Wcześniejsze zwroty VAT dla firm budowlanych. Jeśli opowiedzą fiskusowi o sobie

Piotr Skwirowski
Ministerstwo Finansów obiecuje firmom budowlanym szybki zwrot należnego im VAT. Ale stawia warunek, dość nieprzyjemny.

Podstawowy termin, w którym fiskus powinien zwrócić firmie należny jej VAT, to 60 dni. Od 1 stycznia 2017 r. usługi budowlane zostały objęte odwróconym VAT. Działa on w ten sposób, że to kupujący, a nie sprzedający, odprowadza podatek do urzędu skarbowego. To sposób na wyeliminowanie z rynku oszustów podatkowych, którzy wyłudzają ten podatek. Znika bowiem ryzyko, że nabywca towaru odzyska VAT, zaś dostawca go nie wpłaci. Jest stosowany w wielu krajach UE w poszczególnych branżach i na transakcje konkretnym rodzajem towarów, który jest przedmiotem tzw. karuzel podatkowych.

W Polsce pojawił się np. w branży elektronicznej. A to dlatego, że oszuści podatkowi, którzy wyłudzają VAT, wzięli na celownik właśnie elektronikę, gdy odwrócony VAT ograniczył im pole działania w branży stalowej. Z prętów stalowych przerzucili się więc na... telefony komórkowe i smartfony. I inną elektronikę: tablety, laptopy czy konsole do gier. Skala oszustw dynamicznie rosła. W tej sytuacji polska branża elektroniczna namówiła rząd na odwrócony VAT. Z dobrym skutkiem. Oszuści jednak nie zrezygnowali. Szukają nowych branż. I nowych towarów, dzięki którym można wyłudzić podatek. Teraz odwrócony ma pomagać branży budowlanej. I budżetowi, który traci na wyłudzeniach VAT od usług budowlanych duże pieniądze.

Zwrot VAT i weryfikacja

Firmy budowlane narzekają, że odwrócony VAT utrudnia im zachowanie płynności finansowej. Pewnie dlatego Ministerstwo Finansów obiecał im skrócenie okresu oczekiwania na zwrot VAT z urzędów skarbowych.

- Zwroty zadeklarowane przez mikroprzedsiębiorców świadczących usługi budowlane będą realizowane przez organy podatkowe w skróconym czasie, tj. nawet do 15 dni, nie czekając na upływ 25 lub 60-dniowego terminu zwrotu wynikającego ze złożonej deklaracji VAT – zapowiedział jakiś czas temu Paweł Cybulski wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Teraz okazuje się jednak, że „skrócenie terminu realizacji zwrotu nadwyżki podatku naliczonego będzie możliwe wyłącznie w przypadku, gdy w tym terminie zostanie zweryfikowana prawidłowość tego zwrotu”.

Ministerstwo Finansów określiło warunki tej weryfikacji. I nie są one przesadnie atrakcyjne dla przedsiębiorców. Na zwrot w terminie 15 dni może bowiem liczyć mikroprzedsiębiorca, który działa w branży budowlanej i dobrowolnie przekaże fiskusowi ewidencję podatkową w formie pliku JPK_VAT za okres, z którego wynika zwrot nadwyżki podatku. JPK, czyli Jednolity Plik Kontrolny, to obowiązek comiesięcznego składania fiskusowi szczegółowych raportów o wszelkich rozliczeniach firmy związanych z VAT. Na razie obejmuje duże firmy. Wcześniejszym zwrotem VAT fiskus chce do niego skłonić także mikroprzedsiębiorców. Namawia ich też do przesłania deklaracji podatkowych drogą elektroniczną bądź składania ich bezpośrednio w urzędzie skarbowym. Wysyłanie deklaracji pocztą wydłuża czas zwrotu.

- Podatnicy, którzy prześlą wraz z deklaracją VAT pliki JPK_VAT, zaprezentują się jako podmioty działające w sposób przejrzysty i transparentny. Działania takie ograniczą także do niezbędnego minimum czas i środki podatnika konieczne do zapewnienia organowi podatkowemu możliwości zweryfikowania złożonego rozliczenia. Umożliwiając szybszą weryfikację, mikroprzedsiębiorcy z branży budowlanej wpływają na swoją płynność finansową, poprzez wcześniejsze otrzymanie zadeklarowanego zwrotu – kusi Ministerstwo Finansów.

- Nieźle, wymusić szybsze stosowanie JPK, aby szybciej otrzymać zwrot – skomentował na Twitterze doradca podatkowy Radek Piekarz.

24, 25 50. Zapamiętaj te cyfry. Bo to one zdecydują o tym, jak będzie wyglądać twoje wideo

Więcej o:
Komentarze (37)
Wcześniejsze zwroty VAT dla firm budowlanych. Jeśli opowiedzą fiskusowi o sobie
Zaloguj się
 • lisstom

  Oceniono 7 razy 7

  Jestem rzecz jasna za tym, by łapać i surowo karać złodziei państwowej kasy.
  Nie - staruszki na bazarze, które nie dają paragonu fiskalnego przy sprzedaży włoszczyzny,
  ale "hurtowników", tych od milionowych przekrętów, tych od karuzel, w których pojawiają się setki faktur bez żadnego obrotu towarowego.

  Jednak dziś o czymś innym.
  Dla mnie Ziobro cierpi na "syndrom Muska".
  Polega to w skrócie na tym, że zamiast zajmować się swoją robotą i prezentować (zachowując należytą skromność) pozytywne jej wyniki, tacy ludzie co parę dni muszą ogłosić całemu światu, że dokonali jakiegoś wielkiego odkrycia.
  Musk lata na Marsa, podróżuje hiperlupem, wymyśla sztuczną inteligencję - a powinien się martwić, by jego wielka fabryka aut wyszła kiedyś z horrendalnych strat.

  Tak samo Ziobro - co tydzień nowy pomysł.
  A to sam wyznaczy wszystkich sędziów w całej Polsce, a to pokieruje pracą Sądu Najwyższego, a to opieprzy w telewizji jakiegoś prokuratora, że w Bardzo Medialnej Sprawie słabo się stara.
  Teraz każe być surowym, każe konfiskować i wsadzać złodziei VATu.
  Zamiast poprawiania systemu wymiaru sprawiedliwości, zamiast nowych procedur jest ciąg szumnych deklaracji, występy telewizyjne i ogłoszenia dla prasy.

  Ziobro to polski Musk - gada jak nakręcony.

 • sil.m

  Oceniono 3 razy 3

  To Witold Modzelewski stworzył nieprzejrzystą ustawę o podatku od towarów i usług (VAT) która jest permanentnie nowelizowana i interpretowana, tak że obecnie jest zagwózdkiem dla podatnika ale przyjazna wyłudzaczom. Za czasów ministerialnych wielokrotnie okłamywał społeczeństwo wprowadzając podatek VAT. Ględzi cudownie bez sensu, widzi na końcu języka tylko kasę, udziela się dla PIS w sprawach podatkowych i gospodarczych i ich ulubionych spółeczek oraz tzw. SKOK. Jest to człowiek bez żadnego kręgosłupa moralnego, specjalista od psucia gospodarki , zniszczył całą reformę Wilczka . Albo wiedza, albo polityka, albo firma. On jako doradca czerpie dochody z interpretacji prawa podatkowego na korzyść przedsiębiorcy, oczywiście za sowitą opłatą, czyli napisał ustawę… „pod siebie”. Te kwoty zdarte z podatników którym doradzał w pierwszej kolejności winne podlegać kontroli . No ale osobom związanym z PIS włos z głowy nie spadnie.

 • egalite11

  Oceniono 4 razy 2

  Utrudnienia są po to by utrudnić,by przedsiębiorcy nie prosili o szybszy zwrot. Przesłanie deklaracji pocztą czy zaniesienie osobiście wydłuży zwrot o 2 czy 3 dni,JPK księgowa musi wypełnić i poprosi o podwyżkę. Uczciwi przedsiębiorcy dostają w tyłek bo rząd czyli jego służby nie potrafią stworzyć przejrzystego prawa i podjąć działań uniemożliwiających przekręty. Teraz w budujący w tzw sposób gospodarczy będą "rozwijać" szarą strefę w handlu materiałami budowlanymi. Polak potrafi.

 • nie_bierz_jarka_na_serio

  Oceniono 1 raz 1

  uff, ja już spokojnie leje ciepłym moczem na to wszystko,odkąd ZUS i zdrowotne przekroczyło 1000 zł, wznawiam i zawieszam, kasa fiskalna? przestałem sprzedawać dla fizycznych, za duży kłopot, JPK dziękuję żegnam ilość dokumentów księgowych, restrykcje koszty księgowe, to był luz, że mogłem dogadać się na fakturę w tym lub w przyszłym miesiącu bo czasami jest lepiej a czasami gorzej, biuro księgowe z którym współpracowałem miało 80 mikro przedsiębiorstw i jednoosbówek, i się zlikwidowało bo cała drobnica zamknęła działalność

 • pyra314

  Oceniono 1 raz 1

  Bez przesady, od stycznia i tak każdy będzie składał JPK więc o co ta burza. Poza tym JPK nie boli - naprawdę i robi się to 1 min. raz w miesiącu. Nie czepiajcie się dla zasady.

 • andrzej2310

  Oceniono 3 razy 1

  Prędzej, czy poźniej represje podatkowe dotkną każdego przedsiębiorcy, bo walenie pałą na oślep skończy się katastrofalnie dla polskich firm. Wyższe podatki zostaną ściągnięte z uczciwych firm, bo do nieuczciwych o i przestępców raczej fiskus nie dotrze...

 • spyderman2

  Oceniono 7 razy 1

  Ręce opadają.Ignorancja tego nierządu przerosła już wszelkie granice przyzwoitości. Traktują Polskę jak własny folwark,a właściwie to nie ma na to określenia,bo o folwark to dziedzic dbał,a nie rozkładał.Kiedy się to skończy?

 • mikrobyznesmen

  0

  === Namawia ich też do przesłania deklaracji podatkowych drogą elektroniczną bądź składania ich bezpośrednio w urzędzie skarbowym. Wysyłanie deklaracji pocztą wydłuża czas zwrotu. ===

  Panie Fiskus, czy jak tam panu jest, skoro wysyłam formularze dotyczące _państwowych_ podatków do _państwowego_ urzędu za pośrednictwem _państwowej_ poczty i idą za długo, to może to wielokrotnie wymienione PAŃSTWO ruszyłoby sempiternę żeby jego poczta pracowała lepiej?

 • sil.m

  0

  To Witold Modzelewski stworzył nieprzejrzystą ustawę o podatku od towarów i usług (VAT) która jest permanentnie nowelizowana i interpretowana, tak że obecnie nie jest zagwózdkiem dla podatnika ale przyjazna wyłudzaczom. Za czasów ministerialnych wielokrotnie okłamywał społeczeństwo wprowadzając podatek VAT. Ględzi cudownie bez sensu, widzi na końcu języka tylko kasę, udziela się dla PIS w sprawach podatkowych i gospodarczych i ich ulubionych spółeczek oraz tzw. SKOK. Jest to człowiek bez żadnego kręgosłupa moralnego, specjalista od psucia gospodarki , zniszczył całą reformę Wilczka . Albo wiedza, albo polityka, albo firma. On jako doradca czerpie dochody z interpretacji prawa podatkowego na korzyść przedsiębiorcy, oczywiście za sowitą opłatą, czyli napisał ustawę… „pod siebie”. Te kwoty zdarte z podatników którym doradzał w pierwszej kolejności winne podlegać kontroli . No ale osobom związanym z PIS włos z głowy nie spadnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX