Polska gospodarka zaskakuje na plus. W drugim kwartale urosła o 3,9 proc., nieco mocniej od oczekiwań

PKB Polski w drugim kwartale wzrósł o 3,9 proc. w ujęciu rocznym. To nieco wolniejszy wzrost niż w pierwszym kwartale, ale jednocześnie dane lepsze od spodziewanych przez ekonomistów.

Średnia oczekiwań ekonomistów wynosiła 3,8 proc. - czyli nieco mniej, niż to, co podał właśnie Główny Urząd Statystyczny. Dzisiejsze dane GUS to odczyt wstępny, nie wiemy więc jeszcze dokładnie, jak przyczyniły się do niego poszczególne składowe.

W ujęciu kwartalnym - czyli w porównaniu z pierwszym kwartałem 2017 - także mamy solidny wzrost, PKB wzrósł o 1,1 proc.

Szczegółowe dane na temat drugiego kwartału Główny Urząd Statystyczny opublikuje 31 sierpnia. Ekonomiści szacują, że na wyniki polskiej gospodarki wpłynęło z jednej strony przyspieszenie inwestycji, a z drugiej lekkie osłabienie dynamiki konsumpcji. To ostatnie między innymi dlatego, że efekt programu 500 plus był zapewne już mniej wyraźny - program wszedł w życie właśnie z początkiem drugiego kwartału 2016. 

Po danych złoty się umacnia (choć ten trend był widoczny już wcześniej rano).

Notowania euro wobec złotegoNotowania euro wobec złotego / Źródło: stooq.pl

Notowania dolara wobec złotegoNotowania dolara wobec złotego / Źródło: stooq.pl

Ekonomiści PKO BP w komentarzu po danych piszą tak: "Szacujemy, że w 2q utrzymał się solidny wzrost konsumpcji prywatnej (4,3% r/r vs 4,7% r/r w 1q17) a dynamika inwestycji była dodatnia po raz pierwszy od 5 kwartałów (2,7% r/r vs. -0,4% r/r w 1q). Jednocześnie obok silnego popytu wewnętrznego wzrost gospodarczy został także nieznacznie wsparty przez dodatnią kontrybucję eksportu netto, odzwierciedlającą wysoki popyt zagraniczny, który jak na razie równoważy wzrosty importu wynikające m.in. z ożywienia aktywności inwestycyjnej".

Także bank Credit Agricole uważa, że gospodarkę w drugim kwartale wsparły inwestycje - zarówno publiczne, jak i prywatne. To efekt głównie wzrostu wykorzystania środków unijnych. "Wyższa dynamika inwestycji gospodarstw domowych była natomiast związana z ożywieniem w budownictwie mieszkaniowym" - piszą ekonomiści Credit Agricole.

W pierwszym kwartale tego roku wzrost PKB w Polsce wyniósł 4,0 proc. w ujęciu rok do roku (czyli w porównaniu z pierwszym kwartałem 2016) - i wtedy także było to lekkie zaskoczenie na plus.

Czytaj więcej: PKB Polski w górę o 4 procent. Ale inwestycje nadal na minusie

Rząd w oficjalnej prognozie zakłada, że w całym 2017 roku, polska gospodarka urośnie o 3,6 proc. Wicepremier Morawiecki zasugerował jednak niedawno, że wzrost może być większy.

Czytaj więcej: Optymizm wicepremiera Morawieckiego rośnie. Sugeruje on, że PKB wzrośnie bardziej niż zakładają prognozy

Polska nie jest wyspą w regionie. Dzisiaj pozytywne dane napłynęły także z innych krajów - między innymi z Rumunii i Czech, gdzie wzrost PKB jest jeszcze silniejszy niż u nas.

Więcej o:
Komentarze (145)
PKB Polski w drugim kwartale wzrósł o 3,9 proc. GUS podał wstępne dane
Zaloguj się
 • vidi12

  Oceniono 49 razy 13

  Obejrzałem dzisiaj rano TVN24 i wiem, ze jest fatalnie... Konie z Janowa się nie sprzedały... Nawet Merkelowa nie chce tych Arabów... Jest źle a będzie jeszcze gorzej... Szyszko spowodował takie wichury, ze wszystkie drzewa w Polsce padły... Dzieci, które otrzymywały 500+ rozpiły się i za pieniądze otrzymywane z budżetu kupują sobie brunatne koszule... Dramat... Podobno PiS-owce będą strzelać do wszystkich nie-PiS-owców na ulicach... To już koniec demokracji... Podobno mają zamiar internować Stuhra, Cielecką i Jandę... To już wojna :(

 • socjolog12

  Oceniono 50 razy 12

  To jak to gazeto, nie ma załamanie gospodarki, złotówka nie leci na łeb, na szyję...nie ma wzrostu bezrobocia???
  Przecież pisaliście, że jak PiS będzie rządził to...no i co? Że niby dobrze rządzą?
  Adam, pomóż, co mamy myśleć, jak mamy interpretować te dane???

 • Marek Kałuszka

  Oceniono 36 razy 10

  Straszne!! Sondaże dają Prawu i Sprawiedliwości ok 40 %, gospodarka rośnie, bezrobocie maleje, wpływy z Vat rewelacyjne, wpływy z gier hazardowych również.. Nie tak nie może być panowie redaktorzy z GW! Czas wezwać do czarnego protestu ze świeczkami!!

 • zuuuraw

  Oceniono 21 razy 9

  Aj waj ! Giewałt ! Nie tak miało być ?
  Przecież miało być jak było !?!
  Dalsze rozkradanie Polski, setki miliardów wywożone przez międzynarodowe gangi grandziarzy, korupcja, dalsze zadłużanie kraju, a tu taka siurpryza !?!
  Ktoś za to odpowie, Schetyna i Rysiek Pierdu idą na pierwszy ogień . Alimenciarz został już wywalony.

 • cyniczny.komentator

  Oceniono 25 razy 9

  Gazeto!! Jak żyć??
  A tak serio, to obecna sytuacja pokazuje nam, jak bardzo nieudolnie rządziła poprzednia ekipa. Za czasów PO na wszystko brakowało i był deficyt, za czasów PiS na wszystko jest i deficyt się zmniejsza.
  No jak to ma być? Niech mi ktoś to racjonalnie wytłumaczy.

 • krystoff2

  Oceniono 26 razy 8

  Jak tak dalej pójdzie PIS ma kolejną kadencję w kieszeni. Chyba że ciężarny Michnik w zakonnym habicie uda się w kierunku najbliższego przejścia dla pieszych i tam polegnie.

 • socjolog12

  Oceniono 17 razy 7

  Rysiek Pierdu, Szachtar i Schet mówią, że ten wzrost, to tak naprawdę spadek ....

 • raffi42

  Oceniono 8 razy 6

  To jest straszne, dlaczego o tym piszecie?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX