To było dokładnie 10 lat temu. Ten wrzask poprzedził upadek wielkiego banku i początek kryzysu finansowego

Rafał Hirsch
10 lat temu globalnego kryzysu finansowego jeszcze nie było, ale niektórzy zaczynali widzieć, że się zbliża. 3 sierpnia 2007 roku analityk giełdowy Jim Cramer, występując w amerykańskiej CNBC krzyczał, że Fed nie zdaje sobie sprawy z tego, jak poważna jest sytuacja. To warto zobaczyć.

Jim Cramer z jednej strony miał reputację człowieka nieco szalonego, a na antenie telewizyjnej celowo skrajnie ekscytował się tym, co mówi. Z drugiej strony miał dzięki temu szeroką rzeszę fanów, także na rynku finansowym. Od strony merytorycznej, tak jak każdemu analitykowi, zdarzało mu się z prognozami trafiać, a czasami okrutnie się mylił. 

10 lat temu jednak trafił, a to co, działo się w kolejnych miesiącach, pozwala uznać, że jego wrzask tamtego dnia był proroczy. Oto oryginalne nagranie. Cramer zaczyna krzyczeć na Fed i Bena Bernanke w drugiej minucie nagrania (okolice 1:35).

 

Cramerowi chodziło o sytuację banku inwestycyjnego Bear Stearns, który zaczynał mieć wtedy spore kłopoty związane z wyceną instrumentów opartych o rynek nieruchomości w USA. Był to okres, w którym prawie wszyscy jeszcze wierzyli w hossę, a nadchodzącej katastrofy nikt nie widział (poza niewielką grupką spekulantów opisaną potem w popularnej książce i filmie The Big Short). 

Cramer w CNBC krzyczy, że szef Fed Ben Bernanke nie zdaje sobie sprawy z sytuacji i śpi, tymczasem powinien udzielić Bear Stearnsowi pożyczki, bo ten może mieć kłopoty z płynnością. 

Fed oczywiście wtedy nie posłuchał. Sytuacja na amerykańskim rynku nieruchomości stopniowo się pogarszała ciągnąc w dół banki, które próbowały na tym rynku zarobić. We wrześniu 2008 z hukiem zbankrutował Lehman Brothers, a panika z tym związana rozpoczęła globalny kryzys finansowy, który wpędził większość globu w recesję (Polska unikając recesji została wtedy „zieloną wyspą”). 

Wcześniej, bo w marcu 2008 roku, zniknął Bear Stearns. Przed upadkiem uratował go wtedy bank JP Morgan kupując jego akcje po 10 dolarów za sztukę. Na wideo z Cramerem z sierpnia 2007 widać, że wtedy te akcje były jeszcze po 109 dolarów. 

Smutny koniec Bear Stearnsa był bolesny i pechowy także dla samego Jima Cramera. Ekscentryczny analityk w sierpniu 2007 ze swoimi obawami trafił w dziesiątkę, ale w marcu 2008, dosłownie na parę dni przed końcem Bear Stearnsa, zapewniał na antenie CNBC, że wszystko będzie dobrze i rekomendował kupowanie akcje tego banku. Ta pomyłka spowodowała, że Cramer wtedy stracił sporo ze swojej reputacji.

Więcej o:
Komentarze (26)
Proroczy wrzask w CNBC. 10 lat temu ktoś przewidział kryzys finansowy
Zaloguj się
 • bezspokoju

  Oceniono 7 razy 5

  Jarek ma to w ... . Dziadyga swe życie przegrał, więc na innych się mści.

 • rw1270

  Oceniono 5 razy 5

  "Smutny koniec Bear Stearnsa był bolesny i pechowy także dla samego Jima Cramera. Ekscentryczny analityk w sierpniu 2007 ze swoimi obawami trafił w dziesiątkę, ale w marcu 2008, dosłownie na parę dni przed końcem Bear Stearnsa, zapewniał na antenie CNBC, że wszystko będzie dobrze i rekomendował kupowanie akcje tego banku. Ta pomyłka spowodowała, że Cramer wtedy stracił sporo ze swojej reputacji."

  To jest kompletny stek bzdur, wielokrotnie powtarzany przez tych, co programu nie widzieli, a widzieli Daily Show with Jon Stewart (ktory jest komikiem i nic nie wie o rynkach). Pamietam bardzo dokladnie, bo ogladalem ten program. Widz zadzwonil zatroskany, ze ma konto w Bear Stearns (nie akcje Bear Stearns - ogromna roznica) i pytal sie, czy ma wycofywac pieniadze i zlikwidowac konto. Cramer powiedzial, ze nie, bo jego konto jest bezpieczne - I BYLO. BS zostal przejety przez JP Morgan i posiadacze kont w ogole niczego nie odczuli.

  Panie redaktorze - prosze nie powtarzac niesprawdzonych bzdur!!!

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 1 raz 1

  "Był to okres, w którym prawie wszyscy jeszcze wierzyli w hossę, a nadchodzącej katastrofy nikt nie widział "

  jak to nikt? wszyscy siedzący trochę w rynku o tym trąbili, sam zarobiłem kupę kasy na tym krachu. jedne z prościej zarobionych pieniędzy w moim życiu.

  teraz zbliża sie podobny kryzys, tylko że w większej skali.
  tylko nie piszcie za 10 lat, że "nadchodzącej katastrofy nikt nie widział".
  widział i ostrzegał.

 • 1234pablo

  Oceniono 3 razy 1

  Każdy analityk kiedyś trafi. Jest ich na tyle wielu, że zawsze znajdzie się grupa, która trafia, a naiwni potem podniecają się "prorokami". No, a cała grupa dzięki temu kosi kasę.

 • apoplaws

  0

  Żle macie podlinkowany ten materiał - prowadzi do niego link z głównej z tytułem dotyczącycm zwrotów VAT.

 • wolfspider

  Oceniono 2 razy 0

  I bogaci stali sie jeszcze bogatsi a biedni jeszcze biedniejsi...

 • 2doxa

  0

  Autor tego wpisu nie ma pojecia o czym pisze. Jim naganial na zakupy akcji w szczycie banki. A ten krzyk wynikal z tego, ze rynek akcji zaczal sie chwiac i to powodowalo straty u ludzi ktorych namowil na wejscie w akcje.

  Jednym z pierwszych ludzi ktorzy ostrzegali przed banka byl P. Slomski. Poczytajcie archiwum na slomski.us

 • chris123456

  0

  Ale przyglup ten w krawacie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX