Wpływy z VAT nadal robią wrażenie. Nowe dane za lipiec

Jak wynika z nieoficjalnych danych "Dziennika Gazety Prawnej", tegoroczne wpływy budżetu z podatku VAT na koniec lipca wyniosły ok. 94,7 mld zł. Rok do roku to wzrost o blisko 25 proc.

Według danych, do których dotarł "Dziennik Gazeta Prawna", lipcowe wpływy z VAT wyniosły ok. 14,7 mld zł. Doliczając je do oficjalnych danych z pierwszego półrocza oznacza to, że przez pierwszych siedem miesięcy 2017 r. z tytułu podatku VAT do budżetu Polski popłynęło 94,7 mld zł. To o blisko 19 mld zł więcej niż w okresie styczeń-lipiec 2016 r. – zauważa Rafał Mundry z Instytutu Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Porównując te nieoficjalne 14,7 mld zł z VAT w lipcu z wynikiem z tego samego miesiąca poprzedniego roku okazuje się, że wynik jest o ok. 8 proc. wyższy (ok. 1,1 mld zł).

Wpływy z VAT za ostatnich 12 miesięcy (przyjmując, że lipcowe 14,7 mld zł wg „DGP” potwierdzi się) to aż 145,3 mld zł.

W budżecie na 2017 r. Ministerstwo Finansów zaplanowało wpływy z VAT na poziomie ok. 143,5 mld zł. Wszystko wskazuje na to, że wykona ten plan z naddatkiem.

Skąd takie wzrosty?

Ministerstwo Finansów wprowadziło kilka zmian, które uszczelniły system podatkowy. To m.in. wprowadzenie odwróconego VAT w budownictwie, obniżenie limitu płatności gotówkowych w transakcjach między firmami do 15 tys. PLN, zmiana zasad kwartalnego rozliczania VAT czy rozszerzenie stosowania tak zwanego jednolitego pliku kontrolnego.

Wpływy z VAT są "napędzane" również rosnącą konsumpcją prywatną - 4,7 proc. wzrostu w I kw. br. To efekt m.in. wzrostu płac czy programów socjalnych.

Ponadto zwracaliśmy uwagę, że Ministerstwo Finansów może „pompować” wynik z VAT opóźniając wypłaty zwrotów VAT przedsiębiorcom. W pierwszym półroczu urzędy skarbowe oddały podatnikom o przeszło 10 mld zł mniej niż przez pierwszych sześć miesięcy 2016 r.

Czytaj też: Oto tajemnica budżetowego sukcesu rządu. Aż 10 mld złotych dzięki mniejszym zwrotom podatku VAT dla przedsiębiorców

Resort Morawieckiego odbił jednak piłeczkę, informując, że to przedsiębiorcy zgłaszają się po mniejsze niż rok temu kwoty, a średni czas oczekiwania na zwrot podatku skrócił się o 3,5 dnia.

***

Ojciec dał mi radę: "Dobry interes, to jest interes dla obu stron. Interes dobry dla jednej strony, to jest szwindel" - prof. Andrzej Blikle [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (117)
Wpływy z VAT nadal robią wrażenie. Nowe dane za lipiec
Zaloguj się
 • Dariusz Koszkul

  Oceniono 18 razy 10

  to jak jest tak dobrze to skad pomysly na dodatkowe obciazenia ludzi za wode, prad w nowych oplatach, pomysly na paliwo+. a pro po to moze mi ktos wytlumaczy dlczego lpg zdrozalo przez ostatnie 3 tyg o ok 15 groszy (tankowalem w czechowicach po 1,81 a teraz jest po 1,97). ropa na rynkach poszla o 5% ale dolar w tym czasie spadl tez o 5%. kataklizmów nie odnotowano. czy to przez ciche ustalenei z pisowskimi prezesami orlenu i lotosu o podwyzce stopniowej w hurcie paliwa by dobic do obiecanych 20 groszy?

 • egalite11

  Oceniono 16 razy 8

  Dziennikarze piszą bez rzetelnego spojrzenia na stan faktyczny a sprawa jest prosta. Rząd zebrał od firm budowlanych tzw podwykonawców VAT za 7 miesięcy a wypłacił im za cztery to jest efekt VAT odwróconego (nowe przepisy obowiązujące od 1.01.2017). Na koniec roku wpływy za 12 miesięcy zwrot za 9. Dopiero 2018 rok pokaże jak faktycznie jest z tym podatkiem, chyba, że bankster historyk znowu coś wykombinuje np zwroty po 180 dniach.
  Te zabiegi to oszukiwanie ludzi reżimowa TVPiS pokaże liczby i pod niebiosa wychwalać będzie jak to jest cudownie. A tępy lud pieje z zachwytu.

 • sinhuesinhue

  Oceniono 5 razy 5

  Czekam na zwrot VAT od 5 miesięcy, wezwani do US zostali wszyscy kontrahenci ( 50 ) mają przedstawić sterty dokumentów, potwierdzeń, umów. W przypadku gdy brali podwykonawców, wzywani są też oni i też stera dokumentów, gdy podwykonawcy biorą swoich podwykonawców wzywani są też oni. Robią wszystko że proces był długotrwały, męczący i kosztowny. To cały sukces rządu w sprawie VAT

 • gamonides

  Oceniono 8 razy 4

  Są wyłącznie trzy przyczyny wzrostu wpływów z VAT (poza naprawdę w tej skali drobnymi - " mini-uszczelnieniem" VAT w obrocie paliwami oraz wzrostem wynikającym z niskiej inflacji:

  1. OGRANICZENIE MOŻLIWOŚCI ROZLICZEŃ KWARTALNYCH dla wielu firm tj. po ludzku - w ciągu roku (kolejnych 12 miesięcy) jest więcej VAT z tego samego okresu do zapłaty. Tj. za fakturę wystawioną w październiku płacę VAT w listopadzie, za fakturę z listopada w grudniu, a z grudnia w styczniu, zaś gdybym był na VAT kwartalnym - zapłaciłbym VAT z wszystkich tych faktur w styczniu.

  2. WYDŁUŻENIE OKRESU ZWROTÓW VAT, wprowadzenie klauzuli generalnej dotyczącej obejścia w VAT, oraz wzmożenie kontroli i praktyki przedłużania zwrotów poza ustawowe okresy. Mówiąc krótko - ustawowo w wielu przypadkach przedłużono okres zwrotów z 25 -> 60 dni, a często z 60 dni, próbuje się zrobić 180 dni, głównie uderza to w spółki celowe do których dokonuje się dużych aportów celem rozpoczęcia działalności wkrótce, to tak jakby się cieszyć, że masz kupę kasy na koncie i "zarobiłeś" bo od dwóch miesięcy nie płacisz rachunków

  3. ODWRÓCONY VAT W BUDOWLANCE
  Tutaj też najlepszy będzie przykład - jestem podwykonawcą na budowie, dogadałem się z generalnym wykonawcą - wchodzę na budowę. Całość wynagrodzenia - 1 100 000 złotych netto z czego załóżmy 100 000 to czysty zysk (przykład akademicki)
  do tej pory było tak:
  wystawiałem zaliczkę na 1 000 000 - dostawałem 1 230 000 na konto (23% VAT)
  wydałem 500 000 na materiały (615 000) i 500 000 na wynagrodzenia, jak zachaczyłem o termin płatności VAT to ze 115 000 złotych jakie miałem na koncie płaciłem 115 000 VAT i czekałem na odbiór roboty, żeby zebrać zysk.

  teraz jest tak:
  Wystawiam fakturę na 1 000 000 zł i dostaję 1 000 000 zł na konto. Kosztów jednak nadal mam 500 000 netto tj. 615 000 brutto (materiały) i 500 000 wynagrodzenia. Tym samym muszę z własnej kieszeni wyłożyć 115 000, których nie dostałem, a w terminie na zwrot VAT występuję o zwrot kasę, którą do tej pory miałem na koncie - muszę odzyskiwać od Państwa w okresie między 60 a 150 dni.

  Nie czarujmy się - SKORO JEST TAK DOBRZE TO CZEMU JEST TAK ŹLE ?! :)

 • zd46

  Oceniono 5 razy 3

  Morawiecki z tatusiem, skoro jest tak dobrze, tak cudownie, to zamowcie calemu PiSowi i przydupasom, nowe "kurtki na (VAT)WACIE" i nie oszukujcie wiecej Waci

 • Oceniono 5 razy 3

  Skoro jest tak dobrze to dlaczego obietnicą wyborcza o kwocie wolnej od podatku zostaje nadal od 2 lat w zamrażarce.

 • sclavus

  Oceniono 5 razy 3

  A ile z tego, to nie uiszczone zwroty???
  ... i le wody popłynie w Wiśle, zanim przedsiębiorcy zobaczą te zwroty???

 • shamickgaworski

  Oceniono 11 razy 3

  ot "Prawica" co jedzie po przedsiebirocstwach prywatnych i sciaga podatki ...
  A wiecie co sie stanie z Ekonomia jak sie 'srube za bardzo przykreci' ... cos sie 'zlamie' bo ci co im srube przykrecaja powiedza ... a kit z tym, to wszystko nie ma sensu ...
  Nie no najlepiej w ogole wyslac wojsko, zamknac firme, wziasc wszystkie pieniadze ... przez miesiac dwa to dopiero beda dochody dla rzadu ... a poznije jak juz firm nie bedzie to po ludziach i nowe podatki od nich ...
  Ot 'rozwoj gospoadarczy' ... jakby z kisazki PZPR ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX