700 oszukanych osób. Prokurator mówi o piramidzie finansowej. A serwis oskarżonych dalej działa

Marcin Kaczmarczyk
W poniedziałek dział prasowy Prokuratury Krajowej poinformował, że zespół prokuratorów zajmie się wyjaśnieniem sprawy piramidy finansowej. To duża rzecz - 700 oszukanych, 35 mln zł strat. Tymczasem rozbudowany serwis internetowy firmy, o której mówią prokuratorzy dalej działa.

- Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi śledztwo dotyczące piramidy finansowej – firmy Horcus Investment Group S.A. w Warszawie. Na skutek przestępczej działalności osób wchodzących w skład zarządu spółki oraz osób faktycznie kierujących jej działalnością pokrzywdzonych zostało około 700 osób – obligatariuszy. Sprawcy wyłudzili od nich łącznie ponad 35 milionów złotych – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronach Prokuratury Krajowej.

Dalej dowiadujemy się, że „wszechstronnym wyjaśnieniem wszystkich okoliczności tej sprawy zajmie się specjalny zespół prokuratorów Prokuratury Okręgowej w Warszawie”.

Prokuratura informuje również o przeprowadzonych już przez nią działaniach. - W toku śledztwa prokuratorzy dotychczas ustalili, że firma Horcus Investment Group S.A. w Warszawie od 23 grudnia 2014 roku zajmowała się emisją obligacji. Osoby wchodzące w skład zarządu tej spółki oraz osoby faktycznie kierujące jej działalnością wprowadzały obligatariuszy w błąd co do zamiaru wypłaty odsetek oraz wykupu obligacji. Podawały one także nieprawdziwe dane co do stanu majątkowego firmy oraz realizowanych przez nią inwestycji. W rzeczywistości spółka nie była właścicielem nieruchomości wskazywanych w prospektach emisyjnych, folderach reklamowych oraz na swojej stronie internetowej. Nie realizowała ona także wskazywanych przez siebie inwestycji, w tym tzw. Willi Biruta w Konstancinie – napisano w komunikacie.

Dalej podano, że „ustalenia poczynione w toku śledztwa pozwoliły na ogłoszenie zarzutów Robertowi B., który faktycznie kierował działalnością firmy Horcus Investment Group S.A. w Warszawie i pełnił funkcję członka rady nadzorczej spółki, a także jego matce – Mirosławie B., która pełniła funkcję prezesa zarządu Horcus Investment Group S.A.”

Te zarzuty są bardzo poważne - Robert B. podejrzany jest między innymi o popełnienie oszustwa znacznej wartości na szkodę około 700 osób w łącznej wysokości 35 milionów 60 tysięcy złotych i podanie nieprawdziwych danych przy emisji obligacji i pranie brudnych pieniędzy.

To dopiero początek?

 - Sprawa ma charakter rozwojowy – napisali prokuratorzy na końcu komunikatu, co sugeruje, że do finału tej sprawy jeszcze daleka droga.

Sugeruje to również fakt, że prokuratorzy nie doprowadzili jeszcze do zamknięcia serwisu internetowego podejrzanej firmy. Działa ona dalej i można na nim znaleźć dużo informacji i zdjęć o działalności deklarowanej przez spółkę Horcus Investment Group.

I tak między innymi dowiadujemy się, że „Horcus to dynamicznie rozwijająca się spółka działająca na rynku nieruchomości, która powstała z pasji do wyjątkowej architektury” i której ambicją właścicieli jest „budowanie nowej przyszłości dzięki przywracaniu do życia obiektów o wyjątkowej historii i urodzie”. - Nadajemy im nową wartość poprzez rewitalizację, dbałość o autentyczne detale architektoniczne przy jednoczesnym wkomponowaniu elementów nowoczesności – czytamy w serwisie spółki, której działalność prokuratura nazywa piramidą finansową.

Na jego stronach znaleźć też można opisy realizowanych przez półkę inwestycji – w tym rewitalizacji Willi Biruta w Konstancinie, o której prokuratura wspomniała w komunikacie.

Opis jednej z inwestycji z serwisu spółki Horcus Investment Group.Opis jednej z inwestycji z serwisu spółki Horcus Investment Group. Next.gazeta.pl

Jest też dział „Aktualności”. W nim podane są daty publikacji zamieszczonych tam materiałów – ale tylko dzień i miesiąc, bez roku. Przez to wydaje się, że wiadomości są tam bardzo świeże. Firma informuje w nich między innymi o otwarciu nowego oddziału w Chorwacji, pokazuje zdjęcia z remontu budynku w Konstancinie i chwali się artykułem o jej działalności, którego opublikował znany miesięcznik gospodarczy.

Jedna ze stron serwisu spółki Horcus Investment Group.Jedna ze stron serwisu spółki Horcus Investment Group. Next.gazeta.pl

Jednym słowem w poniedziałek po południu wszystko wyglądało, jakby spółka dalej działała – przynajmniej w internecie.

Marek Suski Show, czyli jak poseł PiS ubarwia komisję ds. Amber Gold

Więcej o:
Komentarze (116)
700 oszukanych osób. Prokurator mówi o piramidzie finansowej. A serwis oskarżonych dalej działa
Zaloguj się
 • calmy

  Oceniono 92 razy 80

  Czy ja dobrze rozumiem? Od dwóch lat rządzi Kaczyński, Ziobro jest ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym a pod ich bokiem kwitnie taki proceder? Od dwóch lat, pod parasolem ochronnym bezczynności Błaszczaków i Brudzińskich Polki i Polacy są okradani przez mafię finansową!

  Przesłuchać syna Szydło - natychmiast!!!!!

 • M.M. K.

  Oceniono 52 razy 40

  Jakoś wcale mi nie żal ludzi którzy w owczym pędzie ładują kase w szemrane interesy. Ciekawe czy będą żądać od państwa odszkodowań za straty. Bo zyskami pewno nie zechcieli by się podzielić. Trafił mały cwaniak na większego cwaniaka...

 • mikeszpiotr

  Oceniono 36 razy 30

  nie jest mi żal pazernych na szybkie i dobre zarobki niech teraz beczą ...głupich nie sieją....

 • szlachcic

  Oceniono 15 razy 11

  A dlaczego o 19.30 w "Wiadomosciach Pislamskich" nigdy nie uslyszalem o szwindlu jakim byly i nadal sa pislamskie SKOKi?
  Wychodzilem do kibla i w tym momencie mowili czy co?

 • hens

  Oceniono 8 razy 8

  Skończyło się przedsiębiorstwo RUCH, następnie SKOKi typu Wołomin i inne, a teraz upada następny bank krzak finansujący gang PIS. Ale tego tematu żaden sąd nie ruszy, gdyż niezawisłych sądów już nie ma.
  Głosowaliście jak ksiądz z ambony agitował, to i macie. Przecież miesiączki prezesa nie są za FREE.

 • mesik50

  Oceniono 8 razy 8

  Polak i przed szkodą i po szkodzie głupi. Nie wyciągnął wniosków ani z Amber Gold, ani ze SKOK-ów.

 • mesik50

  Oceniono 9 razy 7

  I jeszcze jedno - jaki procent w Amber Gold i Horcusie stanowią chciwcy z pisu.

 • mesik50

  Oceniono 7 razy 7

  Do czego pisowi kolejna przykrywka? Boże, kiedy zabierzesz do siebie tych wspaniałych ludzi, żeby służyli dla dobra twojego?

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 6 razy 6

  SKOKi, Horcus, wcześniej Amber Gold, Pomocna Pożyczka, jeszcze wcześniej kilka banków, parabanków - to nie zniknie. Po SKOKach jest Horcus, potem będzie coś następnego i następnego - po prostu jest w narodzie cała rzesza ludzi która wierzy w gusła, jakieś trzecie, czwarte drogi, znak Boga na szybce, Stana Tymińskiego, zamach smoleński itp jak też jakieś ekstralokaty, super inwestycje, parabanki typu SKOK itp - tych ludzi nigdy nie zabraknie, oni zawsze będą się wpier... w bagno a potem głosować na PiS itp żeby im dali, żeby ich oswobodzili z kredytów frankowych itp - ludzie nieodpowiedzialni, mitomani, pijane dzieci we mgle i zwykli kretyni - co gorsza, mam wrażenie, ciągle ich przybywa, więcej i więcej ciągle i wciąż...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX