Nie wywiniemy się. Nowy abonament na TVP zapłacimy z podatkiem

Siedziba TVP w Warszawie

Siedziba TVP w Warszawie (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Opłata medialna ma być ściągana z podatkami. A problemy finansowe TVP to wina. Tuska. Telewizja publiczna ma problemy finansowe, które naturalną koleją rzeczy niepokoją nie tylko jej prezesa, ale także odpowiednich ministrów.

Skalę tych problemów uwidacznia pożyczka na 800 mln złotych udzielona TVP przez Skarb Państwa. Rząd PiS ma już projekty, jak temu zaradzić – w Sejmie od dawna leży ustawa mająca uszczelnić pobór abonamentu RTV, a Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego mówił dziś w radiowej Jedynce o szczegółach pomysłu na nowy abonament. Wiceminister powiedział też, że za kłopoty ze ściągalnością abonamentu to wina Donalda Tuska i jego „nieodpowiedzialnych wypowiedzi”.

Receptą na problemy finansowe publicznych mediów ma być nowa opłata medialna, która zostanie wprowadzona „docelową ustawą”. Projekt ustawy ma zostać przedstawiony jesienią i wprowadzić opłatę medialną, która ma być znacznie niższa niż obecny abonament. Opłata medialna ma być ściągana razem z podatkami PIT, CIT i KRUS. Jarosław Sellin nie wie jeszcze, czy byłaby ściągana w trybie miesięcznym czy rocznym, ale uważa, że najlepiej byłoby ją ściągać raz w roku.

Ściąganie opłaty za media publiczne wraz z podatkami faktycznie wygląda na proste rozwiązanie. Zaletą jest tu fakt, że nie wymaga udostępniania danych przez inne podmioty (jak w przypadku pomysłu, by operatorzy kablówek podawali dane swoich klientów). Dla publicznego nadawcy istotną korzyścią jest też łatwość, z jaką będzie można ściągać nową opłatę medialną, które będzie już jawnie tym, czym faktycznie jest, czyli podatkiem. Wadą jest założenie, że każdy kto płaci podatki ma telewizor i radio, co wcale nie jest takie oczywiste. 

Nadal nie jest znana wysokość nowej opłaty medialnej. Abonament RTV wynosi obecnie 22,7 zł miesięcznie dla osoby płacącej za radio i telewizor.

***

Były GROM-owiec: Żołnierz ma prawo być dobrze dowodzony [NEXT TIME]

Zobacz także
 • Placówka Poczty Polskiej Tak w najbliższych latach może zmienić się Poczta Polska. Interesujące projekty na tapecie
 • Prezydent Andrzej Duda Prezydent podpisał ustawę, państwowe spółki się cieszą. Firmy energetyczne mocno w górę na giełdzie
 • Nowy Airbus A321 Wizz Aira Ważna zmiana w Wizz Air. Mniej czasu na odprawę online
Komentarze (184)
Abonament RTV ma być ściągana razem z podatkami PIT, CIT i KRUS
Zaloguj się
 • Dobra Zmiana

  Oceniono 79 razy 71

  TVP jest telewizją partyjną. Kto chce oglądać niech płaci za dostęp. Ja nie chcę płacić za seriale oglądane od 30 lat albo propagandystów "wiadomości". Tego chyba już nawet prezes nie ogląda.

 • magdarysz

  Oceniono 59 razy 55

  Ja nie mam tv.!!!!!czemu ma płacić za coś co potencjalnie mogę mieć a nie chcę!!!!!!!!czy to znaczy że mam płacić podatek za jacht bo potencjalnie kiedyś będę mogła go mieć???????? porąbany kraj.

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 18 razy 16

  A czy ktoś rozważał preferowane rozwiązanie, czyli likwidację TVP? Teren można by wtedy zaorać i urządzić tam park.

 • michals-3

  Oceniono 14 razy 12

  Złodzieju, precz od naszych kieszeni. Niech sobie płacą ci co głosowali na PiS.

 • kadafienko

  Oceniono 14 razy 12

  W mieszkaniu z jednym telewizorem może mieszkać kilka osób płacących podatki. Wychodzi na to, że teraz będziemy płacili nie od telewizora a od ilości osób mogących oglądać tv.

 • grenlandzki-opos

  Oceniono 15 razy 11

  To w ramach kaczystowkich dobrych zmian, które nie podnoszą podatków... tylko wprowadzają nowe.
  Nie wiem z jakiej paki mam 3x płacić za to samo, mimo że nawet nie korzystam z tego nieświeżego produktu.

 • wilim1

  Oceniono 13 razy 11

  Czy rolnicy płacą podatek dochodowy? Bezrobotni płacą? Płacą za to emeryci w każdym wieku, ślepi, głusi. Każdy płaci.

 • mar_cis

  Oceniono 10 razy 10

  A co z ludźmi, którzy nie mają oficjalnego dochodu, wiec nie składają PITu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje