algorytmy nie wystarczą !

  A u źródła nic się praktycznie nie zmieni bo jeśli ktoś nie nabija notorycznie na kasę fiskalną to wcale nie zacznie nagle nabijać wszystko na kasę on-line! Aby cokolwiek trafiło na jakąkolwiek kasę musi być jeszcze na nią nabite!
  Więc generalnie ten nowy system niczego absolutnie nie zmienia! ...bo prawdziwym problemem jest fakt że wielu przedsiębiorców sprzedaje swoje towary lub usługi bez udziału kasy fiskalnej! ...kasa on-line niewiele tu zmieni! Chyba że zatrudnią całą armię szpicli którzy ustawią sie przed wszystkimi zakładami szewskimi lub fryzjerskimi i po wyjściu klienta z parą butów w siatce będą się łączyć z ulicy z systemem żeby sprawdzić czy szewc nabił jakieś podzelowanie za 20 złotych na swoją kasę? Tylko że pożytek z wykrycia że szewc nie nabił 20 złotych będzie zupełnie niewspółmierny do kosztów działania takiego systemu powszechnej inwigilacji! ...podczas gdy banki i inne korporacje nie mówiąc o mafiach paliwowych i innych robią "optymalizacje" fiskalne różnego rodzaju na grube miliardy nie używając przy tym zupełnie kas fiskalnych!

  A w kategorii drobnego handlu idźcie sobie na przykład na giełdę kwiatową w Warszawie lub Krakowie... całkiem spory biznes tętni tam 6 nocy na 7... i jak się poprosi o fakturę to prawie każdy powie że sorry ale nie ma pieczątki albo nie ma formularzy bo zapomniał... terminali do karty nie ma absolutnie nikt, wszystko płaci się cash! ...a kasę fiskalną ma 5% stoisk, cała reszta to ryczałt opodatkowany na 2% (a deklarują pewno 1/4 sprzedaży) albo całkowity black!

 • grenlandzki-opos

  Oceniono 26 razy 20

  To w ramach ulgi dla drobnych przedsiębiorców, o których tak troszczył się PiS gdy był w opozycji. Z pewnością drobnica, dla której ZUS stanowi już poważne wyzwanie, z radością przyjmie fakt, że ich koszty od nowego roku jeszcze wzrosną.
  Jeśli państwu faktycznie uda się wyrwać jeszcze więcej naszych pieniędzy, to będzie na łapóweczki dla wielkich koncernów.
  I bardzo dobrze, niech się MiSie gonią. Nie potrzeba tu drobnej przedsiębiorczości. Trzon mają stanowić związkowcy z wielkich państwowych kombinatów i chłoporobotnicy z odbudowywanych PGR.

 • nygga

  Oceniono 10 razy 8

  Najpierw synu obłąkanego załatw ogólnodostepny internet w Polsce a później wprowadź jakieś e-gówna

 • fajnychristoph

  Oceniono 11 razy 7

  Powinni to przetestować najpierw na swoim elektoracie, np: handlarzy dewocjonaliami po kościołami. W sumie to każda nowa ich reforma powinna tak być wprowadzana :)

 • zd46

  Oceniono 6 razy 6

  Morawiecki, nie szamocz sie, jak ryba na wedce a ogranicz ""PiS-bizancjum" i wasze rozpasanie !!!! Miliardy wydawane na zaspokojenie 8 letnich tesknot "pisowych zdziczalych szwadronow"".Czy za to ma placic Polka, Polak i ich dzieci?

 • proz

  Oceniono 6 razy 6

  Szykuje się potężny bajzel. W pół roku chcą to zrobić? A gdzie sprzęt, gdzie oprogramowanie? Ministerialni po godzinach napiszą?

 • zsaba

  Oceniono 8 razy 6

  ..e-debilne zmiany, mam kupić telefon, komputer wydać parę tysięcy, żeby otrzymywać paragon za bułki po 25 gr za sztukę??? może wpierw nastąpi zaległa rewaloryzacja emerytury a nie ciągłe ssanie bez umiaru. hochstepler napędza kasę kolesiom dla dobra obywateli polszewickiej polandii ??? czas na doktora lub prokuratora...uszlachetnianie matolstwa człowieczka bez moralnych zasad o umyśle zamilczę...hochsteplerka na co dzień to metoda na okradanie obywateli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX