Przemyt broni w Polsce przybiera na sile? Działko przeciwlotnicze w samochodzie dostawczym

Piotr Skwirowski
- Liczba wykrytych przypadków przemytu broni rośnie - pochwaliło się Ministerstwo Finansów. Celnicy przechwycili pistolety, karabiny, miotacze gazu obezwładniającego, a nawet część działka przeciwlotniczego. Do tego szable, miecze, kusze, broń kolekcjonerska

Najbardziej spektakularna, wykryta, próba przemytu broni w ostatnich miesiącach miała miejsce na przejściu granicznym w Dorohusku. Celnicy przechwycili część działka przeciwlotniczego systemu artyleryjskiego AK-630, kaliber 30 mm. - Działko z zamkiem przewożone było samochodem dostawczym. Broń została zgłoszona jako element hydrauliczny, była ukryta w wymienniku ciepła - zdradza Ministerstwo Finansów.

Kilka dni temu na polsko-ukraińskim przejściu granicznym Medyka-Szeginie w ręce celników pistoletu EKOL MAJOR 9 mm P.A.K. oraz 9 sztuk amunicji kalibru 9 mm, 5 sztuk amunicji myśliwskiej oraz 495 sztuk amunicji hukowej.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że W 2016 r. i pierwszym półroczu 2017 r. funkcjonariusze celni udaremnili przemyt 38 sztuk broni palnej, 3639 sztuk amunicji i 525 sztuk broni pneumatycznej.

Przemyt broni i amunicji w MedycePrzemyt broni i amunicji w Medyce Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie

Przemyt broni i amunicji w MedycePrzemyt broni i amunicji w Medyce Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie

Odrębną grupę przemycanych militariów stanowi broń kolekcjonerska, m.in. biała broń, czyli szable, szpady, miecze, kusze. Do tego dochodzi broń myśliwska i sportowa. W zeszłym miesiącu w trakcie kontroli dwóch przesyłek nadanych w USA celnicy znaleźli kusze oraz laskę z ukrytym ostrzem. - Tego rodzaju broń, sprowadzana prawdopodobnie na zamówienie, stanowi cenny towar na czarnym rynku - przekonuje Ministerstwo Finansów.

- W celu zwiększenia skuteczności wykrywania prób przemytu broni, przejścia graniczne zostały doposażone w mobilne i stacjonarne urządzenia RTG do prześwietlania środków transportu, bagażu, paczek - dodaje.

Ale nielegalna broń wykrywana jest nie tylko na przejściach granicznych. W 2017 r. sami tylko mazowieccy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej udaremnili 28 prób przewozu broni i amunicji bez wymaganych zezwoleń. Zatrzymali 25 sztuk różnych rodzajów broni, ponad 1500 sztuk amunicji i ponad 40 sztuk części składowych broni. Zdaniem resortu finansów bardzo często militaria wykrywane są w przesyłkach dostarczanych przez firmy kurierskie. Nie mają one pozwoleń na przewóz takich przesyłek, dlatego najczęściej, żeby ominąć przepisy, zakazany towar deklarowany jest jako rzeczy osobiste o niewielkiej wartości.

- W pierwszym półroczu bieżącego roku, na Mazowszu zatrzymano więcej  broni i amunicji niż na przestrzeni dwóch poprzednich latach - alarmuje Ministerstwo Finansów.

W Polsce, broń i amunicję można posiadać na podstawie pozwolenia wydanego przez komendanta wojewódzkiego Policji. - Funkcjonariusze KAS ujawniają nielegalne przesyłki broni i amunicji podczas kontroli granicznych jak również kontroli przesyłek kurierskich. Broń ujawniana przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej pochodzi głównie z krajów Ameryki Północnej, gdzie w wielu stanach nie jest wymagane pozwolenie i dostęp do niej jest praktycznie nieograniczony - twierdzi resort finansów. - Amatorzy nielegalnej broni zachęcani są ofertami sklepów internetowych, gdzie proponowany asortyment reklamowany jest jako legalny. W rzeczywistości nie jest to prawdą w odniesieniu do wysyłki do krajów, gdzie zezwolenie jest konieczne - dodaje.

Eksperci militarni zwracają uwagę, że wojna na wschodzie Ukrainy spowodowała niekontrolowane rozprzestrzenianie się broni po całym terytorium tego kraju. W kontekście Ukrainy pada w związku z tym często określenie: „supermarket z bronią”. To stąd do Polski płynie duża część nielegalnej broni.

- Za posiadanie broni lub amunicji bez wymaganego zezwolenia grożą sankcje. W Polsce taka osoba, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat - przestrzega Ministerstwo Finansów.

Więcej o:
Komentarze (65)
Przemyt broni przybiera na sile?
Zaloguj się
 • teneas

  Oceniono 18 razy 16

  Wiecie co to Ekol Major P.A.K? To de facto pistolet hukowy uznany za broń GAZOWĄ! Z tego się nie da komara zabić. Sukces goni sukces.

 • aqua7x

  Oceniono 14 razy 8

  no tak... na podpuche ujawniono 9 szt. aunicji a bokiem poszlo 9 tys. szt... szkoda nawet pisac... nie uwazacie?

 • pollion1

  Oceniono 4 razy 4

  co to za dziwny język ; przejściu granicznym Medyka-Szeginie w ręce celników pistoletu EKOL MAJOR 9 mm P.A.K. oraz 9 sztuk amunicji kalibru 9 mm, 5 sztuk amunicji myśliwskiej oraz 495 sztuk amunicji hukowej.
  Czy to język dziecka ? Nieuka ? Coraz więcej przypadków tego dziwnego języka w gazeta.pl

 • elemir

  Oceniono 4 razy 4

  Jakieś pomieszanie - od kiedy to szabla, czy miecz stanowią broń w myśl Ustawy o broni i amunicji?

 • rabbi.rozencwajg

  Oceniono 4 razy 4

  Budiem rezat az krwi w Sanie bedzie po kolana...

 • ferdkiepski

  Oceniono 12 razy 4

  Polacy są najbardziej rozbrojonym narodem Europy, ponieważ wszystkie kolejne ekipy rządzące Polską doskonale wiedzą, że gdyby Polacy posiadali broń, to natychmiast użyliby jej przeciwko "swojej własnej demokratycznie wybranej władzy".
  Ta grafika mówi wszystko: gunblog.eu/wp-content/uploads/2014/06/posiadanie-broni-w-EU-1024x842.jpg

 • pawel.lewski

  Oceniono 3 razy 3

  "Kilka dni temu na polsko-ukraińskim przejściu granicznym Medyka-Szeginie w ręce celników pistoletu EKOL MAJOR 9 mm P.A.K. oraz 9 sztuk amunicji kalibru 9 mm, 5 sztuk amunicji myśliwskiej oraz 495 sztuk amunicji hukowej."
  A w jakim języku napisane jest to zdanie, bo w polskim na pewno nie?

 • hen-live

  Oceniono 5 razy 3

  Przecież OT Macierewicza musi jakoś się dozbroić.Antek pogoń tego Luśnię czy Mogilewicza niech się nie kompromitują.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 3 razy 3

  ...to stąd do Polski płynie duża część nielegalnej broni...Przepraszam, widzę ten problem globalniej. Na Ukrainie toczy się wojna. A granica z Ukrainą jest również wschodnią granicą EU. Jeżeli przez tą granicę przemyca się broń to ona może trafić w ręce terrorystów...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX