LG tworzy chemiczną spółkę w Polsce. Zainwestuje 1,4 mld zł

Robert Kędzierski
Największa południowokoreańska firma z branży chemicznej inwestuje w Polsce naprawdę duże pieniądze. Chce dzięki temu zwiększyć sprzedaż akumulatorów do aut elektrycznych.

LG Chem Ltd., największa spółka z branży chemicznej w Korei Południowej, podała więcej szczegółów dotyczącej rozpoczętej w zeszłym roku budowy fabryki LG Chem Wrocław Energy sp. z o.o. Dziś wiemy, że inwestycja jest warta 1,37 mld zł. LG chce produkować 100 tys. akumulatorów do samochodów elektrycznych rocznie. 

Dzięki uruchomieniu naszej fabryki Polska stanie się prawdziwą Mekką akumulatorów dla pojazdów elektrycznych dla całego świata.  LG Chem Polska jest pierwszą w Europie tak dużą fabryką akumulatorów litowo-jonowych. Liczymy na to, że  będzie odgrywać kluczową rolę w ożywieniu branży w Europie. Dołożymy wszelkich starań, aby fabryka stała się centrum produkcji akumulatorów elektrycznych.

- stwierdził UB Lee prezes spółki zajmującej się akumulatorami w LG Chem w oficjalnym komunikacie

Polska fabryka o powierzchni 41 tys. metrów kwadratowych ma być drugą pod względem wielkości należącą do koreańskiego koncernu będącą w stanie wytwarzać docelowo nawet 2,7 mln szt. akumulatorów. Produkcja ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku. LG podkreśla, że będzie miała charakter kompleksowy: od elektrod po ogniwa, moduły i gotowe do instalacji w samochodach akumulatory. 

Wrocławska fabryka jest częścią polskiego oddziału LG Chem, który powstał 11 lat temu w Biskupicach Podgórnych. Dywizja Optyczna produkuje polaryzatory do monitorów i telewizorów LCD, Dywizja EP (Engineering Plastic) wytwarzająca m.in. granulat stosowanych w produktach elektronicznych i elektrycznych.

Koreański gigant rozpoczął działalność w branży akumulatorów dla pojazdów elektrycznych w 2009 roku. Firma dostarcza je m.in.  Audi  oraz Renault/Nissan, lecz nie tylko. Zakłady produkcyjne ma w Chinach (uruchomioną w roku 2015), Stanach Zjednoczonych i ojczystej Korei Południowej. Łączna moc produkcyjna wszystkich czterech fabryk ma wynieść 280 tys. szt. akumulatorów. 

Czytaj też: Minister ma pomysł. Elektryczny samochód, który ma przejechać 100 km w cenie litra paliwa

LG Chem jest częścią koncernu LG, w którym wyróżniamy spółki LG Electronics i LG Display, LG Chem, LG Household & Health Care oraz spółki telecomowe (LG U+, LG CNS). 

Koreańska firma produkuje drugie pod względem rozpoznawalności akumulatory dla pojazdów elektrycznych. Przebija ją tylko Tesla. 

Sprzedaż aut elektrycznych w EuropieSprzedaż aut elektrycznych w Europie Ilustracja: Robert Kędzierski, Dane: ING/Guardian

Według analiz ING sprzedaż aut elektrycznych w Europie będzie stale rosnąć, a w 2035 elektryczne mogą być wszystkie nowe samochody sprzedawane na kontynencie. 

***

Więcej o:
Komentarze (71)
LG Chem zainwestuje w Polsce blisko 1,4 mld zł
Zaloguj się
 • sselrats

  Oceniono 5 razy 5

  Znowu trzeba bedzie pracowac.

 • poparzony

  Oceniono 5 razy 3

  >>>Dywizja EP (Engineering Plastic)

  Oddział lub Dział EP ... itd. Uczta sie POlskiego Lemingi :(

 • zsm-5

  Oceniono 13 razy 3

  Według Morawieckiego do 2026 roku w Polsce mamy wyprodukować milion samochodów z napędem elektrycznym. Planów nie ma, dokumentacji nie ma i długo jeszcze nie będzie, więc wydajność 100.000 akumulatorów rocznie to zdecydowanie za mało na nasze potrzeby.

 • aplucaem

  Oceniono 7 razy 3

  Szanowny redaktorze, czy jest przewidziana również dywizja pancerna ?

 • nic_wam_to_nie_da

  Oceniono 13 razy 3

  Precz z kaczorem dyktatorem (trzy wykrzykniki)
  Precz z kaczorem dyktatorem (trzy wykrzykniki)
  Wolność równość demokracja (trzy wykrzykniki)
  Wolność równość demokracja (trzy wykrzykniki)

 • smiki48

  Oceniono 2 razy 2

  a najważniejsze jest pytanie o preferencje i zwolnienia jakie uzyskali koreańczycy. Rząd Polski bardzo łatwo udziela pomocy prywatnym, zagranicznym firmom, a pieniądze im wypłacone ściąga od polskich przedsiębiorców.
  Gdyby małe i średnie firmy polskie miały takie same przywileje jak zagraniczne koncerny, to w Polsce dawno nie byłoby bezrobocia a PKB rósłby w tempie prawie 10% rocznie.

 • dante_waw

  Oceniono 12 razy 2

  zaraz zaraz, przeciez dwa dni temu trabiliscie ze Mercedes uznal Polske za kraj calkowicie niegodny jego inwestycji... i wyciagnal reke po pieniadze czeskich podatnikow ktorzy okazali sie hojniejsi niz polscy podatnicy....

 • uniwr

  Oceniono 1 raz 1

  Dywizja Optyczna pod Wrocławiem?
  Rany boskie. Miodek na zawał zejdzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX