Snapchat przegrywa z Instagramem. Rosną straty, zaczynają uciekać inwestorzy

Marcin Kaczmarczyk
Debiut Snap Inc.

Debiut Snap Inc. (Mark Lennihan (AP Photo/Mark Lennihan))

W czwartek Snape, właściciel aplikacji Snapchat, opublikował najnowszy raport kwartalny. Bardzo rozczarował. W handlu posesyjnym akcje spółki straciły 18 proc.

W marcu o Snapczacie rozmawiali niemal wszyscy interesujący się inwestycjami na rynkach kapitałowych i nowymi technologiami. Firma weszła na amerykańska giełdę w bardzo efektownym stylu. Najpierw sprzedała w ofercie publicznym akcje po 17 dolarów, zgarniając 3,4 mld dol. i tym samym została wyceniona przez rynek na astronomiczną kwotę 20 mld dol. Potem w dniu debiutu jej akcje drożały przez chwilę nawet o połowę – jednym słowem szaleństwo.

Teraz z wielkiego entuzjazmu tamtych chwil pozostało niewiele. Wręcz przeciwnie, przybywa opinii, że być może Snape okaże się jedną z największych pomyłek w historii inwestycji giełdowych w USA.

Z najnowszego raportu finansowego spółki wynika, że w drugim kwartale jej przychody sięgnęły 181,7 mln dol. To co prawda aż dwa razy więcej niż rok temu, ale mniej niż spodziewali się analitycy ankietowani przez Bloomberga (prognoza mówiła o sprzedaży większej o ponad 4 mln dol.). I przede wszystkim, co tu jeszcze ważniejsze, dużo mniej od straty, którą spółka poniosła. Ta od marca do czerwca powiększyła się do 443 mln dol. ze 115,9 mln dol. straty poniesionej rok temu.

Czytaj więcej: Kochamy Facebooka. Amerykańska spółka bije rekordy – rosną zyski i liczba użytkowników.

Za mało nowych użytkowników

Firmie za wolno przybywa nowych użytkowników. W drugim kwartale ze Snapchata aktywnie korzystało 173 mln osób. To 30 mln więcej niż rok temu i 7 mln więcej niż w pierwszym kwartale tego roku.

Przyrost nowych użytkowników jest jednak mniejszy niż się spodziewano – analitycy zakładali, że będzie ich ponad 2 mln więcej.

Bardzo blado też to wygląda na tle konkurencji. Facebook odpalił aplikację Instagram Stories, oferującą podobne funkcje jak Snapchat (w tym kluczowe znikające wiadomości), rok temu. W czerwcu miała już 250 mln użytkowników, o 50 mln więcej niż w kwietniu.

- Na rynku jest potężna konkurencja, a Snape ciągle nie ma pomysłu, jak zarabiać na użytkownikach Snapchata. I dopóki na niego nie wpadnie, inwestorzy będą rozczarowani – skomentował dla Reutersa najnowsze dane finansowe Snape’a Salvatore Recco, wiceprezes firmy inwestycyjnej 50 Park Investments.

Chyba miał sporo racji. W czwartek w nocy w handlu posesyjnym akcje Snape’a taniały nawet o 18 proc. A w normalnym obrocie giełdowym są już w okolicach 13 dolarów – 20 proc. poniżej ceny z oferty publicznej.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Zobacz także
 • Jak dokładnie i ile zarabiają Lasy Państwowe Lasy Państwowe stratę miały tylko raz. Sprzedaż drewna to dobry interes? "Nie jesteśmy nastawieni na zysk"
Komentarze (12)
Snapchat przegrywa z Instagramem. Rosną straty, zaczynają uciekać inwestorzy
Zaloguj się
 • proz

  Oceniono 4 razy 4

  Inwestować w takie coś, to równie dobrze można po prostu spalić forsę.

 • kotletxxl

  Oceniono 6 razy 2

  ile kosztują fallowersi i lajki?
  Rynek docelowy, to gimbaza bez kasy w portfelu, a oni pchają tam reklamy.
  Jak gimbaza dorośnie i zacznie pracować, to nie będzie miała czasu na snapy i ig.

 • Gleen 666

  Oceniono 1 raz 1

  Wiele podobnych spółek ma wartość na papierze nie pokrytą realnym majatkiem.

 • rw1270

  0

  Snape to był profesor w Hogwards, firma nazywa sie SNAP.

 • gtpress

  0

  ludzie juz maja tego gowna dosc, lepiej pojsc na ryby lub na grzyby, w ostatecznsci na spacer w obronie dni, ktore juz nie po-wroca.....

 • akgq701.com

  0

  Firma ma niecałe 200 mln dolarów przychodu (nie dochodu!) rocznie i jest wyceniana na 20 miliardów ? Kogoś chyba pogięło.

 • kaczkodan

  0

  Było brać 3*10^13 $ od Google. Niestety większość ludzi jest zbyt chciwa, a to kosztuje.
  Kolejna oferta będzie granicach 10-15*10^13.

 • piss.off

  0

  dotcom buble burst II ... dotcom buble burst I był w 2001 ...cykl jak w modzie , co 10 lat ... approximately

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje