Szykuje się boom inwestycyjny? Duży bank prognozuje, że zacznie się już w czwartym kwartale

Marcin Kaczmarczyk
Polską gospodarkę napędza teraz głównie konsumpcja prywatna i eksport. Inwestycje mniej. Ale to ostatnie może się wkrótce zmienić - tak wynika między innymi z wypowiedzi Piotra Mazura, wiceprezesa PKO Banku Polskiego.

Na razie z inwestycjami w Polsce jest kiepsko. Po potężnym ich spadku w 2016 roku, w pierwszym półroczu tego roku jest niewiele lepiej.

Kilka dni temu GUS np. podał, że w pierwszym półroczu nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw niefinansowych były w cenach stałych o 1,1 proc. niższe niż przed rokiem. To co prawda wynik lepszy od ubiegłorocznego, kiedy notowano tutaj spadek o 7,1 proc., ale nadal nie widać, by firmy zaczęły mocniej inwestować.

Nie cieszą też informacje, które zebrał ostatnio Bankier.pl – z jego wyliczeń wynika, że inwestycje największych niefinansowych spółek skarbu państwa, które do 18 sierpnia opublikowały najnowsze raporty kwartalne, obniżyły się w drugim kwartale o 13,5 proc.

Ale pojawiają się pewne przesłanki, że wkrótce może być lepiej – i nie są to, co ważne, wyłącznie zawsze optymistyczne prognozy ministra Morawieckiego.

Czytaj więcej: Rosną pensje. I ten trend jeszcze przyspieszy. Niestety, znaczną część podwyżki zżera inflacja.

Wiceprezes PKO BP optymistycznie o kredytach

W poniedziałek np. wiceprezes PKO Banku Polskiego Piotr Mazur powiedział, przy okazji prezentacji najnowszego raportu kwartalnego PKO BP, że spodziewa się wzrostu na rynku kredytów korporacyjnych, zarówno w tym, jak i przyszłym roku. - Szacujemy, że powoli ustabilizują się kredyty hipoteczne i może być lekki spadek, jeśli chodzi o tempo wzrostu. Jeśli chodzi o kredyty konsumpcyjne wzrost się wypłaszczy ze względu na wysoką bazę, zaś dynamika w sektorze przedsiębiorstw będzie sięgała 7-8 proc. w 2018. Pozytywne trendy w kredytach korporacyjnych widać będzie już w IV kwartale tego roku – powiedział podczas konferencji prasowej.

7-8 proc. wzrostu na rynku kredytów dla firm to sporo. Być może więc – jeżeli ta prognoza się spełni – czeka nas w końcu boom inwestycyjny. Firmy zaczną w końcu mocniej inwestować w swoją przyszłość. Bez tego o szybszym wzroście PKB nie ma co myśleć.

W tej prognozie PKO BP jeszcze jedna rzecz jest ciekawa - czy analitycy banku uwzględnili nowe zagrożenie dla polskiej gospodarki, którym jest brak pracowników. Z najnowszej edycji badania „Barometr Rynku Pracy” wynika bowiem, że ten problem zaczyna już hamować rozwój polskich przedsiębiorstw.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Więcej o:
Komentarze (21)
Szykuje się boom inwestycyjny? Duży bank prognozuje, że zacznie się już w czwartym kwartale
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 11 razy 7

  Misiewicze bankowości powiedziały, że bydzie lepi.

 • 20portal

  Oceniono 2 razy 2

  Pisiorska "prognoza" nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.
  Gadanie dla kolesi z rządziku.

 • kertog123

  Oceniono 2 razy 2

  PKO BP to teraz PKO PIS wiec te opinie propagandysty z PIS sa tak wiarygodne jak uczciwość Bredzińskiego, charyzma Błaszczaka, i genialność Kaczyńskiego

 • equinox1976

  Oceniono 9 razy 1

  na zachęte inwestory dostaną za chwilę zawieszenie w prawach głosu w UE. Bedom walić ku nam dżwiamy i oknamy

 • kataryniarski

  Oceniono 15 razy 1

  Taaaa..,. PKO, obsadzone pisowskimi kolesiami... Oczywiście, dwa boomy będą - jak pierd.... za pierwszym razem, to co zbierać nie będzie!

  Toporna propaganda.

 • bbaaqq

  0

  A wczoraj banki amerykańskie zapowiadały koniec hossy...
  Ja tam nie inwestuję tylko lokuję kasę w złocie bo idą ciężkie czasy...

 • egalite11

  Oceniono 4 razy 0

  A kto to jest ten Mazur czy przypadkiem to nie jest konferansjer komunistycznego koncertu życzeń.

 • Piotr

  Oceniono 6 razy 0

  A co takiego ostatnio zrobił rząd PiS, żeby zachęcić przedsiębiorców do inwestowania w Polsce? Do tej pory ciągle manipulując w przepisach prawa raczej zniechęcał do wykładnia kasy na inwestycje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX