Będzie wojna na Półwyspie Koreańskim? Wszystko zależy od Chin - Kim żyje dzięki kroplówce z Pekinu

Marcin Kaczmarczyk
Prezydent Chin Xi Jinping rozmawia premierem Li Keqiangiem

Prezydent Chin Xi Jinping rozmawia premierem Li Keqiangiem (Mark Schiefelbein (AP Photo/Mark Schiefelbein))

Północnokoreański reżim Kim Jong Una funkcjonuje wyłącznie dzięki relacjom handlowym z Chinami. Pekin stara się je precyzyjnie kontrolować - boi się zarówno wzrostu potęgi Kima, jak i upadku jego państwa.

W 2015 roku, wg dość pewnych danych ONZ, około 83 procent północnokoreańskiego eksportu trafiało do Chin. Państwo Środka było też głównym dostawcą dóbr wszelakich do Korei Północnej. Dostarczało aż 85 proc. produktów i usług kupowanych za granicą przez Koreańczyków z Północy.

Konkretnie wyglądało to tak, że w 2015 roku wartość chińskiego eksportu do państwa Kima wyniosła 2,95 mld dol, a na import stamtąd Chińczycy wydali 2,34 mld dol.

Inni partnerzy Korei Północnej niemal się nie liczą. Drugim największym odbiorcą północnokoreańskich towarów i usług są Indie – w 2015 roku wydały na nie 97,8 mln dol. W tym samym roku wartość indyjskiego eksportu do Korei Północnej sięgnęła 108 mln dol. Te liczby, jak widać, są śmiesznie małe w porównaniu do wymiany handlowej pomiędzy Pekinem a Pjongjang.

Korea Północna sprzedaje Chinom głównie węgiel i rudę żelaza (ponad 40 proc. eksportu) oraz tekstylia i odzież. Kupuje wszystko inne – w tym komputery i maszyny.

Z danych tych więc jasno wynika, że rację ma Trump, kiedy mówi, że Chiny mogą w największym stopniu gospodarczo wpłynąć na Koreę Północną. Bez handlu z nimi reżim Kima, by nie przetrwał.

Czytaj więcej: Nerwowo przez pogróżki Kima i Trumpa. Ale do paniki daleko.

Spacer po linie

Niecały miesiąc temu Chińczycy poinformowali o swoich obrotach handlowych z Koreą Północną w pierwszym półroczu. Te wzrosły o 10,5 proc. w porównaniu do pierwszego półrocza ubiegłego roku, do 2,55 mld dol.

Huang Songping, rzecznik prasowy chińskiej administracji celnej, zaznaczył wtedy, że wcale nie oznacza to, że Chiny ignorują nałożone już sankcje gospodarcze na Koreę Północną. Handel rozwijany jest w tych obszarach, w których nie ma zakazów. Również, jak mówił, kiedy związane jest to z pomocą humanitarną.

Huang Songping przypomniał też, że Chiny, zgodnie z sankcjami nałożonymi przez Radę Bezpieczeństwa, wstrzymały import węgla z Korei Północnej w lutym, a import rudy żelaza ograniczyły do limitów ustalonych przez społeczność międzynarodową.

Obroty handlowe według Chińczyków rosną, bo zwiększa się handel tekstyliami i odzieżą oraz innymi bardzo pracochłonnymi towarami.

Czytaj więcej: Trump ma nowego wroga. To hiszpańskie oliwki importowane do USA.

Jego słowa korelowały z liczbami, które dodatkowo przedstawił. I tak, wymiana handlowa w pierwszym półroczu wzrosła – to fakt, ale eksport Korei Północnej do Chin już spadł. I to znacznie, bo aż o 13,2 proc. do 880 mln dol. W tym samym czasie Pjongjang kupił w Państwie Środka towary i usługi za 1,67 mld dol., a więc aż o 29,1 proc. więcej niż rok wcześniej.

W co grają Chińczycy? Wydaje się, że najbardziej precyzyjnie wyjaśnił to Greg Wright, profesor ekonomii z University of California. Jego zdaniem, jak napisał to w artykule na stronach akademickiego magazynu Theconversation.com, Chiny z jednej strony na pewno nie dążą do upadku reżimu Kima – wiedzą, że ten istnieje dzięki ich wsparciu. Nie chcą wzrostu potęgi Korei Południowej, ani Japonii, ani silniejszej obecności USA u swoich granic w scenariuszu, w którym Korea Północna upada po starciu z Amerykanami.

Ale z drugiej strony nie chcą też, by Pjongjang stał się posiadaczem broni atomowej. Głównie dlatego, że wtedy własną broń atomową mogą chcieć wyprodukować bliscy rywale Chin – Korea Południowa i Japonia.

Dotąd więc Chińczycy podtrzymywali reżim Kima, ale tak, by nie rozwijał za szybko swojego militarnego, głównie jądrowego, potencjału. Teraz okazało się, że Pjongjang może za chwilę wejść do atomowego klubu. Pekin, jak twierdzi więc Greg Wright, ma bardzo trudny dylemat.

Chińczycy myślą, co bardziej się opłaca. Dalej wspierać reżim Kima i ryzykować tym samym zarówno konflikt na Półwyspie Koreańskim oraz możliwość uruchomienia atomowego wyścigu zbrojeń w Azji południowo-wschodniej? A może jednak przykręcić kurek Kimowi, co może oznaczać upadek reżimu i chaos w dużym państwie graniczącym bezpośrednio z nimi?

Nie wiemy, czy podjęli już decyzję oraz jaka ona jest.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Zobacz także
 • Ostrowice Zlikwidują polską gminę za długi. Pierwszy taki przypadek w historii. "Sytuacja finansowa nie rokuje żadnej nadziei"
 • Rośnie napięcie między USA a Koreą Północną Zobaczcie co się dzieje z akcjami największej amerykańskiej firmy zbrojeniowej. Wygląda to tak, jakby rynek oczekiwał wojny
Komentarze (146)
Będzie wojna na Półwyspie Koreańskim? Wszystko zależy od Chin - Kim żyje dzięki kroplówce z Pekinu
Zaloguj się
 • jarzebiaknaczczo

  Oceniono 23 razy 21

  Stara taktyka Kimów - eskalacja, lekkie odprężenie, eskalacja, odprężenie. Jak widać bardzo skuteczna. Siedemdziesiąt lat rodzinnej despotii i na razie nic nie zapowiada, by jej koniec był blisko.

 • tonik777

  Oceniono 9 razy 7

  "Inni partnerzy Chin niemal się nie liczą. Drugim największym odbiorcą północnokoreańskich (...)"
  Oj coś tu redaktor pokręcił. Powinno raczej być "Inni partnerzy Korei".

 • ltte

  Oceniono 5 razy 5

  Z tego artykułu wynika, że Kim jest na notorycznym deficycie. Skąd bierz $$$, żeby go pokrywać w sposób ciągły?

 • krytyk_literacki

  Oceniono 6 razy 4

  Stawka dla Chin jest bardzo wysoka a to co sie dzieje teraz jest zaslona dymna dla celu znacznie wazniejszego. Chodzi o panowanie nad Morzem Poludniowo Chinskim, ktore jest jednym z naj szlakow komunikacyjnych na swiecie. Tam akurat Chiny maja samych wrogow; Wietnam, Indonezja, FILIPINY (gdzie mieszkam) Malezja, Japonia, Korea Pol. nawet Tajwan i Australia. Jesli zacznie sie "mordobicie" to N.Korea jest idealnym prowokatorem na ktorego mozna bedzie zwalic wine. Chinom potrzebna jest Korea I jej "szalenstwo" wlasnie zeby odwrocic uwage.

 • sailor20170605

  Oceniono 8 razy 4

  Chiny chcą mieć Koreę Północna w swojej strefie wpływów. Korea Południowa nie chce zjednoczenia gdyż zacofana i fanatycznie zindoktrynowana północ była by tylko kulą u nogi i doprowadziło do kryzysu ekonomicznego. Amerykanie chcą wykończyć jedynego otyłego w Korei Północnej wraz z jego zbrodniczą bandą. Rozwiązanie nasuwa się samo. Wystarczy zagwarantować Chinom, że Korea Północna nie zjednoczy się z Południową czego ta ostatnia nie chce i pozostanie w strefie wpływu Chin i pozwolić Amerykanom pozamiatać Kima i spółkę, a wszyscy będą zadowoleni.

 • aja_88

  Oceniono 3 razy 3

  coś mi sie zdaję że chiny nie są przyjaciółmi USA,i chcą wciągnąć usa w bagno

 • ZX

  Oceniono 6 razy 2

  NRD i RFN, Korea Północna i Południowa. Jeden naród, dwa ustroje. RFN i Korea Południowa są gospodarczymi potęgami. NRD zwyczajnie zdechło i zostało przejęte przez RFN pod nazwą "zjednoczenie". Korea Północna ledwie zipie, utrzymuje się wyłącznie dzięki surowcom i terrorowi. Czego więcej jeszcze trzeba, aby uzmysłowić lewicowym fanatykom, że socjalizm to pomysł kompletnie chybiony i utopijny, a w praktyce zbrodniczy.

 • szabepio

  Oceniono 4 razy 2

  Albo chiny zakonczą handel albo tani dolar dobije chinskiego smoka. Trump decyduje. I mocno trzyma ich za ryja. Kim jest dzis tylko transakcją. Wie to jego otoczenie. On sam żyje w innej rzeczywistosci. Przyciśniety do muru odpali rakiety. Żadna nie osiągnie dziś celu ale dwa wybuchy jadrowe w atmosferze na pograniczu koreii pld mogą sie zdarzyć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje