Gazeta.pl Next >  Biznes >  Cała Europa w strachu przed skażonymi jajami. Polscy producenci ruszyli na ratunek

Cała Europa w strachu przed skażonymi jajami. Polscy producenci ruszyli na ratunek

A A A
Jaja kurze

Jaja kurze

Skandal ze skażonymi jajami w zachodniej Europie cieszy producentów z Polski. Dla nich to okazja do interesu. Zainteresowanie polskimi jajami martwić może za to polskich konsumentów. Ceny rosną nawet o 25 proc.

Na początku sierpnia media poinformowały, że produkowane w Belgii i Holandii jajka mogą zawierać niebezpieczne dla zdrowia stężenie szkodliwej substancji – fipronilu. Nie wolno stosować go na zwierzętach hodowlanych, ponieważ jest toksyczny dla ludzi.

Informacja ta wywołała panikę. Oburzenie potęguje fakt, że Belgowie o skażeniu wiedzieli już w czerwcu, ale Komisję Europejską powiadomili dopiero po miesiącu. 

W Holandii i Belgii zamknięto kilkaset ferm, sieć Aldi w ramach „środków ostrożności” zdjęła z półek wszystkie importowane jaja z Niemiec i Szwajcarii. Supermarkety w Niemczech, Holandii, Belgii, Szwecji czy Szwajcarii wycofały ze sprzedaży miliony opakowań. Strat jeszcze nie podliczono, ale będą liczone w dziesiątkach milionów euro.

Dobre, bo polskie

Ministerstwo Rolnictwa i Sanepid uspakajają Polaków twierdząc, że do nas zatrute jaja nie dotarły. To oczywiście cieszy, jednak nie możemy być do końca zadowoleni.

Krajowi producenci zwęszyli bowiem interes bardzo szybko i sprzedają znacznie więcej jaj za granicą, a to powoduje wzrost cen na krajowym rynku, nawet o 25 proc.

Dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz Mariusz Szymaślik przyznaje, że cena najbardziej popularnych jaj klasy M to około 25-26 groszy, wcześniej było 18-19 gr. Jego zdaniem, takie ceny mogą utrzymać się jeszcze 2-3 miesiące.

Szymaślik dodaje, że dla producentów sprzedających jaja na tiry wzrost o 6 grosze na sztuce to ponad 60 tys. zł zysku na jednej ciężarówce.

Polecamy
  • Platige Image z nieoczekiwaną stratą. "Wiedźmin" i "Wonder Woman" nie uchroniły przed problemami
  • Bill de Blasio Nowy Jork chce opodatkować najbogatszych mieszkańców. "Prosimy o drobną składkę"
Komentarze (36)
Cała Europa w strachu przed skażonymi jajami. Polscy producenci ruszyli na ratunek
Zaloguj się
 • Oceniono 10 razy 6

  Dlaczego używacie takich komunistycznych haseł w tytułach?
  "Polscy producenci ruszyli na ratunek"
  Jaki, qrna, ratunek? Za darmo to robią?
  Dodatkowy, niespodziewany o potężny zastrzyk gotówki a nie ratunek!!!!
  I nie piszę tego złośliwie w stosunku do polskich jajcarzy tylko chciałbym oczekiwać od portalu, stworzonego na bazie wspaniałego onego czasu dziennika, czegoś więcej, niż fejsbukowego piszczenia podnieconych a głupiutkich nastolatek...

 • Oceniono 3 razy 3

  Nie tylko jaja sa/ byly skazone ale tez kwoki czyli wszedzie tam gdzie kupiono kurki (cala EU?) jest problem. A o skazeniu w NL wiedzieli juz w listopadzie tylko nic nie mowili.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane