Od dziś nowe wnioski o 500+. Są duże ułatwienia, ale nie wszyscy z nich skorzystają

Od 1 sierpnia wniosek o 500 plus można złożyć bez wychodzenia z domu przez stronę obywatel.gov.pl. Jeżeli mamy tzw. aktywny zaufany profil, to część danych z rejestru PESEL i ePUAP zostanie wypełniona automatycznie.

Nad nowym rozwiązaniem pracowali eksperci z Ministerstwa Cyfryzacji. Kierująca resortem minister Anna Streżyńska mówiła podczas konferencji prasowej, że jego uproszczona formuła pozwala na szybkie i sprawne uzupełnienie dokumentu.

Aby skorzystać z ułatwień niezbędne jest posiadanie tzw. profilu zaufanego. Jest to bezpłatne narzędzie, które potwierdza naszą tożsamość w internecie, dzięki czemu można szybko i bezpiecznie wysyłać oraz sprawdzać dokumenty w różnych serwisach urzędowych w tym np. nasze konto w ZUS. Umożliwia również podejrzenie liczby punktów karnych, złożenie wniosku o dowód osobisty, uzyskanie odpisy aktów, zgłoszenie urodzenia dziecka, rozliczenie podatków, pobieranie zaświadczenie o niekaralności czy złożenie wniosku o kartę EKUZ. Lista usług i możliwości jest naprawdę długa, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaoszczędzić sporo czasu załatwiając urzędowe sprawy bez wychodzenia z domu.

Możemy też czuć się bezpiecznie, ponieważ dane, które podajemy są weryfikowane oraz odpowiednio zabezpieczone, dzięki czemu nikt poza nami nie ma do nich dostępu.

Chcesz dostawać 500 plus? To złóż wniosek

Od 1 sierpnia konieczne jest ponowne wypełnienie wniosku o 500 plus. W przypadku braku wniosku albo spóźnienia się z jego złożeniem świadczenie nie będzie wypłacane, albo zostanie wypłacone z opóźnieniem.

Wniosek można złożyć w osobiście np. w urzędzie gminy czy opiece społecznej lub drogą internetową. W tym drugim przypadku sprawę załatwimy przez:

obywatel.gov.pl

empatia.mpips.gov.pl

zus.pl

oraz internetowe konto bankowe, z którego korzystamy na co dzień.

Zmiany w przyznawaniu 500 plus

Wprowadzone zmiany obejmują m.in. przeciwdziałanie „dopasowywania” wynagrodzenia do kryterium dochodowego. Zgodnie z nową ustawą, jeśli pracodawca zwolni pracownika, a następnie zatrudni go w okresie kolejnych trzech miesięcy z niższą pensją, to taki zabieg nie będzie traktowany jako „utrata dochodu”.

Ponadto osoby deklarujące samodzielnie wychowywanie dziecka będą musiały mieć na nie ustalone alimenty od drugiego rodzica. To z kolei ma zapobiec sytuacjom, gdy rodzice żyli w związku, a deklarowali inny stan aby załapać się na 500 plus.

Ustawa podpisana przez Dudę powstała po ustawowym „przeglądzie” programu przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Blisko 30 mld zł na 500 plus

Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, łączne wydatki na 500 plus od początku istnienia programu, czyli kwietnia 2016 r., do końca czerwca br., wyniosły 29,7 mld zł. Tylko w tym roku koszty wyniosły 12,1 mld zł. Choć w tegorocznym budżecie na program 500 plus zapisano 23,1 mld zł, to prawdopodobnie program pochłonie o ponad 1 mld zł więcej.  Rafalska szacowała, że wraz z kosztami obsługi program będzie kosztował w tym roku ok. 24,5 mld zł. 

Więcej o:
Komentarze (14)
Od dziś nowe wnioski o 500+. Są duże ułatwienia, ale nie wszyscy z nich skorzystają
Zaloguj się
 • szuwax

  Oceniono 1 raz 1

  Taa, można złożyć bez wychodzenia z domu??? Tylko dlaczego jest komunikat: "Juź wkrótce dostępny dla ciebie - jeszcze nad nim pracujemy"

 • bhrt

  Oceniono 1 raz 1

  Sprawdziliście czy rzeczywiście strona ruszyła?

  info z godziny 11:30

  "WNIOSEK PROGRAMU RODZINA 500+

  JUŻ WKRÓTCE DOSTĘPNY DLA CIEBIE - JESZCZE NAD NIM PRACUJEMY"

 • wagadudu

  Oceniono 3 razy 1

  Guzik, ich zasrana platforma obywatel nie działa. Przed chwila chcialem zlożyć wniosek 500+ to pojawia sie komunikat, że pracuja nad tym. Pisiory.

 • Nowy Grafik

  Oceniono 1 raz 1

  A co jeśli ktoś pracuje u prywatnego przedsiębiorcy, ma umowę na najniższą krajową a "pod stołem" bierze 3000tys+? a dodatkowo dostaje z programu 500+, z tym NIC nie zrobicie!.

 • ojime

  0

  Faktycznie, bardzo "duże ułatwienia", bo system nie działa. Próbowałam cały zeszły tydzień - nie można dodać załączników. Dzwoniłam na infolinię, potwierdzili, strona z wnioskami 500+, chociaż się otwiera, nie funkcjonuje. Kiedy naprawią? Powiedzieli, że... nie wiadomo.

 • Bogna Peony

  0

  Złożyłam przez moje konto bankowe. Było łatwiej niż poprzednio.

 • Janek Kowalski

  0

  Niby od 01-go sierpnia... To dlaczego nie działa? Aha!!! Nie wszyscy skorzystają. Wszystko jasne. (A jak w końcu zacznie działać i wszyscy się rzucą to znów przestanie działać?)

 • je2bny

  0

  >>>Od dziś nowe wnioski o 500+. Są duże ułatwienia, ale nie wszyscy z nich skorzystają<<<

  I dobrze - może się wreszcie idioci obudzą i wyciągną łapy z nocnika.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX