Akcje Comarchu toną na giełdzie. Mniej zamówień publicznych, przeszkadza też silny złoty

Marcin Kaczmarczyk
W piątek akcje Comarchu, jednej z najbardziej znanych polskich firm IT, straciły na giełdzie w Warszawie ponad 7 proc. Inwestorzy są rozczarowani najnowszym raportem półrocznym spółki.

Pierwsze półrocze zdecydowanie nie było najlepsze dla firmy zbudowanej przez Janusza Filipiaka. Przychody całej Grupy Comarch spadły -  w porównaniu do danych sprzed roku - o blisko 25,4 mln zł (a więc niecałe 5 proc.) do kwoty 491 mln zł.

Pojawiła się również strata na poziomie operacyjnym – minus 4,3 proc. To bardzo duża różnica w porównaniu do pierwszego kwartału 2016 roku. Wtedy zysk operacyjny Comarchu sięgnął 35,2 mln zł.

Wyniki Comarchu w kolejnych pierwszych półroczach.Wyniki Comarchu w kolejnych pierwszych półroczach. Comarch

Zmniejszył się ponadto zysk netto – na czysto spółka zarobiła w pierwszym półroczu 10,78 mln zł, rok temu natomiast 12,76 mln zł.

To wystarczyło, aby kurs jednej z największych polskich firm IT runął na giełdzie w Warszawie. Wczesnym popołudniem akcje Comarchu traciły niecałe 7 proc., a na koniec dnia spadły o prawie 7,7 proc. – wróciły tym samym do poziomów z końca stycznia tego roku.

Notowania akcji Comarchu na GPWNotowania akcji Comarchu na GPW Investing.com

Zarząd Comarchu uczciwie pokazuje, gdzie jest problem. - W I półroczu 2017 roku nastąpił dalszy spadek przychodów ze sprzedaży do klientów z sektora publicznego (o 13,7 mln PLN, tj. o 37,7 proc.), co jest efektem utrzymującego się zastoju na rynku zamówień publicznych – czytamy w raporcie spółki.

Czytaj więcej: Duża firma oddaje fiskusowi niemal 96 mln zł. I to z własnej inicjatywy. Mówi przy tym o przestępstwie.

O tym, że polskie instytucje mniej inwestują w rozwiązania informatyczne prof. Janusz Filipiak, prezes Comarchu mówił już w marcu w wywiadzie dla Gazety Wyborczej. - Zeszły rok dla tego sektora był bardzo słaby. Skończyła się jedna perspektywa finansowania unijnego, zaczęła druga. Nowe przetargi były nieprzygotowane. Teraz to się wlecze, bo każdy jest ostrożny, również ze względu na rozmaite kontrole, nie tylko zresztą służb – mówił.

Wyraźny spadek dochodów z sektora „Telekomunikacja, Media, IT”

Ale mniejsze zakupy sektora publicznego nie tłumaczą wszystkiego w raporcie Comarchu. Spółka notuje też wyraźny spadek dochodów z sektora „Telekomunikacja, Media, IT” – aż o 24,7 proc. w stosunku do danych sprzed roku. To jak tłumaczy, wynika głównie ze zmniejszonej sprzedaży usług do klientów z Europy Zachodniej – prawdopodobnie któryś z jej ważnych klientów na rynku niemieckim dokonał z początkiem roku mniejszych zakupów niż wcześniej lub wygasł dłuższy, wieloletni kontrakt z nim.

– Spadek odnotowała także sprzedaż do klientów z sektora MSP-DACH (red. małe i średnie firmy z rynków niemieckojęzycznych) - o 7,4 mln zł, tj. 12,8 proc. oraz do pozostałych klientów (spadek o 2,3 mln zł, tj. 17,2 proc) – informuje Comarch w komunikacie.

I dodatkowo to wyjaśnia. Spadek przychodów w sektorze MSP-DACH jest efektem przejściowym i wynika z innej sytuacji projektowej w roku bieżącym oraz bardzo dobrej sytuacji w pierwszym półroczu 2016 roku, a także z umocnienia się złotówki w 2017 roku.

Czytaj więcej: Koniec żartów. Brak pracowników hamuje już rozwój polskich firm.

Comarch ma wielu klientów

Słabsze wyniki półroczne jednak absolutnie nie wydają się poważnym zagrożeniem dla Comarchu. Potwierdzają to między innymi szczegółowe dane o finansach spółki przygotowane przez portal Stockwatch.pl i przyznany przez ten serwis wysoki rating.

Krakowska spółka prowadzi cały czas bardzo zdywersyfikowaną działalność – sprzedaje oprogramowanie na różnych rynkach i dla różnych sektorów. Przez to spadki w jednym obszarze jest w stanie skompensować w innym – zwykle jeżeli nie natychmiast, to z przesunięciem o kwartał lub dwa.

Jej wyniki jednak mówią coś o warunkach w jakich działa cały polski sektor IT. Mniejszy poziom zamówień publicznych niż w przeszłości i umacniający się złoty są z pewnością przeszkodami w szybszym rozwoju.

Comarch wspomina też w raporcie o nowym ryzyku – są nim plany ograniczenia swobody delegowania pracowników w ramach Unii Europejskiej.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Więcej o:
Komentarze (36)
Akcje Comarchu toną na giełdzie. Mniej zamówień publicznych, przeszkadza też silny złoty
Zaloguj się
 • liczygrosz

  Oceniono 8 razy 6

  Cóż... trzeba będzie wywalić z roboty resztą programistów i dobrać praktykantów.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 7 razy 3

  Skończyła się jedna perspektywa finansowania unijnego...Przyjdzie taki moment że geniusz prezesa ukaże się w pełnym świetle gdy to finansowanie przyblaknie...

 • Przemek C

  Oceniono 2 razy 2

  Czy spadek o ok. 8% to już tonięcie? Czy to znaczy że kondycja tej firmy jest tak kiepska? Myślałem że określenie 'toną" pasuje bardziej do spadków o 50% i więcej. Poproszę kogoś obeznanego z tematem o podpowiedź.

 • jagi.pk

  Oceniono 10 razy 2

  Oto rzeczywistość gospodarcza pod rządami pisobolszewików: inwestycje stoją, zadłużenie rośnie, a my dopłacamy ze swoich podatków do nierobów na 500+.
  Przyjdzie koniec eldorado na rynkach światowych i wtedy ciemny lud zapłacze. Tylko będzie już za późno.

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 1 raz 1

  Jedna sprawa to zarzynanie rozwoju państwa przez tzw. "dobrą zmianę" a druga to konkurencja z Chin na rynku UE. Chińskie firmy IT mają dostęp do darmowych kredytów chińskiego rządu co oznacza że komercyjnie nie ma dla nich realnej konkurencji. Rozejrzyjcie się po centrum Warszawy ile teraz tam jest azjatów na ulicach. To w większości pracownicy chińskich firm które weszły na nasz rynek.

 • 111pln

  Oceniono 1 raz 1

  Czy ktoś mógłby wytłumaczyć "lepszemu sortowi" czym zakończy się obcięcie inwestycji przez ludzkich Panów?

 • alex444444

  Oceniono 5 razy 1

  Nie rozumiem niektórych komentarzy, tak nasza gospodarka jest na kroplowce z Unii. Wyrzucą na z Unii to się skończy sukces niezadluzony Morawieckiego. Firmy IT to dopiero początek,

 • pan_glosny

  Oceniono 5 razy 1

  Jaki silny złoty.... Może do taniejącego dolara, ale do euro trzyma poziom, a nawet bym powiedział, że tanieje od czerwca.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX