KE zablokuje nowy podatek od galerii handlowych i biurowców? UOKiK: Taki podatek to niedozwolona pomoc publiczna

Piotr Skwirowski
Fiskus wymarzył sobie nowy podatek. Od galerii handlowych. Głównie zagranicznych. Właściciele galerii, a także dużych biurowców, mieliby płacić 0,042 proc. ich wartości początkowej miesięcznie. Tyle, że jak właśnie ostrzegł UOKiK, nowy podatek mógłby być uznany przez Komisję Europejską za niedozwoloną pomoc publiczną - dla tych, którzy go nie będą płacić.

Swój pomysł na dodatkowy podatek Ministerstwo Finansów zapisało w dużej nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych PIT i CIT. W uzasadnieniu do projektu resort tłumaczy, że w wielu przypadkach właściciele galerii i biurowców nie wykazują dochodów do opodatkowania lub wykazują dochody w kwocie nieadekwatnej do skali i rodzaju prowadzonej działalności.

Nowy, dodatkowy podatek (bo ten od nieruchomości nie zniknie) ma rozwiązać ten problem. Ma objąć centra handlowe, domy towarowe, samodzielne sklepy i butiki, placówki handlowo-usługowe, a do tego budynki biurowe. Ich właściciele będą oddawać fiskusowi co miesiąc 0,042 proc. wartości początkowej swojego obiektu, jeśli była ona wyższa niż 10 mln zł.

- Oznaczać to będzie, iż generalnie obejmie on jedynie dużych podatników prowadzących działalność o znacznej skali. Podatku nie płaciliby ci podatnicy, którzy posiadają wskazane środki trwałe, których wartość początkowa nie przekracza 10 mln zł – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Ale projekt ma przeciwników. Nie tylko wśród właścicieli galerii i biurowców - ich niezadowolenie wydaje się oczywiste.

Krzywo na nowy podatek patrzy też Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - Wyłączenie spad opodatkowania podmiotów posiadających nieruchomości o niższej wartości, budzi zastrzeżenia pod względem zgodności z prawem pomocy publicznej. Wyłączenie to ma bowiem charakter selektywny (wyłączone z opodatkowania są podmioty posiadające nieruchomości o wartości niższej niż 10 mln zł) i stanowi zrzeczenie się państwa części wpływów podatkowych do budżetu państwa. Część przedsiębiorstw otrzymuje zatem korzyść, która może zakłócać konkurencję i wpływać na handel wewnętrzny między państwami członkowskimi - napisał w opinii do projektu.

UOKiK zwraca też uwagę, że z podatku mają zostać wyłączone budynki urzędów pocztowych. - Usługi pocztowe stanowią działalność gospodarczą i w związku z tym przyznanie podmiotom prowadzącym taką działalność jakichkolwiek preferencji podatkowych, będzie stanowiło dla nich pomoc publiczną - twierdzi urząd. A to niedopuszczalne, bo zaburza warunki równej konkurencji między firmami.

I to nie wszystko. Urząd zauważa też, że nowy podatek ma być podatkiem przychodowym. Czyli naliczanym od przychodu. Tymczasem jak przypomina UOKiK: Komisja Europejska kwestionowała możliwość wprowadzania przez państwa członkowskie progresywnych podatków przychodowych, jako stanowiących niedozwoloną pomoc publiczną dla przedsiębiorstw o niższych przychodach.

- Zgodnie z dotychczasową praktyką decyzyjną Komisji, wyłączenie z opodatkowania części przychodów, poniżej ustalonego progu, jest równoznaczne z opodatkowaniem tych przychodów stawką podatkową wynoszącą 0 proc. Komisja może zatem uznać, iż projektowana ustawa, wprowadzająca progresywny podatek przychodowy z dwiema stawkami wynoszącymi 0 proc. oraz 0,042 proc., przyznaje pomoc publiczną dla przedsiębiorstw, które będą opodatkowane niższą stawką - ostrzega UOKiK.

Wszystko to sprawia, że KE mogłaby zablokować wprowadzenie nowego podatku. Podobnie jak niedawno zablokowała podatek handlowy.

Tymczasem Ministerstwo Finansów liczy na to, że nowy podatek wejdzie w życie z początkiem przyszłego roku.

+++

Andrzej K. Koźmiński: Pracodawcy to nie są małe dzieci. To ludzie, którzy powinni dawać sobie radę [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (53)
Nowy podatek od galerii handlowych i biurowców. Czy KE może go zablokować?
Zaloguj się
 • jerzysm42

  Oceniono 14 razy 8

  Morawiecki bez przerwy kombinuje jak by zwiększyć podatki, żeby móc realizować swoje chore wizje. Wmawia, że będą dotyczyć tylko najbogatszych.
  Faktycznie zapłacą, go najbiedniejsi. Rosną ceny podstawowych towarów i usług i ta lawina się rozkręca.

 • gazeta1960

  Oceniono 7 razy 5

  „Hrabia Mortadella nie uciskał „swych poddanych i nie dręczył ich zbytnią ilością danin i opłat, bo – oprócz podatku od majątku, od ilości dzieci, od ilości przeżytych lat, od koni, krów, kóz, psów, kotów, kanarków, kur, kaczek, indyków, perliczek, gołębi i królików, od ilości spodni, od ilości wypitej wody, od snów, od kwiatów, od południowego wiatru, od miesięcznych nocy, od pogodnych dni, od chrzcin, od wesel, od pogrzebów, od trumny, od schodów, od kominów, od parasolów, od kapeluszów, od cienia, od śpiewania, od grania na trąbie, od imienin, od zezowatych oczu, od rudych włosów, od paraliżu, od sztucznych zębów, od rumieńców i od paznokci – żadnych innych podatków szczęśliwi mieszkańcy tego miasta nie płacili. Wyjątkowo płacił nadprogramowy podatek jeden tylko człowiek, który przez dziwny kaprys natury miał sześć palców u lewej nogi; długo to ukrywał, kiedy się jednak ujawniło to dziwo, musiał zapłacić karę za to ukrywanie i odtąd uiszczał daninę od zbytku.”

 • azjael

  Oceniono 2 razy 2

  kończą się pieniążki sqoorvvysynom z reżimowego nie"rządu"?

 • sverir

  Oceniono 1 raz 1

  Jaki jest cel nakładania zupełnie nowych podatków od rzeczy dotychczas nieopodatkowanych, skoro - rzekomo - ścisła kontrola i brak układów z przedsiębiorcami wystarczy, żeby zwiekszać wpływy podatkowe? To mi wygląda na opodatkowanie dla samego opodatkowania, a przecież resort ministra Morawieckiego miał być przyjazny przedsiębiorcom.

 • uutek

  Oceniono 1 raz 1

  Pytanie za 10 punktów:
  Ile powierzchnie w prywatnych biurowcach wynajmują instytucje publiczne i jak się to przełoży na koszty ich funkcjonowania?

 • erich1

  0

  To podatek roczny w stawce 0,5 % wartości nieruchomości - nawet od budy od psa -w pełni odliczalny od CIt czy PIT ( w tym składek na ZUS ) . U już nie da sie powiedzieć o pomocy publicznej , a mali dalej nie płacą.

 • Black Swan

  Oceniono 1 raz -1

  Jak ja ku... place vat a sasiad nie to jakos nikt nie mowi, ze to niedozwolona pomoc publiczna dla sasiada.. Pieprzyc ta ferajne z KE

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX