Więzienie za plastikowe torby! To będzie najostrzejsze prawo na świecie

Cztery lata więzienia lub 40 tys. dolarów grzywny - takie kary grożą w Kenii za złamanie zakazu importu, produkcji i używania plastikowych toreb.

W poniedziałek w Kenii weszły w życie najbardziej restrykcyjne przepisy, dotyczące plastikowych toreb. Nie wolno ich produkować, sprzedawać, ani używać. Zakaz dotyczy także turystów. Przylatujący do Kenii pasażerowie samolotów, którzy mają produkty ze sklepów wolnocłowych zapakowane w takie torby, będą musieli zostawić je na lotnisku.

Za naruszenie przepisów grożą surowe sankcje. Przewidziano grzywnę w wysokości 40 tysięcy dolarów, a nawet karę więzienia do lat czterech.

W 2050 r. więcej tworzyw sztucznych niż ryb

Kenijski rząd podkreśla, że torebki nie ulegają rozkładowi i szkodzą środowisku. Wiele toreb dryfuje w oceanach, są połykane przez żółwie, foki, ptaki, ryby, delfiny czy wieloryby, doprowadzają je do śmierci z głodu.

- Jeśli będziemy to kontynuować, w oceanach w 2050 roku będziemy mieli więcej tworzyw sztucznych niż ryb - alarmuje Habib El-Habr, ekspert ds. śmieci morskich, pracujący w ramach programu ochrony środowiska ONZ w Kenii.

Rozkład plastikowych torebek zajmuje od 500 do 1000 lat, z rybami i innymi zwierzętami przedostają się także do ludzkiego łańcucha pokarmowego. W rzeźniach Nairobi niektóre krowy przeznaczone do uboju i spożycia przez ludzi miały w żołądkach 20 torebek.

Kenia, zakazuje plastikowych torebKenia, zakazuje plastikowych toreb AP

Uchwalenie odpowiednich przepisów zajęło Kenii 10 lat, jednak nie wszyscy są ich zwolennikami. Przedstawiciele przemysłu alarmują, że nowe prawo spowoduje likwidację 176 producentów i 60 tys. miejsc pracy. Kenia jest głównym eksporterem plastikowych toreb w regionie.

Zapłacimy opłatę recyklingową

Na świecie jest już ponad 40 krajów, które przynajmniej częściowo zakazały lub opodatkowały jednorazowe plastikowe torby. To m.in. Chiny, Francja, Włochy czy Rwanda. W Polsce od przyszłego roku ma obowiązywać opłata recyklingowa od każdej torebki.

Zgodnie ze statystykami, na całym świecie zużywa się około 3 biliony plastikowych toreb w ciągu roku. Każdy Europejczyk zużywa ich 200 rocznie (w Polsce 400).

Witucki: Nie mam problemu z tym, że już nie zarządzam 15 tys. pracowników [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (45)
Więzienie za plastikowe torby! To będzie najtwardsze prawo na świecie
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 23 razy 11

  Polacy za taki zakaz obalili by rząd. Za łamanie prawa i konstytucji - nie chcą ...

 • popijajac_piwo

  Oceniono 9 razy 7

  "Przedstawiciele przemysłu alarmują, że nowe prawo spowoduje likwidację 176 producentów i 60 tys. miejsc pracy. Kenia jest głównym eksporterem plastikowych toreb w regionie."

  Niech się przerzuco na plastikowe peleryny z orzełem na eksport. Wolactwo wszystko łyknie...

 • popijajac_piwo

  Oceniono 5 razy 5

  U nas nie przejdzie. Partyjotyczna pelerynka Ciepłego Yayca by na tym ucierpiała...

 • sss9

  Oceniono 10 razy 4

  w Polsce zamiast bezwzględnego zakazu, jakaś "opłata recyklingowa". czy po staremu, pic na wodę, bo ten szajs nadal będzie fruwać jak gołębie, byle tylko zedrzeć kolejny podatek z obywateli.

 • owca888

  Oceniono 4 razy 4

  Super, jestem pod wrażeniem. Do pięt im nie dorastamy.

 • bkiton

  Oceniono 10 razy 4

  No to Grażyna i Janusz Kenię mają już z bańki.
  W co najlepiej zawinąć klapki, jak nie w reklamówkę z biedry.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 4 razy 4

  A śmiano się z komuny, że preferowała siatki i torby wielorazowego użytku na zakupy (nad przyczyną nie dyskutuję).
  "...a prezent ci się marzył: za 10 centów torba w PEWEXie" (taka kolorowa reklamówka).

 • as1111

  Oceniono 3 razy 3

  Właśnie początkiem sierpnia wróciłem z Kenii. To co zobaczyłem w Mombasie przechodzi ludzkie pojęcie. Dlatego też nie dziwię się tak mocnym restrykcjom.

 • wicipinski

  Oceniono 2 razy 2

  Kiedyś w okolicach Zakroczymia, taka fruwająca torebeczka zahaczyła o wycieraczkę i przykleiła mi się do przedniej szyby. Przy prędkości 130 to była mało zabawna sytuacja, bo na kilka sekund straciłem niemal całą widoczność. W latach 70 nikt nie używał plastikowych jednorazówek a jakoś zakupy trafiały do domów. Może da się przekonać ludzi, żeby wrócili do toreb wielorazowych?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX