Rosjanie ratują jeden z największych prywatnych banków, "zapobiegli efektowi Lehmana"

Rosyjski bank centralny zdecydował dziś, że udzieli wsparcia finansowego i przejmie 75 proc. udziałów w jednym z największych tamtejszych banków prywatnych, Bank Otkritie Financial Corporation. Wszystko po to by przeciwdziałać dalszej panice wśród jego klientów, którzy w ostatnim czasie wypłacili aż jedną czwartą depozytów.

Bank Rosji został też zmuszony wesprzeć finansowo także inne banki, które mogłyby ucierpieć wyniku rozprzestrzeniania się kryzysu.

W związku z powziętymi działaniami, kontrolę nad Otkritie utracą jego dotychczasowi najwięksi akcjonariusze, którym są według "Gazety Wyborczej" m.in. fundusz emerytalny największej w Rosji firmy naftowej Łukoil oraz udziałowcy giganta: Aleksandr Mamut, Wagit Alekpierow i Leonid Fiedun.

Pełzający kryzys bankowy w Rosji?

Komentując doniesienia o nacjonalizacji ósmej pod względem wielkości aktywów instytucji, agencja Bloomberg pisze o pełzającym kryzysie bankowym w Rosji. Według niej, utrata płynności finansowej Otkritie wynika z faktu obniżenia ratingu banku przez agencje ratingowe.

Póki co wydaje się jednak, że potencjalny problemy zostały powstrzymane, bo na te doniesieni bardzo spokojnie zareagował tamtejszy rynek finansowy – rosyjska giełda zyskała dziś ok. 1 proc., umocniła się też rosyjska waluta.

Zapobiegli "efektowi Lehmana"

Analitycy zastanawiają się jednak, czy Rosji nie czekają aby kolejne podobne problemy.

"To dobre dla inwestorów, prawdopodobnie źle dla systemu" – powiedział Bloombergowi Dmitri Barinov, zarządzający portfelem Union Investment we Frankfurcie. - Zapobiegli „efektowi Lehmana” (jego upadek zapoczątkował kryzys finansowy w USA 10 lat temu - red.) w rosyjskim systemie bankowym i stworzyli na rynku przekonanie o podmiotach zbyt dużych, by upaść. Ile jest jeszcze innych banków w Rosji z tego samego rodzaju problemami, które mogą potrzebować pomocy państwa? – pyta Barinov.

Ojciec dał mi radę: "Dobry interes, to jest interes dla obu stron. Interes dobry dla jednej strony, to jest szwindel" - prof. Andrzej Blikle [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (11)
Rosjanie ratują jeden z największych prywatnych banków, "zapobiegli efektowi Lehmana"
Zaloguj się
 • aaa.dziewczyny.zatrudnie

  Oceniono 10 razy 2

  No to ziomale Sorosa z Rosji dostali nieźle po kieszeni.

 • prokuraturarejonowa

  0

  Dobry news. Inne rosyjskie banki też już się ustawiają w kolejce do Putina po zastrzyk finansowy.

  I tak krok po kroku Putinowi ubywa zaskorniaków. W końcu będzie musiał zwrócić Donbas i Krym.

 • leonleonidas

  0

  Bank prywatny :-)

  Lehman Brothers tez byl prywatny i to od Starszch Braci we Wierze :-)

 • Deemo Deemowski

  Oceniono 1 raz -1

  A więc bank został po prostu znacjonalizowany? I to raczej tanio zdaję się . To raczej dobrze dla Rosji. My też staramy się nacjonalizować banki.

 • kali23

  Oceniono 7 razy -5

  Tylko DEBILE typu " Jana Kowalskiego" uważają, że " wypłata" wkładów jest niebezpieczeństwem dla Banku !!
  Niebezpieczeństwem jest zupełnie coś innego o czym ten KRETYN nie ma pojęcia i nie widzę powodu aby tego IDIOTĘ
  nauczać !!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX