Skarbówka w akcji. Zlikwidowana grupa, która wprowadziła do obrotu 200 cystern nielegalnego paliwa

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zlikwidowali nielegalną działalność przestępczą, która kosztowała Skarb Państwa ponad 15 mln zł.

Krajowa Administracja Skarbowa znów pochwaliła się rozbiciem grupy przestępczej, która naraziła państwo na znaczne straty. Grupę namierzył Łódzki Urząd Celno-Skarbowy, któremu pomagali strażnicy graniczni ze Zgorzelca. Nad rozbiciem grupy pracowało łącznie 110 funkcjonariuszy. Jak podaje Ministerstwo Finansów, przestępcy wprowadzali do obrotu olej opałowy jako napędowy na wielką skalę.

Najpierw przedstawiciele KAS odkryli, że firma z Płocka sprowadza z Niemiec olej opałowy w dużych ilościach z przeznaczeniem na rynek litewski i łotewski, ale paliwo zamiast trafiać dalej na wschód, zostaje w Polsce. Okazało się, że w bazie paliwowej w powiecie piotrkowskim olej ten zamieniany jest na olej napędowy.

Według szacunków, przez trzy miesiące - czyli od czerwca do sierpnia tego roku - firma ta mogła nielegalnie wprowadzić do obrotu ponad 200 cystern z olejem opałowym - ponad 6 mln litrów.

Zabezpieczono linię technologiczną do odbarwiania oleju opałowego, środki chemiczne i substancje wzbogacające. Zajęto także 600 tys. litrów paliwa, ciągniki siodłowe i cysterny, sprzęt elektroniczny i 200 tys. zł w gotówce. Łącznie mienie za ponad 6 mln zł. Na miejscu zatrzymano cztery osoby. Prokuratura postawiła zarzut działania w zorganizowanej grupie przestępczej 15 osobom, w tym właścicielce firmie i jej mężowi zarzut kierowania taką grupą. Grozi im kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat.

Ta nielegalna działalność polegała na tym, że firma, wprowadzając do obrotu olej opałowy jako napędowy, nie płaciła odpowiedniej akcyzy i opłaty paliwowej, przez co tracił Skarb Państwa. Jak szacuje Ministerstwo Finansów, straty te to kwota co najmniej 15,4 mln zł.

Poprawa ściągalności podatków i zmniejszanie luki w VAT to jeden z ważniejszych pomysłów rządu na łatanie dziury w budżecie i pokrywanie rosnących wydatków socjalnych. Według zapowiedzi wicepremiera, ministra finansów i rozwoju Mateusza Morawieckiego, uszczelnienie VAT w tym roku da budżetowi 20 mld zł. Podobnie ma być w przyszłym roku.

Czytaj więcej: Morawiecki szasta dużymi kwotami z uszczelnienia podatków. Na wyrost?

Od marca działa nowa instytucja, Krajowa Izba Skarbowa, fiskus dostaje do ręki coraz więcej narzędzi, a według przygotowywanych zmian w prawie, wkrótce ma dostać kolejne.

Czytaj więcej na ten temat: Skarbówka będzie ścigać całą dobę, cały tydzień. Specjalny wydział do tropienia oszustw podatkowych

+++

Ojciec dał mi radę: "Dobry interes, to jest interes dla obu stron. Interes dobry dla jednej strony, to jest szwindel" - prof. Andrzej Blikle [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (60)
Skarbówka w akcji. Zlikwidowana grupa, która wprowadziła do obrotu 200 cystern nielegalnego paliwa
Zaloguj się
 • maciej kawa

  Oceniono 23 razy 7

  Sposob prosty jak budowa cena zlikwidować vat i po wszystkim vat jest po to wprowadzony by żyli przestępcy którzy za pomocą specjalistów radców prawnych umieja wyludzac ten podatek

 • marekptr

  Oceniono 10 razy 6

  "w tym właścicielce firmie"
  Korektor płakał... ale przecież cenimy dobre dziennikarstwo... jak już redachtorku poprawisz to zapłać może mi za korektę

 • maciej kawa

  Oceniono 26 razy 6

  Prawda jest taka ze rządy PO były tylko dla złodziei wielu policjantów mi mówiło ze maja wszystko rozpracowane ale prokurator odrzuca śledztwo itd i wyżej ch... nie podskocza

 • Czesław Rosomak

  Oceniono 29 razy 5

  I pomyśleć, że gdyby wybory POszły po pomyśli Michnika złodziejstwo trwałoby w najlepsze, a geniusz ekonomii Vincent mógłby mówić, że na programy socjalne "pieniędzy nie ma i nie będzie".

 • grenlandzki-opos

  Oceniono 13 razy 3

  Zatrzymali przekrętasów na 15mln a w tym czasie Rydzykowi 19mln na geotermię i wrocławskiej archidiecezji 40mln.
  To lepiej żeby już kradli to paliwo.

 • foreksfxxxx

  Oceniono 7 razy 3

  Zaplecze finansowe Peło w rozsypce.

 • fanbeat

  Oceniono 5 razy 3

  Gratulacje, tak trzymać, teraz tylko przepadek mienia.

 • mniklasp

  Oceniono 2 razy 2

  tzn gdyby odprowadzili akcyze i oplate paliwowa , czyli te 15 ml zl to byloby wszystko legalnie? Super wiadomosc! Kazdy moze handlowac paliwami w Polsce ! ci frajerzy byli chciwi, mogli zarobic okolo 10 ml gdyby zaplacili te 15

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX