Koniec spadku bezrobocia w Polsce? "Zbliża się moment, kiedy osiągniemy rekord, który ciężko będzie już pobić"

Robert Kędzierski
Bezrobocie w Polsce spadło w lipcu do poziomu 7,1 proc., czyli nie zmieniło się w stosunku do poprzedniego miesiąca. Według eksperta Work Service są to zaskakujące dane, z których wynika, że obserwowane od początku roku dynamiczne zmniejszanie się stopy bezrobocia powoli będzie hamować.

Główny Urząd Statystyczny opublikował miesięczne dane dotyczące bezrobocia. W lipcu tego roku wyniosło bez pracy było 1 mln 140 tys, miesiąc wcześniej 1 mln 151,6 tys. osób Stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 7,1 proc. i była identyczna jak w czerwcu. Jest to więc wyraźny sygnał, że jego dalszy spadek bezrobocia, postępujący od miesięcy, nie będzie już znaczny. 

Takie wnioski wyciąga Andrzej Kubisiak, Dyrektor Zespołu Analiz w Work Service S.A.

W styczniu stopa bezrobocia wynosiła 8,6 proc. To oznacza, że do lipca zmniejszyła się o 1,5 p.p. Jeśli spojrzymy na wynik miesiąc wcześniej to okaże się, że znaczącego spadku już nie ma. Oczywiście na koniec roku należy oczekiwać bezrobocia poniżej 7 proc., ale to tempo spadku w II połowie roku będzie znacznie mniejsze. Wynika to z faktu, że większość osób, która szukała zatrudnienia już je znalazła.

Kubisiak wyjaśnia też,że problem bezrobocia dotyka dziś głównie osób długotrwale bezrobotnych - ich odsetek wynosi 56,5 proc. A to oznacza, że dalsze zwalczanie problemu będzie wymagało "usunięcia barier społecznych".

Istnieje duży potencjał do spadku bezrobocia to jednak powoli zbliża się moment, kiedy osiągniemy rekord, który ciężko będzie już pobić 

- wyjaśnił. 

Rynek szuka pracownika

W związku z niskim poziomem bezrobocia problemy z pozyskaniem pracowników ma wiele firm. Nie chodzi tylko o markety borykające z brakami kasjerów. Problem narasta od roku 2013. To efekt również kurczącej się populacji osób w wieku produkcyjnym i emigracji. Według ostatnich badań już 50,8 proc. firm deklaruje, że miało w ostatnim czasie kłopoty z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników. To o 15 p.p. więcej niż w roku ubiegłym i jest to rekordowy wynik w historii „Barometru Rynku Pracy” Work Service.

Czytaj też: Gdy osiągniesz ten wiek przestajesz kochać pracę. To czysta nauka. 

Na rynku pracy wciąż jednak widać duże zróżnicowanie poziomów bezrobocia w miastach czy regionach Polski. Najtrudniej ze znalezieniem pracowników jest w dużych aglomeracjach jak Warszawa, Kraków czy Poznań. W nich bezrobocie wynosi zaledwie 2-3 proc. W mniejszych miejscowościach potrafi być ona nawet kilkunastroprocentowe

Magazyn Porażka: Media kreują wyspy szczęśliwości, które dla wielu są po prostu nieosiągalne [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (20)
Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce. Dalszy spadek będzie bardzo ciężki
Zaloguj się
 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 8 razy 6

  Spadek statystyczny ............ ja za nie stawienie sie na podpis do posredniaka zostalem wykreslony karnie na 6 miesiecy .............. czyli statystycznie przestalem byc bezrobotnym ........ co prawda bezrobotnym jestem z wyboru.
  Ale statystycznie jestem osoba pracujaca :)

 • tomspeed

  Oceniono 5 razy 3

  Po pierwsze to wysłali rekordową liczbę bezrobotnych na staże kilku miesięczne za smieciowe pieniądze, po drugie nie trzeba się rejestrować żeby mieć podstawową opiekę zdrowia, a po trzecie pracodawcy nie znajdują chętnych do pracy za smieciowe umowy i pieniądze, i tyle jesli chodzi o rekordowe małe bezrobocie!!!

 • Robert S

  Oceniono 6 razy 2

  Nigdy nie wierz statystykom, których sam nie sfałszowałeś

 • 0ldjoanna

  Oceniono 1 raz 1

  A to oznacza, że dalsze zwalczanie problemu będzie wymagało "usunięcia barier społecznych".

  Czyli szanowni pracodawcy będą musieli się przekonać do zatrudniania "starców" po pięćdziesiątce czy, o zgrozo, sześćdziesiątce???

 • meneli

  Oceniono 1 raz 1

  Kto pisze te brednie? W WARSZAWIE od miesiąca wysyłam aplikacje i ŻADNEGO odzewu - jakby im tak rozpaczliwie brakowało ludzi, to by brali wszystko, co się rusza, na przykład mnie - a jakoś gooowno, ŻADNEGO nawet jednego zaproszenia na rozmowę. I nie mam wielkich wymagań, tylko i wyłącznie praca LEGALNA na umowie, w pełnym wymiarze, oskładkowana. Więc co się nie zgadza? Może to, że czekają na takich ludzi - dwudziestoletnia miss z siłą słonia, czterema rękami, prawem jazdy na ciężarówki, dziesięcioletnim doświadczeniem i najlepiej z grupą inwalidzką albo na darmowy staż - rzeczywiście takich "ludzi" nie ma. Ja taką nie jestem, mam o zgrozo prawie 50 lat i chciałabym pracować NORMALNIE, na kasie w markecie też może być, nie jest trudno wyrzucić mgr z życiorysu, efekt - jak wyżej ZERO ABSOLUTNE - no patrzcie, czegoś chce jakaś kosmitka, a oni przecież czekają na "ludzi" i tych "ludzi" nie ma. No naprawdę.

 • realistas

  Oceniono 1 raz 1

  Emigracja trwa nadał i dlatego bezrobocie będzie dalej maleć.

 • dr.leming

  Oceniono 1 raz 1

  Zbliża się moment, kiedy osiągniemy rekord, który ciężko będzie już pobić" ciekawe jaki to rekord. Zero procent?

 • Migacz Lukasz

  0

  mi dali oferte do koszenia trawy chcialem dobra prace zmusili mnie wtecz do tego nie przyjolem . bo chce dobra prace .....6 misiecy wypisany ....pie...nie sztuczne statystyki

 • hegch3

  Oceniono 13 razy -7

  Kolejna klęska rządów PiS. Giełda w górę, bezrobocie spada. A lemingi nadal swoje

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX